Мемекойните без съмнение привлякоха голяма част от вниманието на пазара – макар и не всеки да им е фен. Но според данните те отговарят и за все по-нарастващ дял от криптоикономиката, пише CoinDesk.
Секторът – подкрепян от монети като доуджкойна и шиба ину – съставлява 3,16% от общата пазарна капитализация на всички криптовалути към 1 декември, което е ръст от 1,3% в началото на годината, според доклад на криптоборсата CEX.IO. Ако изключите титаните биткойн и етер, делът от пазара на мемекойните нараства до 11,21% от 4,2%.
Това се равнява на над 140 млрд. долара пазарна стойност, според данните на CoinGecko, съхранявани под формата на криптовалута, която няма претенции да има каквато и да е било полезност. Силно волатилни, мемекойните обикновено носят имена на животни, мемета, политически фигури или събития.
И на фона на това, че биткойнът мина прага от 100 хил. долара за първи път, мемекойните също достигат нови висини. Доуджкойнът поскъпна със 168%, откакто Доналд Тръмп бе преизбран. Той е и седмата по големина на пазарната капитализация криптовалута с 64 млрд. долара, според данни на CoinDesk.
Въпросът сега е дали това е нещо нормално за ранните етапи на бичия пазар, или е знак, че нещата са прегрели.
„При предишните цикли мемекойните обикновено отчитат най-голямото си обръщане на капитал към края на бичата серия след разполовяването“, коментира Александър Керя, вицепрезидент за продуктовия мениджмънт на CEX.IO. Разполовяването е събитие приблизително веднъж на всеки четири години, последното през 2024 г., когато възнаграждението в биткойни за копачите на криптовалутата намалява с 50%.
„Но този цикъл се отличава заради значителното увеличение на влиянието на мемекойни, станало много преди разполовяването, и запазило се дори по време на консолидирането на биткойна в средата на годината“, допълва Керя.
Най-старият мемекойн – доуджкойнът, бе създаден като шега през 2013 г., но привлече значително внимание по време на бичия пазар през 2021 г., след като шефът на Tesla Илон Мъск многократно публикува за него в социалните мрежи. Други „кучешки“ мемекойни – като шиба ину – яхнаха успеха на доуджкойна, достигайки оценки от милиарди долари. С времето мемекойните се превърнаха в инвестиционна категория по същия начин, по който и DeFi (от децентрализирани финанси, бел. ред.) токените, АІ токените и др.
„Макар евентуално мемекойните да стигнат плато, подобно на DeFi, пазарът все още е в процес на това да определи къде ще бъде установен този еквилибриум“, посочва още Керя.
Секторът на мемекойните претърпя експлозивен растеж по-рано тази година, се казва в доклада, когато броят на проектите на Pump.fun базирана на блокчейна солана платформа, която улеснява пускането на токени – нарасна от няколко десетки на ден през февруари до хиляди на ден през март. Днес над 60 хил. мемекойна се създават всеки ден, половината от тях през Pump.fun.
Като сектор мемекойните отчитат 330% увеличение на общата си пазарна капитализация през периода 1 януари – 1 декември. За сравнение биткойнът поскъпна със 140% от началото на годината, докато етерът 71%. Търгуваните обеми мемекойни се увеличиха с 979% за същия период и сега са 5,27% от общия пазарен обем. В допълнение, те успяха да запазят значителни обеми през юни, докато други сектори на криптоикономиката отчетоха спадове.
Секторът се промени значително през последните години. Доуджкойнът и шиба ину доминираха търгуваните обеми и пазарната капитализация през 2021 г. Pрез 2024 г. обаче има голямо разнообразие от нови токени – dogwifhat (WIF), Brett (BRETT), Peanut the Squirrel (PNUT) и Popcat (POPCAT).
И макар до към март повечето мемекойни да бяха посветени на кучета, то сега тези на котешка и АІ тематика крадат пазарен дял. Политическите мемекойни също се представят добре покрай изборите за президент на САЩ, но след вота отчитат 80% спад на търгуваните обеми.
Има промяна и в мрежите. Доуджкойнът си има свой блокчейн от типа proof-of-work (доказателство за работа, бел. ред.), който имитира този на биткойна. Базирани на етерума мемекойни като pepe (PEPE) и MAGA (TRUMP) също натрупаха известна популярност. Но соланата, благодарение на Pump.fun, е големият победител от мемекойн манията на 2024 г. Мрежата отговаря за 30% от търгуваните обаме в сектора и 15% от пазарната капитализация на мемекойните се базира на нея.
Като се има предвид способността на мемекойните да стимулират участието на дребно и генерирането на приходи за DeFi платформи, през 2025 г. може да се наблюдава по-значителна интеграция между платформи за пускане на такива монети и децентрализираните борси, за да се капитализира тази тенденция“, пише Керя. Въпреки това в екосистеми като тази на соланата силната зависимост от мемекойни може да предизвика тревога и това в крайна сметка да има обратен ефект, допълва той.