IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България е на второ място в света по най-бърз ръст на цените на жилищата

Страната ни отстъпва само на Турция, която отново оглавява индекса на консултантската компания Knight Frank заради силното ускоряване на инфлацията

16:34 | 12.07.24 г. 44
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС

България е на второ място в света по най-силен ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на тази година. Това показва индекс на консултантската компания Knight Frank, който следи 56 национални пазара. С годишно покачване на цените от 16% страната ни отстъпва само на Турция, където цените на жилищата са се покачили с 56% за една година под влиянието на ускорената инфлация там. След изключването ѝ цените на жилищата в Турция всъщност са намалели с 9,9% в реално изражениe.

Жилищата у нас са поскъпнали с 8,4% за шестмесечен период и със 7,1 на сто спрямо края на миналата година.

През четвъртото тримесечие на 2023 г. България зае шесто място в индекса на Knight Frank. Сега след страната ни се нареждат Полша и Колубмия с годишен ръст на цените на жилищата от съответно 13% и 12%, а топ пет на най-бързо растящите национални жилищни пазари в света се допълва от Тайван с покачване от 10,5%. Гърция, която заема шесто място в индекса, е последната страна, която е регистрирала двуцифрен годишен ръст на цените от 10,4%. В десетката попадат още Мексико, Хърватия, Естония и Австралия.

На обратния полюс 11 страни отчитат спад на цените на жилищата през първото тримесечие, като той е най-голям в Люксембург (-14,4%), следван от Хонконг (-11,6%) и Финландия (-7%). Понижение на цените на жилищата през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година е регистрирано и на о. Джърси, в Словакия, Франция, Германия, Китай, Австрия, Чехия и Перу.

В момент, когато лихвите по заемите започват да намаляват и с ограничените наличности от жилища за продажба средният годишен ръст на цените на 56-те пазара, следени от Knight Frank, е достигнал 3,6% в 12-те месеца до март тази година, като се е ускорил спрямо 3,2 на сто предходното тримесечие.

Това е значително подобрение спрямо ръста от 2,2% през второто тримесечие на миналата година, когато пазарите поеха последиците от бързото повишаване на лихвите в света от началото на 2022 г.

Въпреки това годишният ръст на цените от 3,6% все още е под 20-годишната дългосрочна тенденция на покачване с 5,6 на сто. За едно тримесечие цените на жилищата са се повишили средно с 1,3%. Това също е подобрение спрямо предходните две тримесечия, но все още е леко под дългосрочното средно ниво от 1,4 на сто.

82% от проследените 56 пазара са отбелязали годишен ръст на цените през първото тримесечие, най-силното представяне от четвъртото тримесечие на 2022 г. насам. На тримесечна база 67% от пазарите отчитат покачване на цените, най-силното представяне от третото тримесечие на 2022 г.

Тъй като инфлацията все още е висока на много пазари в света, реалният ръст на цените на жилищата остава отрицателен. Когато се вземе предвид инфлацията, цените са намалели средно с 0,4% в 12-те месеца до март тази година. Реалният годишен ръст в момента е с 3,3% под дългосрочното си средно равнище от 2,9 на сто.

Пазарът в Австралия, който отбелязва ръст от 7,5% през последните 12 месеца, отчита най-силно преобръщане на тенденциите от миналата година насам, когато цените бяха под натиск от растящите лихви. Но те са намалели с 1% през последния тримесечен период.

САЩ отчитат силен ръст от 6,5%, а на тримесечна база цените са се покачили с 1,9 на сто, подкрепени от ниските наличности, въпреки че лихвите по заемите натежават на пазара. Във Великобритания повишаването на цените на жилищата продължава да се забавя до 1,6% през първото тримесечие, тъй като високите лихви по заемите допринасят за свиването на достъпността.

Европейските пазари включват осем от 11-те страни със спад на цените, включително Франция и Германия. Тези страни усещат последиците от забавянето на икономическия растеж и високата инфлация през последно време.

„Цените на жилищата нараснаха през миналата година на повечето пазари в света. Много пазари страдат от липсата на имоти за продажба и от забавено излизане на пазара на новопостроени жилища, което води до относително стабилно търсене, тласкащо цените до нови върхове“, коментира Лиъм Бейли, глобален ръководител на анализите в Knight Frank.

„Но в по-дългосрочен план само понижаване на разходите за обслужване на дълговете ще запази ръста на цените“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:34 | 12.07.24 г.
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

44
rate up comment 3 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 2 месеца
До: xapoznai Производителността определя маржа на печалбата. Запиши курс 101!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 15 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 2 месеца
Ние падаме в ранглистата на конкурентоспособност по данни на Швейцарския институт за развитие и управление сме на 58-мо място от 67 държави. Едно назад от 2023 г., 10 назад сравнено с 2020 г. и в сравнение с 2010 г. сме с 20 места назад. Последните са Нигерия, Гана и Венецуела. Най-големият спад е в инфраструктурата и бизнеса. Първи сме по ръст на БПВ на глава от населението. Раздаваме заплати, взимаме заеми, даваме пенсии и увеличаваме доходите на населението. Това е временна заблуда!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 12 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 2 месеца
До: zelka007Вуй, няма как да копирам снимки тук като в факти.Масовата заплата в София е 60 пр. От средната.Второ. В западна Европа масовата заплата е 2500.-3000.евро БРУТО.В ПАРИЖ В 18 РАЙОН има апартаменти от 60-80 м2 за по 250к-300к евро. В Надежда София цените на нещо нормално са същите!!!!Мин заплата Франция, 12 евро на час.Мин заплата в бг 2.83 евро.В Барселона има около 400 оферти за имоти до 160к евро с минимална квадратура 60.м2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 1 rate down comment 11
zelka007
преди 2 месеца
До: Az_Kocho ... в Барселона складов работник взима около 2100 - 2200 евра , в София в момента не можеш да си намериш човек за под 1100 - 1200 евра ... средната цена на апартамент в Барселона е 4800 евра , в София е 1900 евра ... така както се изпълнява конвергентната рамка към момента таман 15-20г ... па туканка си ривете как всичко ще се срине ... теб те четем от 7-8г с едни и същи постове ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 11 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 2 месеца
До: zelka007"започнат да се изравняват с централно европейските ,"*Умник" цените в бг вече са подобни на цените в западен Лондон и 18,19 и 20 район в Париж бе!За каква централна Европа ми говориш като балона там е два пъти по надут от този в Канада, сащ и Австралия, ***?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 9 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 2 месеца
До: zelka007Освен това не.ни говори по този начин, за да не ти обърша.два.зад врата, ***!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 12 rate down comment 2
Az_Kocho
преди 2 месеца
До: zelka007Вуй, ти си наакан отвсякъде и го знаеш добре.От три години ти изнасям безплатни уроци по икономика и банково дело. В твоя случай това е безполезно ти никога няма да разбереш основни принципи на пазарите и ще.продължиш да бращолевиш глупости!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 15 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 2 месеца
До: xapoznaiПонеже не ми се изнасят уроци по икономика а спора беше за имотите, поживьом увидем както казват руснаците. Това което се опитах да ти кажа е че всеки пазар има пик и после дъно.Просто сте се.взели много на сериозно в бг и един коптор тук вече е на цената на имот намиращ се навсякъде.по света.Нали разбираш че това е смешно!Айде лека нощ от мен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 11
zelka007
преди 2 месеца
До: Az_Kocho ... аве заплес , колко пъти ще говорим едно и също ?! цените ще растат до средно европейско ниво , като започнат да се изравняват с централно европейските , всичко ще затихне като ръст ... големите ни градове не са лошо място за живот , идват много хора да работят в тях , има доволно производствени бази , бачкат , получават кинти и искат да живеят добре ... това е !! София не я гледай , това е 15ият по големина град в ЕС , тук надолу няма да видиш в следващите 15-20г !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 10 rate down comment 2
Az_Kocho
преди 2 месеца
До: Az_KochoВдигала е производителността и е оптимизирала персонала.Момче безработицата е масово явление. Тя не се определя от вашата фирма която търсела била хора.Елементарно отиди на сайта на нси и провери.Още.един факт безработицата в сащ през 2008 достигна едва 8 пр като у нас у цените на имотите се сринаха с 40 пр
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още