Професионалното образование стана много популярно в България и тенденцията спрямо предишни години се обръща. Качеството на обучението по нищо не отстъпва на това в езиковите гимназии. Това казаха д-р Лилия Еленкова, асистент в катедра „Индустриален бизнес“ в УНСС и национален експерт по професионално образование и обучение към Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР), и Мария Иванова-Пиндин, гл. експерт към Центърът за развитие на човешките ресурси в България, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
ЦРЧР спечели Европейската награда за успешна практика на националните екипи за професионално образование и обучение, като отличието бе присъдено по време на Годишната среща на националните екипи за професионално образование и обучение (National VET Teams), проведена в Будапеща в началото на месеца.
Центърът за развитие на човешките ресурси в България беше представен от Андреан Лазаров и д-р Лилия Еленкова, национални експерти по професионално образование и обучение. След анонимно електронно гласуване българската практика "Време е за шоу - провеждане на скоростно интервю за наемане на работа“ бе класирана на първо място и получи голямата награда на организаторите.
Професионалното образование стана много популярно у нас, докато преди години не беше така, каза Мария Иванова-Пиндин. "В момента професионалните гимназии по нищо не отстъпват на езиковите гимназии например. Качеството на образованието там е с изключително високо, като разбира се продължава тенденцията повечето професионални гимназии, включени по Еразъм+, да бъдат в хотелиерския бизнес. По нищо не отстъпват и гимназиите по дизайн - интериорен, графичен, моден дизайн“, каза тя.
Обръща се тенденцията при предпочитанията на младите хора за избор на образователнен път в гимназиалната степен, подчерта Пиндин. "Младите хора осъзнаха, че е по-добре наистина да имат в ръцете си изградени трудови навици, дори и след това да учат висше образование в съвсем различно направление", допълни гостът в предаването.
Лилия Еленкова отбеляза, че професионалното образование и обучение има задачата да включи хората в икономиката и да ги социализира в обществения живот като цяло. От професионалното обучение те излизат с конкретни професии, като специалисти в конкретна професионална област и вече готови за включване в работната сила. Ако искат да надграждат, тогава вече погледът се насочва към висшето образование, посочи тя.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.