IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

САЩ започват проучване на критично важни минерали, обмисляйки нови мита

Списъкът включва елементи, които са от решаващо значение за изграждането на реактивни двигатели, системи за насочване на ракети и др.

09:01 | 16.04.25 г. 10
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Американският президент Доналд Тръмп започна проучване на необходимостта от мита върху вноса на критично важни минерали – пореден ход в разрастващата се търговска война, насочена към ключови сектори на световната икономика, съобщава Bloomberg.

Заповедта, която Тръмп подписа във вторник, призовава министъра на търговията да започне разследване по раздел 232 от Закона за разширяване на търговията от 1962 г., за да „оцени въздействието на вноса на тези материали върху сигурността и устойчивостта на Америка“, се посочва в информация на Белия дом.

Ако министърът установи, че вносът заплашва да „навреди на националната сигурност и президентът реши да наложи мита“, тези налози ще заемат мястото на сегашните т.нар. реципрочни мита, които Тръмп обяви по-рано този месец срещу търговските партньори на САЩ.

Заповедта обхваща редица полезни изкопаеми, включително редкоземни минерали, които правителството на САЩ смята за „градивни елементи на отбранителната ни индустриална база“ и са от решаващо значение за изграждането на реактивни двигатели, системи за насочване на ракети, съвременни компютри, както и радарно, оптично и комуникационно оборудване. Заповедта обхваща и урана, както и преработените форми на минералите и производните продукти.

Съгласно закона се очаква министърът на търговията да представи резултатите от своето разследване в срок от 270 дни.

Тръмп сигнализира за хода през последните дни, намеквайки, че администрацията му може да обмисли налагане на ставки върху вноса на критично важни минерали, следвайки други специфични за сектора мита като тези върху стоманата и алуминия, автомобилите и автомобилните части. В понеделник администрацията също така обяви, че е започнала разследвания на вноса на полупроводници и фармацевтични продукти – също водени от Министерството на търговията.

Според Белия дом проверката може да обхване всички минерали, определени като критично важни от Геологическата служба на САЩ. Списъкът на агенцията от 50 материала включва литий, никел, цинк, калай и платина, както и редица по-незначителни метали, въпреки че длъжностните лица ще имат свобода на действие при вземането на решения кои от тях в крайна сметка ще бъдат обект на препоръки.

Миналия месец президентът също така се позова на извънредни правомощия, за да повиши способността на САЩ да произвеждат критично важни минерали – част от широкообхватни усилия за ускоряване на разработването на местни природни ресурси и за намаляване на зависимостта на страната от чуждестранен внос. Тази заповед има за цел да осигури финансиране, заеми и друга инвестиционна подкрепа за местната преработка.

Въпреки че САЩ разполагат със запаси от някои критично важни минерали, в момента те внасят значително количество, което създава рискове за икономиката и сигурността, посочват от Белия дом. Администрацията заяви, че САЩ са зависими от вноса на поне 15 критично важни минерала, а 70% от вноса на редкоземни елементи идва от Китай.

Тръмп издаде заповедта в момент, когато Китай отговаря на американските мита с ограничаване на износа на някои редкоземни елементи, което може да окаже въздействие върху САЩ, Европа и Япония. Последният ограничителен списък на Пекин включва самарий, гадолиний, тербий, диспрозий, лутеций, скандий и итрий – използвани предимно в дисплеи, мощни магнити и важни медицински технологии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:01 | 16.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 14
Алехандро
преди 1 седмица
До: Моабет да става=== Мисля, че съм го написал ясно. Ще опитам пак - досега не беше нужно да купуваш от другаде, и не само в САЩ - Китай продаваше на пазарни цени, но предвид това което предстои, и вече май е неизбежно, ще стане това което е описано. Отделно, съвсем малко са страните, които разполагат с почти всички рядкоземни - САЩ, Китай, Канада, Австралия, наскоро огромни залежи в Скандинавието. САЩ ще изпращат суровината, който в някоя развиваща се държава ще бъде пречистен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 15
khao
преди 1 седмица
До: Моабет да става 1во Ти незнаеш какво иска Тръмп, той даже незнае кво иска! 2ро копането на земя ли е "връщане на производството" ? минното дело сигурно е производството с най ниска добавена стойност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 4
Моабет да става
преди 1 седмица
До: АлехандроИмам две забележки по вторият коментар. 1) Тръмп не желае да създаде втори Китай, а да върне производството в САЩ. 2) Щом багери и евтина работна ръка е достатъчно за добиване на редкоземните елементи, защо малко държави до сега са се е възползвали от възможноста да изкара някой и друг долар? Досега са лежали и сега изведнъж ще се събудят и ще почнат да копаят. Дали? Това може да стане, но ще струва доста и кой ще го плати - САЩ. Това много ще зарадва Тръмп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 5
rainmaker
преди 1 седмица
Тръмп 1ви Оранжевия, току що е подписал нов указ заповядвайки незабавно да се намерят редки минерали на територията на САЩ. Ако не бъдат намерени в рамките на седмица, всички отговорни лица ще бъдат оковани и депортирани до Ел Салвадор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 17
Алехандро
преди 1 седмица
До: не "кhаo" - :))) Хахаха, все по-безпомощен ставаш, трагедията ти голяма да знаеш, че през целият ти безмислен животец никога не си могъл и не може да създадеш един подобен аналитичен коментар, като някой от моите! Толкова си аналоговтрол, едно време кви ростролови имаше, е-хе, ама си заминаха...:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 7
August
преди 1 седмица
Луд умора няма ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 6
кhаo
преди 1 седмица
До: Slavi.13, ти нещо си се объркал, този тролбот никой не го чете, само го подминаваш и наплювашш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 10
Slavi.13
преди 1 седмица
Явно това което си написал не се харесва и не е политкоректно щом толкова минуси си събрал. Това, че е истина явно няма значение за хората на заплата в "фабриките" за коментари. Да всички забравят, че САЩ създадоха икономиката на Китай. И сега целия този вой е, че новите във властта на САЩ искат да спрат разрухата от последните над 15 години и да възродят производството , образованието , здравеопазването и др.. Днес Тръмпета е подписал указ за намаляване цената на лекарствата. Що ли?! Тук кога?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 21
Алехандро
преди 1 седмица
а ще се възползват да заменят Китай като доставчик. Специално за тези минерали не ти трябва да строиш универси, да обучаваш специалисти. Трябват ти багери и евтина работна ръка за която няма значение, че ще работи с вредни химикали. А за нещастие на Китай, по света такива държави има много и всички с кеф ще изнасят за САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 18
Алехандро
преди 1 седмица
От нищо не са зависими, писал съм по темата, ще повторя: малко хора знаят, че копаенето и производството на редки метали е започнало и разработено в САЩ. След това, спряха добива и оставиха това на Китай, които в края на 80-те закупи тези фирми. Копаенето им не е проблем. Проблем е преработката. И не защото е много сложно а защото е много мръсно и изисква използване на токсични химикали. Сега САЩ ще си намерят нови вериги за доставка и преработка - доста страни по света няма да лежат,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още