IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Улавянето на въглероден диоксид от въздуха звучи изкушаващо, но доколко е реалистично

Според оценки на Масачузетския технологичен институт стратегията не е магическо решение

17:17 | 30.11.24 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

През 2015 година 195 държави и Европейският съюз (ЕС) подписаха Парижкото споразумение, в което е предвидено ограничаване на повишаването на глобалните температури до 1,5°С до края на това столетие. Още през 2023 година данните показват, че тази амбициозна цел няма да може да бъде постигната. Много планове бяха изготвени и схеми одобрени, а част от тях предвиждат директно улавяне на въглеродния диоксид от въздуха.

Анализатори от Масачузетския технологичен инстит (MIT) проверяват доколко тези идеи са реалистични и дали действително могат да помогнат за реализацията на зелените цели. Изводите са разочароващи - сратегията е нереалистична относно това какви количества въглероден диоксид могат да бъдат уловени директно във въздуха. Това означава, че плановете, които се основават на нея, са прекалено оптимистични.

От друга страна, анализаторите посочват още, че подобни методи действително могат да помогнат за намаляване на ефекта от климатичните промени, но не като "вълшебно решение" за проблема с парниковите газове, а като част от общите усилия.

При улавянето на въглеродните емисии ефектът е бърз и за разлика от засаждането на дървета - естествен уловител на въглеродния диоксид, в зони, където никога не е имало горски масиви или в зони с унищожени в миналото гори, не отнема десетилетия за реализация. Ако улавянето е съчетано и със съхранението му в геоложки структури, извеждането на въглеродния диоксид от атмосферата може да е постоянно, докато дърветата в един момент могат да бъдат изгорени и така да емитират част от въглеродния диоксид, който са съхранили.

Три предизвикателства пред улавянето на СО2 от въздуха

Има няколко предизвикателства пред улавянето на въглеродните емисии, които правят технологията неефективна на този етап. Едно от най-сериозните е реално ниската концентрация на въглероден диоксид във въздуха - 0,04%. Това означава, че за да бъде "събран" 1 тон въглероден диоксид, тябва да бъдат обработени 1,8 млн. куб. м въздух, тоест изисква доста голямо като обем оборудване. За да онагледят, от Масачузетския технологичен институт (МТИ) посочват, че за да бъдат уловени 1 млн. тона годишно, е необходимо съоръжение с височина на сграда от три етажа и дължина от 3 мили (към 6 км). В някои модели се предвижда улавянето на от 5 до 40 гигатона въглероден диоксид от въздуха годишно, което е много нереалистично според оценките на анализаторите.

Но в димните газове от централите или индустриалните мощности концентрацията на въглероден диоксид достига от 3% до 20%. С други думи много по-ефективни са технологиите по улавяне и съхранение (CCS) на въглеродния диоксид от димните газове, а не от атмосферата като цяло.

Ниската концентрация на въглероден диоксид във въздуха изисква не просто огромни съоръжения за "пречистване", но и големи разходи за енергия, които да ги задвижат. Като се добавят и нуждите от енергия по обработката и транспорта на уловените емисии, то разходите за улавяне се изчисляват на около 1,2 мегаватчаса за всеки тон въглероден диоксид.

Тук ефективността зависи от използвания източник на енергия. Ако става въпрос за въглища, то за улавянето на 1 тон въглероден диоксид ще бъдат емитирани 1,2 тона въглероден диоксид.

За да бъдат "събрани" максимално предвидените 40 гигатона въглероден диоксид от атмосферата, ще са нужни 12 хил. тераватчаса електроенергия, тоест към 40% от електроенергията, която се произвежда днес в глобален мащаб.

На този етап светът все още изпитва недостиг на чиста енергия, затова от MIT отбелязват, че по-добър вариант за атмосферата всъщност е използването на чистата енергия за електрифициране на дейности, които реално ще спестят емисии въглероден диоксид - например електромобили или други по-добри начини за използване на чистата енергия.

Според повечето модели за улавяне на емисиите от въздуха, съоръженията могат да бъдат разположени навсякъде - въздухът е навсякъде около нас. Но според MIT това съвсем не е така и причината е нуждата от енергия, която да задвижи уловителите. Другото ключово в случая е и мястото за последващото съхранение на уловения въглероден диоксид.

На фона на тези три основни предизвикатества се промъква и четвъртото, ако не и най-основното - цената. Според оценката на MIT да уловиш и съхраниш въглероднен диоксид от атмосферата струва между 100 и 200 долара на тон. За сравнение улавянето на въглеродни емисии от димните газове струва между 50 и 150 долара на тон.

Но това са разходите само по дейността на улавяне. Aко погледнем първото предизвикателство - ниската концентрация, то за изграждане на достатъчно голямо съоръжение са необходими голямо количество инвестиции, материали, работна ръка, издаване на разрешителни и т.н. Според оценки това би "надуло" сумата до 5000 долара за тон на година.

Разходите за електроенергия пък са около 120 долара за тон и т.н.

Или с други думи, идеята за улавянето на въглеродните емисии във въздуха на пръв поглед е много съблазнителна, но и много скъпа концепция. Реално премахването на емисиите може да е от ключово значение за оцеляването на индустрии, които нямат вариант да бъдат нискоемисионни, затова и от MIT отбелязват, че работата по разработване на нови технологии в това направление не трябва да спира. Улавянето на въглеродния диоксид във въздуха обаче няма да е онова "магическо решение", на което се надяват мнозина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:17 | 30.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 1
arlina57
преди 1 седмица
ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда - ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!---- https://cia.sh/stilmen
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 12
гъбко
преди 1 седмица
До: evlogi Тя, гората, улавя и натрупва въглерод, факт! Но това става след 80-100 години, когато е израсла вече. Това първо. И второ, цялата гора ще трябва някъде да бъде затрупана надълбоко, много надълбоко, за да насадиш следваща гора, която да продължи да улавя натрупаният от изгаряне на такива стари гори(въглища) въглерод. И така десетки векове, за да се възстанови равновесният баланс в климата, благодарение на който е възникнало и се е развило човечеството. Но нямаме това време обаче :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 13
grainis
преди 1 седмица
До: cyclop - Ливадата консумилра нищожно количество СО2 - грамове на година на декар. Борова гора консумира около 15 кг/дка/год., букова/дъбова - 50 кг, а 50м висока многоетажна аквапонна В-Ферма - aerofarms.com, със 100 етажа с по 50см височина, засадени хидропонно с бързорастящ SG-Бамбук или Kудзу, консумира над тон СО2 на декар заета от В-Фермата площ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 4
cyclop
преди 1 седмица
До: evlogi всъщност и всяка ливада и всяка нива върши същото... Ама какво интересно има в зеленината, като от нея не се генерират зелени хартийки. Може накрая да измислят да събират СО2 и да го изстрелват с ракети към Марс, ще струва само по трилион на година, заслужава си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 16
khao
преди 1 седмица
До: evlogi обаче ти ли чи че хал хабер си нямаш от темта... НЕ, няма да помогне, освен ако не измислиш как да я насадим на 200 етажа !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 3
evlogi
преди 1 седмица
Абе една растяща млада гора не е ли всъщност уловител на въглероден двуокис? Или той този метод не си заслужава вниманието, няма достатъчно келепир в него явно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 14
гъбко
преди 1 седмица
До: Alex Silver На копейкопоклонниците, ако ви даваха по една песъчинка за всяка изръсена прозззтотия и безсмислица, досега да сте засипали плаж колкото слънчака!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 13
grainis
преди 1 седмица
SGB-Технологията - biomass.alle.bg е възможно най-мощен метод за улавяне и утилизация на СО2, NO2, SO2. Свръхбързорастящата - в рамките на часове инженерна биомаса, поглъща лакомо тонове СО2 и други съединения от въздуха или от някой комин на ТЕЦ в процеса на своя бърз растеж. Само за три часа един декар такава биомаса поглъща количество СО2 което един възрастен бор например поглъща за година. Преработката на SGB в различни храни, торове, влакна, биополимери, складира СО2 за десетилетия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 14
khao
преди 1 седмица
няма да стане с улавяне и складиране... друго е решението
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 5
Alex Silver
преди 1 седмица
След като официално се признава, че Протоколът от Киото не почива на научна основа, за какво ловене на СО2 става въпрос? Или иде реч за най-банално одрънкване на държавни бюджети и преливане на колосални суми в джобовете и сметките на "най-хитрите и умните"? Същото се отнася и за Парижкото споразумение. А в ОНеНе един от тия умници заяви, че промяната на земния климат е 99% от човешката дейност. Няма слънчева активност, няма разтопено земно ядро, няма вулкани. Само човекът е причина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още