IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейската централна банка отново намали лихвените проценти

Представителите на паричния орган изглеждаха относително единни в решението си

15:15 | 12.09.24 г. 19
Снимка: Alex Kraus/Bloomberg
Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Европейската централна банка (ЕЦБ) очаквано понижи отново лихвените проценти. След първото намаление през юни, последвано от пауза през юли, депозитната лихва беше намалена с още четвърт пункт до 3,5% в четвъртък.

Две други лихвени ставки също бяха коригирани като част от представената през март ревизия на политиката на базираната във Франкфурт банка. Основните лихвени проценти по рефинансиране и пределните лихвени проценти по кредити бяха понижени с по 60 базисни точки. Целта е в крайна сметка да се даде на банките по-голяма свобода на действие по отношение на това колко парични средства са им необходими, за да работят.

„Въз основа на актуализираната оценка на Управителния съвет за инфлационните перспективи, динамиката на основната инфлация и силата на трансмисията на паричната политика е целесъобразно да се предприеме още една стъпка към смекчаване на степента на ограничаване на паричната политика“, посочват от Европейската централна банка в изявление.

Според прогнозата на финансовата институция общата инфлация в еврозоната ще бъде средно 2,5% през 2024 г., 2,2% през 2025 г. и 1,9% през 2026 г. Очаква се инфлацията отново да се ускори през втората половина на тази година. След това през втората половина на следващата година инфлацията би трябвало да се забави до целевата стойност от 2%.

По отношение на основната инфлация прогнозите за 2024 г. и 2025 г. бяха леко ревизирани нагоре, тъй като инфлацията при услугите е по-забързана от очакваното. Същевременно централните банкери продължават да очакват рязко забавяне на основната инфлация - от 2,9% през тази година до 2,3% през 2025 г. и 2% през 2026 г.

„Вътрешната инфлация остава висока, тъй като заплатите продължават да нарастват с високи темпове. Все пак натискът върху разходите за труд се забавя, а печалбите частично буферират въздействието на по-високите заплати върху инфлацията“, посочват от ЕЦБ.

Условията за финансиране остават рестриктивни, а икономическата активност все още е потисната, което отразява слабото частно потребление и инвестиции.

Според прогнозите базираната във Франкфурт банка през 2024 г. икономиката на еврозоната ще нарасне с 0,8%, като през 2025 г. ще се увеличи до 1,3%, а през 2026 г. - до 1,5%. Това е лека низходяща ревизия в сравнение с прогнозите от юни, дължаща се главно на по-слабия принос на вътрешното търсене през следващите няколко тримесечия.

„Управителният съвет е твърдо решен да гарантира, че инфлацията своевременно ще се върне към средносрочната си цел от 2%. Той ще запази лихвените проценти достатъчно рестриктивни толкова дълго, колкото е необходимо за постигането на тази цел. Ще продължим да прилагаме подход, зависещ от данните и от всяко заседание поотделно, за определяне на подходящото равнище и продължителност на рестрикцията“, се посочва в изявлението. От финансовата институция отново напомнят, че не се ангажират предварително с конкретна траектория на разходите по заемите.

Представителите на Европейската централна банка изглеждаха относително единни в подкрепата си за намаляване на лихвените проценти тази седмица, въпреки че отвъд това се появяват пукнатини и сблъсъците стават все по-вероятни с приближаването на депозитната ставка до 3%.

„Ястреби“ като Изабел Шнабел, член на Изпълнителния съвет на регулатора, и президента на Германската централна банка Йоахим Нагел предупреждават да не се предприемат твърде бързи стъпки към облекчение, преди инфлацията да е овладяна. Други се опасяват, че позицията на ЕЦБ може да стане твърде рестриктивна и да ограничава икономиката повече, отколкото е необходимо.

Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард ще коментира решението от днешното заседание на пресконференция по-късно днес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:40 | 12.09.24 г.
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

19
rate up comment 3 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
До: doba..до 100 к ЕВРО ИЛИ 195К лева. А има около 15 банки в бг. Тоест може да имаш до 1 млн и 500 хиляди евро гарантирани.А даже има и на лихва от 3.2 пр. Евро и на 3 пр в usd.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 0
doba
преди 1 месец
До: Az_Kocho, само депозити до 100K в бамка са гарантирани :) всичко друго е риск...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
До: doba.. Аз лично бих си купил Бг Дцк, но не се предлагат на физически лица. 3.80+ с матуритет 3-4 години не е зле. Но може да се окаже пре е авка ако инфлацията скочи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 0
doba
преди 1 месец
До: Az_Kocho, и нашите умници като излизат на т.н. пазар и некои си накупят БГ ДЦК @КОЙ ще ги връша приятел?.. ЕЦБ или ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 21
гъбко
преди 1 месец
До: Gna Шебек! Ефффтино правели лъжици, тенджери, *** и пр. домакиснки прибори и уреди. Ама ги сменяш на няколко години и се нагълтваш с тефлон от тех. Кат не можеш да си купиш качествени европейски прибори и уреди реви по цел ден по форумите за ефффтинджоса от Илиенци! Ефффтино, хехе! Както казва khao , скъъсаняк до скъъсаняка, ама с претенции!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 22
гъбко
преди 1 месец
До: Gna Шебек! Не могат да произвеждат сателити, не могат да произвеждат качествена стомана, качествени полимери и бои. Най-добрите сателити и самолети в света се произвеждат в Европа. Всеки ползва европейската космическа навигационна мрежа защото е най-добрата в света. Всеки ползва европейските метеорологични данни, защото те са най-точните и добри в света. Всеки ползва Европейските стандарти за качество, защото те са НАЙ-ДОБРИТЕ В СВЕТА!!!!! *** некадърен прозззт!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 23
гъбко
преди 1 месец
До: Gna Хаха, осакатеният мозъчно шебек пак раздава квалификации. Както казва един познат автомонтьор : Да ти дам на устата! (тук има прозззташко хилене). Та на въпроса: Ти най-ефффтиният леб ли взимаш в магазина, та дърдориш за кое е по-ефффтино? Може би да, а може и мухлясалият да събираш от кофите като те чета. По нискокачествени и долнопробно производство поднебесните са ненадминати. Значи чайниците не могат да произвеждат качествена козметика, добри вина, шоколад, бижута, часовници ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
До: doba..... ЕЦБ трябва да гледаш а не държавите. Никоя европейска държава не може да печати пари. А като няма пари в изобилие държавите започват да си свиват балансите. Легард отново предупреди че някои държави трябва да си намалят дефицитите. България изобщо не я гледам, тя никога няма да е в крак с която и да е европейска държава и ще продължи да затъва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 2
doba
преди 1 месец
До: Az_Kocho, ти само погледни бюджетите на Испания и Италия, па и БГ бюджета дори :) Всеки взима да взема, а как ще връща...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
До: doba.. Количествените облекчения-QE ги няма от 2022. От тогава има QT.Бслансът на ецб е намалял с 2 трилиона и 400 млд евро и продължава да намалява. След намаляването на лихвите изтеглянето на пари продължава. С две думи НЯМА ПЕЧАТ НА ПАРИ. Има унищожаване на пари. Бъдещите проблеми с ликвидността ще се решават с репо сделки които бързо ще излизат от баланса а няма да стоят с години като облигациите които ЕЦБ изхвърля в момента. Това е гаранция че цените на активите ще се коригират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още