IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Достига ли пазарният оптимизъм потенциално опасни нива?

Въпреки че съществува потенциал за отдръпване, чакането отстрани може да означава пропускане на следващата фаза на растеж на пазара, заради което е нужен баланс

12:00 | 30.11.24 г. 2
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Пазарът измина дълъг път от дъното през октомври 2022 г., оптимизмът се завърна и ръстовете продължават. С тази подновена увереност идва обаче и необходимостта да се стъпва внимателно. Тъй като настроенията на инвеститорите бълбукат, някои ключови фактори изискват по-голямо внимание.

Хауърд Маркс, уважаван глас в инвестиционната общност, разделя пазарните цикли на две големи фази: агресивни и предпазливи периоди, пише Ройтерс. Точно сега вероятно навлизаме в едно от онези времена, в които предпазливостта е от решаващо значение.

След силното рали оптимизмът изглежда прекален. Всъщност пазарните настроения може да достигнат нива, които скоро биха могли да предизвикат устойчивостта на възходящата перспектива, която наблюдаваме през последните месеци.

От една страна, оценката на американския фондов пазар е на четвъртата най-висока точка досега въз основа на съотношението цена/печалба. Това, съчетано с други индикатори, разкрива, че настроенията на инвеститорите и апетитът за риск, са на повишени нива.

Ясно е, че оптимизмът е широко разпространен, включително и по отношение на по-рисковите инструменти като ETF с ливъридж. Когато тези индикатори достигнат толкова високи нива, това е знак, че инвеститорите са готови да поемат по-голям риск с надеждата за по-висока възвръщаемост и доверието в пазара е високо.

Големият въпрос на много умове е дали това е сигнал за началото на мечи пазар. Истината е, че никой не може да предвиди това със сигурност. Както показва историята, бичите пазари могат да се простират далеч отвъд очакваното от логиката.

Въпреки че може да сме изправени пред повишен риск, има и шанс пазарите да продължат своя възходящ марш, като потенциално ще тласнат още повече оценките нагоре.

И така, какво трябва да прави инвеститорът в тези несигурни времена? Това е акт на балансиране. Ние сме в момент на високи оценки и висок оптимизъм, но също така има риск да пропуснем допълнителни печалби, ако пазарът продължи да расте, ако скъпият пазар стане още по-скъп.

Въпреки че съществува потенциал за отдръпване, чакането отстрани може да означава пропускане на следващата фаза на растеж на пазара.

Отговорът, както винаги, вероятно е някъде по средата. Трябва да сме наясно с текущите рискове, като същевременно продължаваме да позиционираме портфейлите, за да уловим потенциален ръст през следващите месеци и години. Ключът е поддържането на гъвкавост – подготовка за потенциален спад, като същевременно оставят отворени възможности за допълнителни печалби, пише още Ройтерс.

Средата не е лесна и бъдещата възвръщаемост може да е по-ниска, отколкото в миналото, поради високите оценки и необходимостта от по-голяма предпазливост. В един момент, когато ситуацията изглежда по-лоша от днешната, ще има възможност за агресивно отдръпване и възползвате от момента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:51 | 30.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 1
corner
преди 1 седмица
Това не е катастрофа , че падали цените на имотите през последните 2-3 десетилетия .А постоянно падащата цена на парите - някой да се оплаква че има ктастрофа ? Това са очаквано- нормални явления , дори след 15 години имотите да са на 1/3 от днешната си цена хората ще го преживеят .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 1
Gna
преди 1 седмица
При имотите нещата са катастрофални. Оставям по-долу графики с цените на имотите за последните 50+ години в Италия и Япония, това са държави със сходни демографски картини като България. Както може да видите имотите днес в тези държави са в пъти по-евтини от преди 30-40 години.https://tradingeconomics.com/japan/residential-property-priceshttps://tradingeconomics.com/italy/residential-property-prices
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още