Обичате да снимате и искате да подобрите фотографските си умения? Чудесно! Защото сме подготвили за вас цели 8 съвета, с които значително ще подобрите качеството на снимките си и ще извлечете максимума от смартфона си. Така ще имате още по-хубави снимки от ваканциите, от празниците, от хубавите моменти със семейството и приятелите, дори от постиженията си в кухнята.
Правете серийни снимки
Повечето хора правят снимка и проверяват всеки кадър преди следващия, но по-добър резултат може да постигнете, ако включете функцията за серийни снимки – почти всички смартфони разполагат с такава. Така ще направите няколко фотоса в една секунда, докато променяте ъгъла или изражението си. Не се притеснявайте, че ще запълните паметта на телефона си, всичко ненужно може да изтриете, а перфектния момент ще бъде уловен.
Използвайте естествена светлина
Винаги, когато е възможно, се снимайте на естествена светлина. Повечето стандартни смартфони имат ограничения при качеството на фотографиите на тъмно, тъй като не разполагат с достатъчно големи сензори за това. Да, понякога се използва AI, който да компенсира разликите, но дори тогава не е същото. Пък и слънцето винаги придава по-добро настроение и атмосфера, така че се възползвайте от него.
Ако е тъмно, използвайте равна повърхност
Бар, парти, вечерна разходка – светлината невинаги ще бъде подходяща. Но ако все пак правите фотоси на слабо осветление, поставете смартфона си на равно и снимайте така. Това е важно, защото при слаба светлина камерата автоматично увеличава своята ISO чувствителност. По-високото ISO (чувствителността на сензора на камерата към светлината) помага да се използва по-добре наличната светлина, но и добавя шум в снимката под формата на светлинки и петънца. Всяко леко трепване и повишеното ISO в такава ситуация ще направят картината размазана или наситена с този излишен шум.
Избягвайте цифровото увеличение
Привлекателно е да снимате някого отдалече, но все пак да виждате добре лицето му, нали? Цифровото увеличение, което повечето смартфони предлагат, не е подходящо за целта, защото води до загуба на резолюция и детайли, като разтяга софтуерно образа, вместо да го приближава – лицето пак няма да се получи достатъчно ясно и красиво. Така че винаги, когато е възможно, просто се приближете, или използвайте оптично приближение (обозначено като 2x, 3x,5x), ако телефонът ви разполага с такова. При него се използват допълнитените обективи, без да се губи качеството.
Използвайте HDR
Обичате пейзажи? Потърсете функцията HDR и я включете. Тази функация е особено полезна при сцени с голям контраст – например тъмни фигури и светъл фон като ярко небе. Все пак функцията варира според модела и условията. Този режим прави едновременно няколко кадъра, като акцентира на по-тъмната или по светлата част и накрая ги комбинира в един. Така ще се балансират автоматично експозицията и светлината, тоест няма да получите прекалено ярко небе или твърде тъмни обекти наоколо.
Използвайте други приложения
Всички смартфони имат предварително инсталирани приложения за използване на камерата. Но не е задължително да използвате само тях. Можете да изтеглите други за Android или iOS с различни филтри, възможности за редакция или настройки, които е възможно да ви допаднат повече.
Използвайте приложения за редактиране
Повечето смартфони имат вградени редактори на снимки и с тях можете допълнително да поправите цветове, да изрежете излишното, да ретуширате лица и дори да премахнете нежелани обекти. Все повече от тях използват AI за по-добър краен резултат. Но не е нужно да се примирявате с наличните. Изтеглете си допълнително приложение и се погрижете снимките ви да изглеждат още по-красиви. Обърнете внимание на оценките, политиките за поверителност и необходимостта да се правят покупки в приложението.
Купете си аксесоари
Искате фотографии от много далеч или съвсем отблизо? Качеството на снимките може да се подобри с допълнителни оптични или макро обективи. Монтирате ги пред камерата и качеството мигновено се променя.
Често снимате на закрито? Използвайте допълнителни източници на светлина, които ще ви помогнат да осветите по-добре зоната пред камерата и да избегнете сенките.
Харесвате дългите експозиции? Един статив би ви свършил чудесна работа.
Обичате селфитата по време на ваканция или парти? Използвайте стик, за да отдалечите смартфона по-далече от лицето си и да уловите по-голяма част от панорамата зад себе си.