IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Цената на златото спада до близо двуседмично дъно след съобщението за примирие

Световните фондови пазари отбелязват ръстове, петролът поевтинява

09:50 | 24.06.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Цените на златото се понижават до близо двуседмично дъно, тъй като апетитът към поемане на риск се подобри, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Иран и Израел са приели прекратяване на огъня, предава Ройтерс. Съобщението подкопа търсенето на активи убежища.

Спот цената на златото спада с 1,43% до 3320,15 долара за тройунция към 9:45 ч. българско време.

Американските фючърси върху златото поевтиняват с 1,7% до 3336,60 долара за тройунция.

„Изглежда, че съществува значителен геополитически риск, който излиза от пазара в краткосрочен план, след като, разбира се, имаме признаци на деескалация между САЩ и Иран“, казва Иля Сивак, ръководител на отдела за глобална макроикономика в компанията Tastylive.

Тръмп обяви пълно примирие между Израел и Иран, което може да сложи край на 12-дневния конфликт, довел до бягството на милиони хора от Техеран и предизвикал опасения от по-нататъшна ескалация на напрежението в разкъсвания от война регион. По-късно във вторник израелските власти също потвърдиха, че примирието е било прието.

Световните фондови пазари отбелязват ръстове, докато цените на петрола се понижават до едноседмично дъно, след като Тръмп обяви примирието между Иран и Израел.

Междувременно заместник-председателят на Федералния резерв, отговарящ за надзора, Мишел Бауман заяви в понеделник, че наближава моментът за понижаване на лихвените проценти на фона на възможните рискове за пазара на труда.

Инвеститорите очакват изслушването на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл пред Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите по-късно във вторник. Пауъл е предпазлив в изпращането на сигнали за смекчаване на паричната политика в краткосрочен план.

„Тенденцията за цените на златото е да се повишават, но може да видим корекция в краткосрочен план и поскъпване на долара, ако Пауъл убеди пазарите, че няма да намалят лихвите повече от два пъти тази година", коментира Спивак.

Златото обикновено процъфтява в среда на ниски лихви.

Цената на среброто спада с 0,7% до 36,28 долара за тройунция, платината поевтинява с 1,04% до 1284,17 долара за тройунция, а цената на паладия намалява с 1,68% до 1060,60 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:03 | 24.06.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още