При изтеглен кредит, договорен в левове, преди датата на въвеждане на еврото, остатъчното задължение/остатъчната главница по кредита ще се превалутира автоматично от банката в евро при прилагане на официалния валутен курс и правилата за закръгляване. Това съобщи Българската народна банка в отговор на въпроси по най-ключовите теми около въвеждането на еврото.
След въвеждането на еврото няма да се променят договорените условия по кредита – лихвен процент, срочност, начин на погасяване и други, уточняват от централната банка.
Левовата вноска по заема автоматично ще се превалутира, като се прилагат официалният фиксиран валутен курс, както и правилата за превалутиране. Няма да се променят договорените с банката срокове за заплащане на вноската по кредита. Таксите, които клиентът заплаща във връзка с отпуснатия му кредит, също ще бъдат автоматично превалутирани от банката при прилагане на официалния валутен курс и правилата за закръгляване.
Ако към датата на въвеждане на еврото клиентът има договорен фиксиран лихвен процент по кредит, например 3%, лихвеният процент се запазва такъв, какъвто е бил договорен преди датата на въвеждане на европейската валута.
При условие, че лихвеният процент по усвоения заем от банка е променлив, като се формира като бенчмарк или индекс/индикатор, публикуван от БНБ или Националния статистически институт плюс надбавка, към датата на въвеждане на еврото се преустановява изчисляването им. Новият лихвен процент по кредита не може да е по-висок от размера на лихвения процент преди датата на въвеждане на еврото, обясняват от БНБ.
Не е небходимо клиентите да закриват левовите си сметки и да открият нови еврови след датата на въвеждане на еврото, защото те ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани от левове в евро по официалния фиксиран валутен курс.
Няма да се промени международният банков номер (IBAN) по левовите сметки след приемането на еврото като официално платежно средство.
Салдата по всички левови сметки в банки ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани в евро от датата на присъединяване на страната към еврозоната по официално обявения валутен курс.
От банковия регулатор уверяват, че няма риск при автоматичното превалутиране средствата „да изчезнат“. Банките работят за присъединяването към еврозоната още от 2022 г. Системите им са подготвени и тествани, така че средствата ви да бъдат сигурни и защитени, както от технически грешки, така и от злонамерени действия.
Когато клиент има две сметки в банка – една в евро и една в лева преди въвеждане на еврото като официална валута, след въвеждането му като официално платежно средство левовата сметка ще бъде автоматично и безплатно превалутирана от банката в евро по официалния валутен курс, т.е. след датата на въвеждане на еврото, и той ще има две еврови сметки.
„В двумесечен срок от датата на въвеждане на еврото може да поискате закриване на едната платежна сметка и прехвърляне на положителното салдо по нея към другата, ако по сметката ви няма наложени тежести, запори и други законови ограничения при запазване на условията по платежната сметка, по която се прехвърлят средствата“, съветват от БНБ.
За тези операции банките няма да начисляват такси и комисиони. Ако по платежната сметка, която се закрива, има дебитно салдо или към нея имате издадена кредитна карта, трябва да се погаси съответното задължение преди закриването на сметката.
Банките са задължени да обозначават в левове и в евро Тарифите за таксите и комисионите за предоставяните от тях финансови услуги. Тази информация те ще обявяват в офисите си и на уебсайтовете си.
преди 4 седмици Като гледам кои мутри, измамници и лъжливи "медии" ни натикват валутата на пропадналия ФЕС и какви репресивни диктаторски методи се ползват... Ами само ЛОШО ни чака!!! Юрофашистите са отново на власт. За кратко! Просто ФЕС е история! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Да обяснят от БНБ ако ПЛАВАШАТА ЛИХВА след приемането ни в Ез не може да е по висока, как тя ще може да е по-ниска? Също така в Ез няма практика лихвите по кредитите да се обвързват с лихвите по депозитите. Както казах В ЕЗ фиксирана лихва се обвързва с ОАТ на съответната държава а плаваща с ЮРИБОР. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици "Ако към датата на въвеждане на еврото клиентът има договорен фиксиран лихвен процент по кредит, например 3%, лихвеният процент се запазва такъв, какъвто е бил договорен преди датата на въвеждане на европейската валута." Това е до изтичане на срока на договора, после има рефинансиране на НОВ ЛИХВЕН ПРОЦЕНТ или по висок или по нисък, зависи от ОАТ в момента. В България максалният срок на фиксирана лихва е 4 години. 0.1.пр от кредитополучателите са на фиксиран процент, 99 пр са на плаваща лихва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици ПЛАВАЩАТА лихва в Ез се определя от постоянен компонент + променлива надбавка която се определя от ЮРИБОР. Всичко друго е лъжа и измама Една плаваща лихва е такава именно защото МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ И кредитополучателя плаща по ниска лихва поемайки риска тя да се промени . Да се твърди че ПЛАВАЩА ЛИХВА НЯМА ДА ДЕ ПРОМЕНИ Е ПЪЛНА ИЗМАМА.99 пр. от ипотеките в България са на ПЛАВАЩА ЛИХВА, КЪМ МОМЕНТА НА ПРИЕМАНЕ ЕВРОТО плаващата лихва не се променя, но след това тя може да се промени зарадиЮр ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици "Новият лихвен процент по кредита не може да е по-висок от размера на лихвения процент преди датата на въвеждане на еврото, " Не сте довършили текста от закона а той казва "КЪМ МОМЕНТА НА ПРИЕМАНЕТО НА ЕВРОТО."Една плаваща лихва подлежи на промяна по всяко време в зависимост от показателя ЮРИБОР . Затова фиксираната лихва не може да се промени до падежа но ПЛАВАЩАТА може.Фиксираните лихви в Ез се определят от ОАТ което е 10 годишнината държавна съкровищница на дадената държава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар