Производството на суров петрол в страните от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) спада до ново 36-годишно дъно през април заради войната с Иран, която задуши износа на черно злато на страните от Персийския залив, съобщава Bloomberg.
Добивите намаляват с 420 хил. барела на ден до 20,55 млн. барела на ден миналия месец, най-ниското ниво от 1990 г. насам.
Най-големи са спадовете на добивите в Кувейт и Иран, според данни, събрани от агенцията. Производството в Кувейт се свива с 470 хил. барела на ден до 800 хил. барела на ден, по-малко от една трета от нивата преди конфликта. Износът на страната се свива до само 22 хил. барела на ден, според данни за проследяване на танкери, събрани от Bloomberg.
Иран успя да поддържа износа си на петрол в началните етапи на войната, като същевременно блокира пролива за другите страни от региона. Сега обаче иранските доставки са под американска блокада. Централното командване на САЩ заяви в понеделник, че американските сили са пренасочили 50 кораба, откакто блокадата започна на 13 април.
Добивите на Иран спадат със 180 хил. барела на ден до малко над 3 млн. барела дневно.
Загубата на доставки от региона на Персийския залив – най-голямото смущение на петролния пазар в историята, повиши цената на реактивното гориво, дизела и бензина, като заплашва света с нова вълна на инфлация и глобална рецесия. Фючърсите на петрола са засегнати от хаотичния процес на намиране на дипломатическо решение, като се сринаха със 7% в Лондон в сряда след съобщения, че САЩ очакват скорошно споразумение с Иран.
Решението на Обединените арабски емирства (ОАЕ) да излязат от организацията също я разтърси. ОАЕ от години има търкания със Саудитска Арабия относно квотите за добивите.
Въпреки затварянето на Ормузкия проток, няколко ключови държави от ОПЕК и нейните съюзници се съгласиха през изминалите почивни дни да продължат с номинално и символично увеличение на своите квоти за добив през юни. Това поне на хартия ще възстанови свитото производство отпреди войната.
Същевременно износът на петролни продукти от САЩ достига рекордно високо ниво през миналата седмица, тъй като страната компенсира прекъсванията на доставките от държавите от региона на Залива.
Американските доставки се увеличават до 8,2 млн. барела дневно, според данни, публикувани в сряда от Администрацията за енергийна информация на САЩ и цитирани от Bloomberg.
„Изглежда, че експортният капацитет е изместен към петролните продукти спрямо петрола тази седмица“, коментира Раян Маккей, стратег за стоки в TD Securities. „Това е логично, като се има предвид, че напрежението на продуктовия пазар е по-остро в световен мащаб, отколкото на пазара на суров петрол“, добавя той.
Общо 1,9 млн. барела дневно дизел са изнесени от САЩ през седмицата, приключила на 1 май. Общите количества надхвърлят предишните върхове, достигнати през август 2024 г., и засенчват всички общи количества от ранните етапи на руската инвазия в Украйна.
Износът на реактивно гориво се увеличава до 427 хил. барела на ден, малко под рекордно високия връх, достигнат през седмицата на 3 април.
Докато нарастващият износ на САЩ е благодат за рафинериите, той представлява политически риск за администрацията на президента Доналд Тръмп, тъй като американските потребители са изправени пред нарастващи разходи за енергия и ерозия на вътрешните доставки. Запасите от дестилати в САЩ през миналата седмица се сриват до най-ниско ниво от 2005 г. насам.
На фона на войната американските рафинерии в момента продават дизел и бензин на нетипични за тях пазари, например Австралия, които обикновено не разчитат на американски доставки.


Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост
Слънчевите панели са най-големият източник на ток в Европа през лятото
Хилари Дъф се радва, че наближава 40 г.