IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Митата на Тръмп хвърлят сянка върху европейските компании въпреки силното първо тримесечие

Банките остават незасегнати за разлика от енергийния сектор

15:53 | 15.05.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Европейските корпорации успяха да преодолеят турбуленцията, предизвикана от търговските политики на президента Доналд Тръмп, осигурявайки стабилни печалби за първото тримесечие. Но въпреки наскоро постигнатото търговско примирие, инвеститорите все още са изправени пред мъгла от несигурност, обобщава Ройтерс.

Според LSEG I/B/E/S очакванията са общата печалба за първото тримесечие да се е увеличила с 1,9% спрямо същото тримесечие преди година, отбелязвайки четвъртото поредно тримесечие на растеж. Без да се включва енергийният сектор, прогнозите са печалбата да е нараснала със 7,3%.

През първото тримесечие налице е най-големият ръст на приходите от края на 2022 г. (приходите са в жълто, печалбата в оранжево). Графика: Ройтерс През първото тримесечие налице е най-големият ръст на приходите от края на 2022 г. (приходите са в жълто, печалбата в оранжево). Графика: Ройтерс

Въздействието на митата на Тръмп и макроикономическата несигурност доминираха разговорите около корпоративните отчети, като някои компании предупредиха и за силното евро и неговото въздействие върху приходите. Онези части на пазара, които са податливи на икономическите цикли, имаха някои затруднения през тримесечието, но приходите на банките останаха стабилни.

Ето пет ключови извода от последните резултати:

Властва несигурността

Плановете за мита на Тръмп хвърлят сянка върху печалбите и компаниите реагират най-вече чрез запазване или оттегляне на насоките, въпреки че бизнесът имаше сравнително силно начало на годината.

„Последният път, когато имахме такъв вид несигурност относно насоките и сигналите на компаниите за липса на видимост, беше първото тримесечие през 2020 г., когато започна COVID“, коментира Магеш Кумар Чандрасекаран, капиталов стратег в Barclays.

„Това е най-неясният или несигурен сезон на отчети от гледна точка на насоките“, посочи още той.

Въпреки сравнително оптимистичното първо тримесечие – 60% от компаниите са надхвърлили прогнозите спрямо обичайните около 54% ​​- консенсусните прогнози за цялата година все още биват агресивно понижавани през последните два месеца.

„Ще бъде трудно да се проектират печалбите за първото тримесечие по-нататък през годината, защото толкова много се случи от края на тримесечието насам“, отбелязва Кевин Тозет, член на инвестиционния комитет в Carmignac.

Наказаните пропуски

Както се случва през последните тримесечия, пропуските в резултатите бяха наказани тежко от пазара, отчасти тъй като очакванията вече бяха понижени в началото на отчетния сезон.

Според Goldman Sachs средната относителна реакция в цената на акциите за компаниите, отчитащи под очакванията, е спад от 2% - най-сериозният за последните 10 години. В същото време наградата за по-добър от очакваното резултат остава в съответствие с историческата средна стойност.

Вероятно е имало очакване, че някои от резултатите за първото тримесечие ще се възползват от изтеглянето на активността на компаниите заради несигурността за второто, коментира Маартен Гердинк от Goldman Sachs Asset Management.

Така че въпреки намалелите очаквания за печалби, пазарът все още вярваше, че тези стойности могат да бъдат изпреварени, а това натежа доста върху тези с пропуски, допълва той.

Ралито на еврото засилва препятствията

Компаниите не само са разтревожени от митата, но алармират и за неочакваното поскъпване на еврото, тъй като инвеститорите избягват активите в долари след налозите на Тръмп.

Цената на единната валута нарасна с около 10% спрямо долара спрямо най-ниското си ниво през февруари и въпреки че леко се коригира след въвеждането на пауза върху налозите между САЩ и Китай, тя остава повишена.

Това е проблем, като се има предвид, че около 60% от приходите на компаниите в европейския индекс STOXX 600 се генерират в чужбина.

„Това е проблем за износителите. Когато имате мита и към това и по-силна валута, това се превръща в двоен удар“, посочва Чандрасекаран от Barclays. „Резките съкращения (на очакванията за печалба) удариха експортно ориентираната част от пазара“, добави той.

Компаниите, които отбелязаха валутните движения като потенциален насрещен вятър за бизнеса през следващата година, включват най-голямата европейска компания SAP, както и Munich Re, Bayer, Prysmian, Unilever и L'Oreal.

Банките не се притесняват

Печалбите на банките до голяма степен се справиха с нестабилността на пазара около митата на САЩ. Много кредитори надминаха очакванията и запазиха прогнозите си за 2025 г. – явно отклонение от преобладаващата корпоративна предпазливост.

Дори и под натиск от смекчени лихвени проценти, последните им резултати показаха устойчивост на фона на световната търговия и макронесигурността. UBS изчислява, че почти 90% от банките надхвърлят пазарния консенсус с резултатите си, до голяма степен водени от силните данни при приходите.

Секторът се търгува евтино на базата на различни показатели и дори след скок от 28% през тази година, той остава предпочитан сред инвеститорите, привлечени от високите печалби и по-добрите баланси.

Според проучването на BofA сред европейски мениджъри на фондове банките са възвърнали мястото си като сектор с най-голяма тежест този месец, като се очаква финансовите акции да бъдат най-добре представилите се тази година.

„Всички банкови данни са много силни“, посочва Карло Франкини, ръководител на звеното за институционални клиенти в Banca Ifigest.

Проблемите с енергийните резултати

Седем от 10-те основни сектора, проследени от LSEG I/B/E/S, отбелязват ръст на печалбите спрямо първото тримесечие на 2024 г. Енергетиката обаче не е един от тях, като се очаква секторът да отчете спад на печалбите от 28% спрямо същия период преди година.

„Има много ясна връзка между рентабилността и цената на петрола, а цената на петрола се понижи“, каза Гердинк от GSAM. „Това е функция от две неща, по-ниска икономическа активност и много по-голямо от очакваното производство от ОПЕК“, допълва той.

Цените на петрола паднаха до четиригодишно дъно миналия месец заради опасения около търсенето след митата на Тръмп, но оттогава леко се възстановяват, след като търговското напрежение се стопи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:54 | 15.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още