Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ няма да окаже пряко влияние върху паричната политика на Федералния резерв. Това заяви председателят на паричния орган Джером Пауъл на пресконференция в четвъртък.
„В краткосрочен план изборите няма да окажат влияние върху политическите ни решения“, посочи той.
Финансистът обаче направи уговорката, че всяка промяна в администрацията може да помогне за формирането на политиката на Фед, докато централната банка се стреми да понижи лихвените проценти.
По-рано днес Федералният резерв на САЩ очаквано намали лихвените проценти с четвърт процентен пункт до диапазона 4,50-4,75% в края на дневното си заседание, което приключи в четвъртък.
„Последните показатели сочат, че икономическата активност продължава да се развива със стабилни темпове. От началото на годината условията на пазара на труда като цяло се подобриха, а равнището на безработица се повиши, но остава ниско. Инфлацията отбеляза напредък към целта от 2%, но остава малко по-ускорена“, се посочва в изявление след срещата на паричния орган.
В него се казва, че централната банка на САЩ се стреми да постигне максимална заетост и инфлация от 2% в дългосрочен план. Според финансистите в момента рисковете за постигане на целите за заетост и инфлация са приблизително балансирани. Икономическите перспективи обаче са несигурни, отбелязват те.
„При обмислянето на допълнителни корекции на целевия диапазон на лихвения процент по федералните фондове финансовата институция внимателно ще оценява постъпващите данни, развиващите се перспективи и баланса на рисковете“, заявяват от Фед.
Противоречивите отношения с Тръмп
Председателят на Федералния резерв заяви пред журналисти след заседанието, че няма да се оттегли, ако новоизбраният президент Доналд Тръмп поиска оставката му.
Инвеститорите ще следят внимателно противоречивите отношения на Тръмп с председателя на Фед. Държавният глава назначи Пауъл по време на първия си мандат, но впоследствие отправяше редица критики, твърдейки, че гуверньорът не облекчава паричната политика достатъчно бързо.
През октомври Тръмп заяви в интервю, че президентът трябва да може да влияе върху решенията за лихвените проценти.
Движението на лихвите в бъдеще
На пресконференцията Пауъл каза още, че централната банка ще следи какво се случва с икономиката и инфлацията и ще коригира политиката си по подходящ начин.
„Ако икономиката остане силна и инфлацията не се движи устойчиво към 2%, можем да намалим разходите по заемите по-бавно. Ако пазарът на труда неочаквано отслабне или инфлацията се забавя повече от очакваното, можем да действаме по-бързо“, посочи той.
По думите му „политиката на Фед е добре позиционирана, за да се справи с рисковете и несигурността, пред които сме изправени“.
Джером Пауъл отново посочи, че централната банка не се движи по „някакъв предварително зададен курс“ и че решенията на следващите заседания на финансовата институция ще зависят изцяло от постъпващи данни.
преди 4 седмици От #1: Днес цяла напоителна статия от Euronews беше препечатал Инвесторът, че всичко е наобратно от цитираните твърдения на Пауъл: https://investor.bg/a/539-banki-i-zastrahovateli/403694-zastrashena-li-e-nezavisimostta-na-fed-ot-noviya-prezidentski-mandat-na-tramp В очакване сме още какви непреки коварства ще извади от ръкава си Тръмп, за да прецака ФЕД и Америка - напр. гледане лошо, плюенне през рамо, показване на куккишш и вуду ритуали с куклата на Джером Пауъл. Изобщо, ппеддерасси, сър! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици *Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ няма да окаже пряко влияние върху паричната политика на Федералния резерв. Това заяви председателят на паричния орган Джером Пауъл на пресконференция в четвъртък.* - Да, обаче според мейнстрийм либералните медии: *съществуват непреки начини, по които той може да оказва влияние. Например публичните изявления, критиките или дори заплахите на държавния глава по отношение на решенията на Фед могат да създадат тревога на пазарите* отговор Сигнализирай за неуместен коментар