Пловдив е най-активният регионален пазар в България с над 237 хил. кв. м офиси клас А и Б, сочи докладът „Офиси в областните градове в България“ на консултантската компания Colliers International.
Пазарът на офис площи извън София продължава да се развива стабилно, като основен двигател остава търсенето от страна на компании от ИТ сектора и професионалните услуги, сочи докладът.
В Пловдив нивото на свободните площи спада до 9,8%, след като те достигнаха връхна точка през 2020 г., в началото на пандемията от Covid-19. Проектите в процес на строителство възлизат на почти 58 хил. кв.м. Повечето нови сгради са класифицирани като клас A, а търсенето се дължи основно на компании от ИТ сектора, които продължават да разширяват присъствието си в града.
През последните три години ИТ секторът е бил отговорен за почти всички нетно усвоени площи в града.
Наемите са останали стабилни през последната година на ниво от около 10 евро на кв. м на месец за площите клас А и 5 евро на кв. м на месец за клас Б.
Повечето офис площи в Пловдив (54%) се намират в околностите на града, а над една четвърт от тях са в широкия център, 20% от площите се намират в централния бизнес квартал.
56% от общите наличности от офис площи в Пловдив са офиси клас А.
Пазарът във Варна остава стабилен с налични 271 800 кв. м офис площи. Само една офис сграда е била завършена през 2024 г. Нивото на незаетите площи е достигнало 10,6% и остава стабилно през последните години.
Най-активните наематели на офис площи във Варна са фирмите в сектора на професионалните услуги, следвани от секторите търговия на дребно, логистика и ИТ. През последните три години над половината от нетно усвоените офис площи са дошли от компании в сектора на професионалните услуги.
Средните месечни наемни нива остават непроменени – 9 евро на кв.м за клас A и около 5 евро на кв.м за клас Б. В процес на изграждане в града са 17 200 кв. м.
Над 54% от офис площите се намират в сгради клас А, въпреки че качеството им варира значително. Повечето офис площи се намира в околностите (55%), а 23 на сто са в широкия център. Останалите 22% се намират в централния бизнес квартал.
Бургас изостава по отношение на обем на предлагане с 92 700 кв.м, но също отбелязва стабилност. През 2024 г. е завършена само една офис сграда, която е добавила 3000 кв. м офис площи.
Нивото на свободни офиси е 8,4%, преобладаващата част от които е концентрирана в един проект, а всички нетно наети площи през последните три години идват от ИТ и аутсорсинг компании.
Средните наеми следват националната тенденция – 8,5 евро на кв.м за клас A и 5 евро на кв.м за клас Б. Само 2600 кв.м нови площи се очаква да се появят на пазара в града.
Офис площите клас А в Бургас имат дял от 62% от общите наличности. Почти половината от съвременните офис площи (48%) се намират в широкия център, а 19% са в централния бизнес квартал. Останалите 33 на сто са в околностите на града.
„Офис пазарите в Пловдив, Варна и Бургас показват признаци на устойчивост и умерен растеж. Пловдив запазва водещата си роля, благодарение на близостта до столицата и силната местна бизнес активност, докато интересът към нови локации нараства. Висококачествените проекти, отговарящи на изискванията за устойчивост и комфорт, ще останат приоритет за наемателите“, коментира Деница Донева, мениджър офис площи в Colliers България.
Очакванията на на консултантската компания са търсенето на модерни, енергийно ефективни офис площи да продължи да нараства, като тенденцията за навлизане на гъвкави работни пространства ще се засили. Регионалните пазари се позиционират все по-силно като алтернатива на столицата, ако местните администрации предложат подходящите стимули и при наличие на достъп до таланти и добра инфраструктура.
Очаква се наемите да останат стабилни в големите областни градове с лек ръст на цените на първокласните офис сгради с минимални свободни площи. Но по-старите сгради може да се изправян пред натиск към понижаване на наемите, счита консултантската компания. Наемите в първокласните проекти вероятно ще нарастват поради ограничената наличност на висококачествени офис площи на големите вторични пазари.
Нивото на свободните площи се очаква да остане на устойчиви нива, което е показател за балансиран пазар.