Големият въпрос е какво ще се случи след фиксираните 90 дни пауза и дали ще има трайно занижаване на митата, или несигурността и търговските пречки ще останат. Това коментира Даниел Василев, икономист, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
След преговорите между Китай и САЩ се стигна до споразумение, като и двете страни свалиха високите нива на митата, но оставиха ставки от 30% и 10%. Сегашните равнища все още са по-високи от налозите преди този рунд на търговската война.
Василев посочи, че митническите тарифи се отразяват тежко на бизнесите, които оперират изключително трудно в среда на несигурност.
„Митата имат много ефекти и те не могат просто да бъдат включени и изключени като една лампа. По всяка вероятност бизнесът ще продължи да търпи щети предвид все още високите митнически ставки. Според мен няма да може да се възстанови изключително бързо от текущата ситуация“, каза събеседникът.
По-късно във вторник трябва да излязат данните за инфлацията през април в САЩ. Въпреки сравнително положителните резултати през миналия месец анализаторът не е оптимист за перспективите. Той допълни, че инфлационното напрежение, породено от митата, ще се отразява все повече във времето, колкото по-дълго продължава търговската война. Споразуменията с различните икономически играчи ще са ключови за най-голямата икономика в света.
Гостът обясни, че Европа не е сред най-силните играчи в глобалната икономика, което може да е пречка в преговорите с президента на САЩ Доналд Тръмп. Той очаква, че може да има разногласия по теми, свързани с автомобилния сектор. Но във всеки случай трябва да се стигне до отстъпки, за да се проправи път на икономическия прогрес чрез свободната търговия.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.