Няма дългосрочно предимство в това да бъдеш агресивен в световната търговия, заяви председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, цитирана от Bloomberg.
„Принудителните търговски политики не са устойчиво решение на днешното търговско напрежение“, заяви тя в сряда по време на събитие на Китайската централната банка в Пекин.
Лагард, която в началото на кариерата си беше министър на търговията на Франция, говори само няколко часа след като САЩ и Китай се споразумяха за предварителен план за намаляване на напрежението в трансграничната търговия, което е близо до рекордно високо ниво - най-вече заради митата на американския президент Доналд Тръмп.
„Макар протекционизмът да е насочен към преодоляване на дисбалансите, това не е чрез решаване на първопричините за тях, а чрез подкопаване на основите на световния просперитет“, каза тя. „А при положение, че държавите сега са дълбоко интегрирани чрез международните вериги за доставки - но вече не са така геополитически обвързани, както в миналото - този риск е по-голям от всякога. По-вероятно е принудителните търговски политики да предизвикат ответни мерки и да доведат до резултати, които са взаимно вредни", допълни тя.
Макар че в речта на Лагард не се споменаваше конкретно името на Тръмп, президентът на ЕЦБ, която оглавяваше Международния валутен фонд (МВФ) през по-голямата част от първия мандат на президента, предупреди, че завръщането му в Белия дом може да доведе до мита за Европа, а неотдавна заяви и че търговията ще бъде променена завинаги от налозите.
Търговските преговори между САЩ и Китай в Лондон през последните дни показаха нарастващата роля на експортния контрол в съвременната търговска война, където достъпът до редкоземни минерали или микрочипове може да даде на една икономика голямо предимство пред съперника. Китай контролира голяма част от световните доставки на суровини, използвани за производството на магнити и други материали за модерно производство, като например електрически превозни средства, лазери и мобилни телефони.
„Ако имаме сериозни намерения да запазим просперитета си, трябва да се стремим към съвместни решения - дори в условията на геополитически различия“, каза още Кристин Лагард. „А това означава, че както страните с излишък, така и тези с дефицит трябва да поемат отговорност и да изиграят своята роля“, добави тя.
преди 1 седмица До: evlogi царя на клишетата които даже не ги разбираш ... и къде виждаш дългосрочно мислене за каквото и да е в ЕС, САЩ или някъде другаде по света? ... та ни го цитираш това. Всичко се прави на парче където максимално дългосрочната визия е до края на мандата! Проблемите се решават краткосрочно с дългове и никой не му пука за дългосрочното му натрупане, но и за това имаш клише... знам! левите са виновни.... :D:D Като се опитваш да цитираш нещо които не си разбрал, звучиш като тиквата... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Джон Мейнърд Кейнс има една прочута фраза: в дългосрочен план всички сме мъртви. С което критикува прекаленото фиксиране в икономическото мислене върху неясни и несигурни бъдещи резултати за сметка на сегашни проблеми... отговор Сигнализирай за неуместен коментар