Ново проучване разкрива, че европейски „зелени“ фондове са реализирали над 33 млрд. долара инвестиции в големи петролни и газови компании, въпреки че изкопаемите горива са основната причина за климатичната криза. Някои от тези инвестиционни фондове използват брандинг като Sustainable Global Stars и Europe Climate Pathway, пише Guardian.
Над 18 млрд. долара са инвестирани в петте най-големи производители на петрол и газ: TotalEnergies, Shell, ExxonMobil, Chevron и BP. Тези компании оглавиха класацията на Carbon Majors за 2023 г. за производство на петрол и газ сред акционерните фирми.
Други инвестиционни фондове, следващи разпоредбите на Европейския съюз (ЕС) за оповестяване на устойчиво финансиране (SFDR), включват и инвестиции в американската компания за фракинг Devon Energy и канадската компания за добив на горива от битуминозни шисти Suncor, установява разследване на Voxeurop и Guardian.
Инвеститорите твърдят, че притежаването на дял в такава компания им позволява да упражняват натиск върху ръководството да преследва климатичните цели. Въпреки това, никой голям производител на петрол и газ не е обявил планове, съответстващи на международните климатични цели, а много компании са отстъпили от вече поетите зелени ангажименти през последната година, става ясно от доклад на Carbon Tracker.
Инвестиционните фирми с най-големи дялове в компании за изкопаеми горива в своите зелени фондове са JP Morgan, BlackRock и германската DWS. Инвестиционните компании не са нарушили правилата на ЕС, които не изключват изрично някои дялове в сектора на изкопаемите горива. Екоактивистите заявяват, че е необходима промяна, за да се избегне подвеждането на хората.
„За фонд, който твърди, че е „зелен“, инвестициите в големи компании за изкопаеми горива трябва да са червена линия“, изтъква Джорджа Ранцато, мениджър „Устойчиви финанси“ в Transport & Environment (T&E). „Тъй като големите петролни компании не допринасят за енергийния преход, всяка инвестиция в такива компании от зелен фонд е по същество „грийнуошинг“ (обявяване на зелени цели с цел маркетингов ефект – бел. ред.).
За да се борят ефективно с това, T&E и други организации се застъпват за смислен преглед на SFDR.
„Не е редно банките и мениджърите на активи да инвестират милиарди долари в големи компании за изкопаеми горива под прикритието на „зелени инвестиции“, когато трябва да ускорим инвестициите в без- и нисковъглеродна енергия, въглеродна ефективност и в технологии за отстраняване на въглерод“, посочва Ричард Хийде от Института за климатична отчетност.
Говорител на BlackRock заяви, че фондовете на компанията „се управляват в съответствие с техните инвестиционни цели, които са ясно оповестени в проспекта на всеки фонд и на уебсайта на BlackRock“.
„Нашите устойчиви фондове се управляват в съответствие с приложимите разпоредби, регулиращи устойчивото инвестиране. За инвеститорите, които имат инвестиционни цели за декарбонизация, предлагаме гама от продукти, които осигуряват такава експозиция“, изтъква той.
Говорител на компанията за управление на активи Robeco заяви, че фондът Sustainable Global Stars ще премахне думата „устойчив“ от името си.
Разследването анализира състава на акционерите на публично търгуваните компании за изкопаеми горива, изброени в доклада Carbon Majors, използвайки платформата London Stock Exchange Group Data & Analytics. То установи, че 33,5 млрд. долара са държани от зелени фондове под формата на дялове в 37 големи компании за изкопаеми горива.
Разследването открива и притежаването на акции на стойност над 1 млрд. долара в петте най-големи производители на изкопаеми горива от фондове, използващи термина „зелено“ в имената си през март 2025 г.:
Фондът Europe Climate Pathway е инвестирал 88 млн. долара в Shell, BP и TotalEnergies.
По-рано Европейският орган за ценни книжа и борси (Esma) призова за мащабни реформи за справяне с проблема „грийнуошинг“ и публикува по-строги насоки през август 2024 г. за използването на термини, свързани с устойчивостта и ESG, в имената на фондовете. Новите насоки включват „преходни“ фондове, където мениджърите трябва да демонстрират, че инвестициите са социално и екологично отговорни.
Крайният срок за прилагане на новите насоки е 21 май. BlackRock и JP Morgan Asset Management обявиха съответно през март и април, че ще премахнат думи като „устойчив“ и „ESG“ от имената на някои фондове.
Насоките не са правно обвързващи, но от 21 май националните финансови регулатори ще могат да изискват от компаниите публично да докладват дали техните продукти отговарят на правилата и ще могат да санкционират всякакви нарушения на насоките.
„Нуждаем се от строги правила, които забраняват инвестициите в компании, разработващи изкопаеми горива, от всеки фонд с описание, свързано с ESG. Именно това не успя да направи SFDR. В този контекст прегледът на разпоредбите трябва да включва строги изключения за изкопаеми горива, обхващащи всички категории фондове“, смята Пол Шрайбер от Reclaim Finance.
От своя страна говорител на Esma заяви, че фокусът на регулатора е върху подкрепата на [националните органи] да прилагат настоящите насоки, тъй като те стават приложими за съществуващите фондове едва на 21 май.
„В бъдеще, ако е необходимо, ще оценим възможността за промени в насоките заедно с компетентните органи, като също така имаме предвид потенциалните развития при прегледа на SFDR“, добавя той.
TotalEnergies заяви, че компанията подкрепя целите на Парижкото споразумение за климата и че стратегията ѝ е в съответствие с покачването на глобалната температура с по-малко от 2 градуса по Целзий.
преди 3 седмици Пише се зелени, чете се кафяви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици зелени ... Тази дума задължително трябва да се поставя в кавички във всяка програма на "зелен" EU проект. Кавички, които обезсмислят самите проекти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар