Как се отразяват глобалните макроикономически тенденции върху българския пазар и има ли корелация между представянето на БФБ и големите световни борси, както и какви стратегии за диверсификация на инвестиционните портфейли са приложими в настоящата пазарна среда - отговорите на тези и други въпроси потърсихме от Любомир Ламбрев, инвестиционен консултант на УД "Юг Маркет Фонд Мениджмънт" ЕАД.
- В текущата геополитическа среда как оценявате, че ще се представят българският и международните пазари през годината?
По принцип българският капиталов пазар почти не се влияе от геополитически събития, които не касаят пряко България, така че не мисля, че текущата среда ще промени по някакъв начин процесите, които протичат на пазара.
Не така стоят нещата при международните пазари. Предизвикателната геополитическата среда е причината Германия да скъса с дългогодишните си бюджетни рестрикции, а САЩ да се опитат да върнат поне производствата от критично значение за националната сигурност на своя територия. Все пак основните шокове от тези процеси вече до голяма степен са абсорбирани от пазарите, което поставя основа за добро представяне на международните пазари и доходност през следващата половин-една година над средната в исторически план.
- С оглед на текущата лихвена политика на централните банки, какви инвестиционни инструменти препоръчвате за баланс между риск и доходност?
След като за десетилетие облигациите бяха почти изключени от портфейлите на инвеститорите като балансиращ инструмент и до известна степен златото пое тази тяхна функция, ситуацията вече е различна. От 2022 г. краткорочните, а от 2023 г. и дългосрочните ДЦК предоставят добра възможност за генериране на лихвен доход и ефективна диверсификация на портфейла, която да балансира риска, без толкова драматично да засяга очакваната доходност.
Предвид продължаващите политики на централните банки за понижаване на лихвите считам, че микс между акции и облигации с малко по-висока от обичайната дюрация в момента представлява оптималният портфейл, като акцентът е повече върху потенциала на доходността, отколкото върху риска.
- Какви стратегии за диверсификация препоръчвате на инвеститорите в настоящата пазарна среда?
Диверсификацията по принцип е една и съща - различни акции, покриващи основните сектори в икономиката, облигации, покриващи целия спектър на лихвената крива, недвижими имоти, злато.
Единствено ако пазарните цени в някой сегмент не предоставят потенциал за възвръщаемост, той следва да бъде изключен от портфейла. В миналото например това бяха облигациите, в настоящият момент според мен това са традиционните автопроизводители и свързаните с тях доставчици, секторът на тютюнопушенето, в по-малка степен - някои от производителите на облекло и алкохол.
- По какви критерии инвеститорите трябва да подбират акции за своите портфейли в условията на повишена пазарна несигурност?
Подборът на акциите в потфейла винаги е индивидуален и отразява вярванията и нагласите на инвеститора. Ако говорим за настоящата ситуация, просто трябва да се идентифицират източниците на риск и да се прецени до каква степен реализирането на някой от тях ще се отрази на стойността на портфейла. От моя гледна точка основните източници на риск в момента са евентуални регулаторни ограничения на част от бизнесите, неблагоприятни за инвеститорите промени в данъчната среда и завръщане на инфлационните процеси. Точно сега никой от тях не ме притеснява дотолкова, че да заема по-защитна позиция, дори напротив - считам, че са преекспонирани до известна степен.
- Как смятате, че ще се представя технологичният сектор през тази година, предвид че доскоро беше основен двигател на експлозивен растеж на пазарите?
Лично аз съм голям оптимист за технологичния сектор през тази година, особено след корекциите, които цените претърпяха от началото на годината. От доста време това е най-бързо развиващият се сектор в икономиката и досега изглеждащите щедри оценки винаги са били оправдавани. За тази година например, очакваният ръст на приходите е 11,8% спрямо 5,0% за SP500, а на печалбите 18,6% спрямо 9,7% за SP500, като трябва да имаме предвид и голямата тежест на технологичния сектор в самият индекс, която, ако елиминираме, ще доведе до още по-драматични разлики.
- С оглед на глобалните икономически прогнози, кои сектори смятате за защитни и кои очаквате да генерират растеж до края на годината?
Защитните сектори са традиционните - здравеопазване, базовите потребителски стоки и комуналните услуги. Генераторите на растеж също са традиционни в последните години - информационните технологии, биотехнологиите и като цяло по-технологичната част от здравния сектор. Енергийният сектор също ми се струва подходящ генератор на растеж в момента.
- Как оценявате текущото състояние на Българска фондова борса (БФБ) и каква динамика очаквате до края на годината?
Текущото състояние на Българска фондова борса представлява една сравнително стабилна, макар и посредствена спрямо потенциала и състоянието на икономиката ни среда. Очакванията ми са българският пазар да продължи да нараства, макар и с по-бавни темпове от тези през 2023 и 2024 г. и в края на годината SOFIX да е на нива с 8-10% по-високи от тези в края на 2024 г.
- Как се отразяват глобалните макроикономически тенденции върху българския пазар и има ли корелация между представянето на БФБ и големите световни борси?
БФБ до голяма степен е изолирана от глобалните макроикономически тенденции и в 95% от времето липсва корелация с големите световни борси. БФБ до известна степен е изолирана и от тенденциите в икономиката на България, тъй като на капиталовия пазар е представена много малка част от основните двигатели на икономиката. Корелация на пазара ни с големите световни борси се наблюдава единствено при най-значимите движения на цените, и то за сравнително кратки времеви периоди.
- Кои сектори на българския капиталов пазар показват най-голям потенциал за растеж?
Определено технологичният сектор, доколкото е предствен, показва най-голям потенциал за растеж. Финансовият също расте с доста по-високи темпове, отколкото в по-развитите икономики. Важни за икономиката сектори като хранително-вкусовата промишленост, земеделието, строителството, недвижимите имоти и игралният сектор де факто са представени от по една по-ликвидна компания, което прави ситуацията на пазара доста нетипична, но това е, с което разполагаме на този етап.
- По какъв начин събитията на международните пазари влияят върху инвестиционните решения на българските инвеститори?
Тук мога да дам и личен пример от тази година - при спадовете на международните пазари релокирах част от инвестициите от българския пазар към международните, съответно в друга ситуация съм постъпвал по обратният начин, така че не сме съвсем изолирани от външни въздействия. Това, което всъщност предпазва пазара ни, е, че до голяма степен инвеститорите сме се разделили на такива, инвестиращи на международните пазари, и такива, инвестиращи на българския, но винаги ще има и такива, опитващи се да балансират портфейлите си между двата и през техните решения събитията на международните пазари ще влияят върху БФБ.
*Интервюто не е повод за вземане на инвестиционно решение.
ЮГ Маркет ЕАД е основен партньор на Banking Today 2025, което ще се проведе на 13 май в Интер Експо Център. Повече информация за банковия форум на Investor.bg има ТУК.