IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Австралия може да не постигне своите климатични цели въпреки фокуса върху ВЕИ

Свиването на базовите мощности излага на по-голям риск енергийната мрежа на страната

15:30 | 18.05.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Австралия, която има едни от най-амбициозните цели за преход от въглеводороди към вятърна и слънчева енергия, е напът да не ги постигне поради труднопреодолими предизвикателства. Предупреждението идва от Wood Mackenzie и би трябвало да стимулира дебат за това колко реалистични са били тези цели в началото, пише Oilprice.

Новото австралийско правителство – което е същото като старото правителство след преизбирането на лейбъристите по-рано този месец – иска да затвори всички въглищни електроцентрали до 2038 г. и да генерира 82% от електроенергията си от така наречените възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), или вятърна и слънчева енергия.

Според Wood Mackenzie обаче то би могло да постигне само 58% – и дори тези 58% ще бъдат предизвикателство.

Първо, консултантската фирма заяви, че мащабното изграждане на вятърни и слънчеви мощности изисква също толкова внушително изграждане на стационарни батерии за съхранение на енергия. Процесът при големите батерии отнема време и е изправен пред трудности при свързването към мрежата.

Въпреки това, капацитетът за съхранение на енергия чрез стационарни батерии в Австралия се очаква да надхвърли 16 GW до 2030 г., в сравнение с настоящите 2,5%. Цената на това изграждане вероятно е друг предизвикателен фактор, който си струва да се вземе предвид, но изглежда не е включен в доклада на Wood Mackenzie.

Слънчевата енергия е друго предизвикателство, тъй като тя също трябва се разшири значително през следващите пет години и ще направи мрежата по-нестабилна. Анализаторите на Wood Mackenzie определят това като „предизвикателства при управлението на обедните слънчеви пикове“, но всъщност става въпрос за увеличени колебания в доставките, водещи до повишена ценова волатилност на електроенергията и компрометиран баланс.

Австралийският енергиен съвет предупреди за това миналата година. Подобно на голяма част от Европа, където делът на соларната енергия продължава да расте, Австралия започна да регистрира отрицателни цени на електроенергията по време на периоди на пиково производство. Това от своя страна доведе до така нареченото ограничаване, което означава изключване на панелите, за да се избегне свръхпроизводство и цени под нулата, което натоварва финансите на операторите на соларни панели.

 „Увеличаването на периодите на екстремни цени (както високи, така и ниски) предполага, че балансът между търсенето и предлагането става по-стегнат, отколкото е бил в миналото, и е по-труден за точно прогнозиране“, изтъква Австралийският енергиен съвет.

Появи се предположението, че това може да се превърне в новото нормално без допълнителни инвестиции в „ново производство, съхранение и пренос“.

Анализаторите на Wood Mackenzie изглежда споделят мнението, че инвестирането на повече средства във вятърна, слънчева енергия и батерии би могло да реши проблемите с целта за прехода – или поне някои от тях. Един проблем, който не е изцяло в ръцете на федералното правителство, е, че щатските власти имат други идеи за енергийната сигурност.

„Усилията могат да бъдат допълнително усложнени от ходовете на някои щатски власти, като тези Куинсланд и Северната територия, да отменят или понижат целите си за възобновяема енергия“, пише анализаторът на Wood Mackenzie Натали Томпсън в доклада на консултантската фирма. „Това подчертава необходимостта от увеличени инвестиции и по-добра координация на всички нива на управление, за да се ускори енергийният преход“, добавя тя.

Най-големият проблем с прехода обаче остава загубата на базов капацитет съгласно плана на лейбъристите за ускорено извеждане от експлоатация на въглищни електроцентрали и замяната им с вятърни и слънчеви мощности. Данни от Европа показват, че дори когато са съчетани с батерии, вятърните и слънчевите паркове не са толкова надеждни, колкото базовите мощности, работещи с въглища, газ или дори с ядрена енергия.

„Въвеждането на възобновяема енергия се ускорява с безпрецедентни темпове и Австралия е начело на революция при батериите“, посочва друга консултантска компания, Rystad Energy. „Необходими са обаче бързи действия, за да се предотврати недостиг на електроенергия през следващите години. Производството на електроенергия на континента, което може да се управлява, се приближава до критични нива и решенията, взети днес, ще бъдат ключови за избягване на прекъсвания на електрозахранването“.

Австралия има опит с прекъсванията на електрозахранването. Първото голямо такова в новата ера на възобновяемата енергия всъщност се случи в Южна Австралия през 2016 г. Спирането се приписваше на различни причини, като основната сред тях беше силна буря, която удари щата по това време. И все пак, въпреки големите усилия да се отклони всякаква вина от вятърната и слънчевата енергия, властите трябваше да признаят, че около половината от електроенергията на Южна Австралия по време на прекъсването е генерирана от вятърни турбини – точно както Испания е генерирала повече от половината си електроенергия от слънчеви панели по време на спирането на електрозахранването на 28 април.

Изглежда, че австралийското правителство залага преди всичко на съхранението на енергия чрез батерии, за да направи по-устойчиви вятърните и слънчевите мощности по отношение на надеждността. Как ще се развие това и, по-важното, колко ще увеличи сметките за електроенергия на австралийците, предстои да видим.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:50 | 18.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още