IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Тръмп се надява да ускори изграждането на атомни електроцентрали в САЩ

Президентът подписа укази, с които се надява да върне лидерството на страната в ядрената енергетика

23:58 | 23.05.25 г.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп. Снимка: Bloomberg LP
Президентът на САЩ Доналд Тръмп. Снимка: Bloomberg LP

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е подписал укази, с които да ускори изграждането на атомни електроцентрали, включително малки, неизпитани проекти, които обещават бързо разгръщане, пише Bloomberg.

Усилията са опит да се отговори на предстоящия скок в търсенето на електроенергия и да се помогне на САЩ да си възвърнат предимството в ядрената енергетика, добавя агенцията.

Докато САЩ някога бяха лидер в разполагането и производството на ядрена енергия, през последните 30 години са завършили изграждането само на два нови реактора. Същевременно страната затвори стари централи на фона на активизирането на Русия и Китай в сектора.

Инициативата на Тръмп за ядрената енергия може да даде тласък на източник на енергия без емисии, който се подкрепя като климатично чиста алтернатива на електричеството, генерирано от изгаряне на въглища и природен газ. Президентът на САЩ обаче подкрепя ядрената енергия като допълнение, а не като заместител на изкопаемите горива.

По думите на Тръмп в момента на подписването на указите ядрените технологии „са изминали дълъг път, както по отношение на безопасността, така и на разходите“.

Инициативата представлява най-новия опит на американския президент за рестартиране на местната ядрена индустрия, която е в застой през последните десетилетия. Бившият президент Джо Байдън миналата година представи план за утрояване на ядрения капацитет на САЩ до 2050 г., а новият план на Тръмп има за цел да го учетвори.

Ядрената инициатива на Тръмп също би подкрепила рестартирането на затворените ядрени централи, както и модернизирането на съществуващи обекти и завършването на други.

Това се случва и в момент, когато технологичните компании настояват за енергия, за да захранват енергийно гладните центрове за данни.

Инициативата на Тръмп има за цел и да стимулира изграждането на поне един реактор в американски военни съоръжения. Това би позволило ядрена енергия да захранва и управлява критични отбранителни съоръжения и центрове за данни с изкуствен интелект, казва висш служител на Белия дом.

Усилията вероятно ще дадат тласък на компаниите, разработващи малки реактори, включително Last Energy Inc., Oklo, TerraPower LLC и NuScale Power Corp.

Законодателите в САЩ обаче се стремят да премахнат държавната субсидия, която се счита за критична за подпомагане изграждането на нови реактори и подкрепа на съществуващите електроцентрали. Разработчици коментират, че това ще създаде значителна пречка пред изграждането на атомни електроцентрали.

Съгласно законопроект, който Камарата на представителите прие рано в четвъртък, нови и разширени усъвършенствани ядрени проекти ще имат право на данъчни облекчения за чиста енергия само ако започнат строителство до края на 2028 г. Данъчните облекчения за съществуващите атомни електроцентрали ще изтекат в края на 2031 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:02 | 24.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още