Днес се навършват две години откакто OpenAI пусна онлайн услуга със странното име ChatGPT. Служителите ѝ правеха залози за това колко потребителите ще натрупа, като най-високият залог беше за 100 хил. Колко са грешали..., пише Парми Олсън за Bloomberg.
ChatGPT скоро се превърна в най-бързо растящото приложение в историята, с около 200 млн. активни потребители днес. Когато се появи за първи път, социалните мрежи пламнаха от примери как това тестово поле е изпреварило Alexa на Amazon или Siri на Apple. Услугата може да пише стихове и есета за гимназисти. То вероятно ще промени Холивуд и образователната система. Част от това се случи – училищата вече преосмислят начина, по който възлагат домашните, например, докато влиянието на ChatGPT върху други области на живота и бизнеса все още е въпрос без ясен отговор.
Това, което е ясно, е, че две години по-късно най-големите бенефициенти от вида изкуствен интелект (AI), който един ден „ще облагодетелства цялото човечество“, според Сам Алтман, са шепа технологични фирми. Шестте най-големи компании увеличиха пазарната си капитализация с повече от 8 трлн. долара от пускането на ChatGPT.
Технологичните гиганти берат плодовете от възхода на AI. Графика: Bloomberg
Технологичният сектор доведе до 30% ръст на S&P 500 от януари 2022 г., докато компаниите с малка капитализация отбелязаха по-скромен ръст от 15%. Това се противопоставя на тенденцията компаниите с малка и средна капитализация да превъзхождат по-големите през двете десетилетия преди старта на ChatGPT.
По-малка възвръщаемост от AI за по-малките фирми. Графика: Bloomberg
Междувременно Nvidia изпревари Advanced Micro Devices и Intel, превръщайки се в най-голямата компания за чипове в света.
ChatGPT даде на Nvidia титлата крал на чиповете. Графика: Bloomberg
А ръстът на приходите от облака се ускори за Microsoft, Amazon и Google на Alphabet.
Приходите от продажби на облачни услуги надхвърлиха 250 млрд. долара от появата на ChatGPT насам. Графика: Bloomberg
Графиките в тази статия илюстрират всички начини, по които нови пари потекоха към технологичните гиганти и други в тяхната орбита - от консултантски фирми до доставчици на сървъри като Dell, докато еуфорията около AI революцията обхвана пазара и накара бизнеса да се бори да остане конкурентоспособен. Това поражда неудобна прогноза за бъдещето - че тази предполагаемо революционна технология може никога да не изпълни обещанието си за широка икономическа трансформация, а вместо това просто да концентрира повече богатство на върха.
Гигантите в консултантския бизнес - прословута опортюнистична група, бяха пословични търговци на идеята в рамките на тази своеобразна златна треска. Около 40% от бизнеса на McKinsey тази година ще бъде свързан с генеративен AI, пише The New York Times, докато International Business Machines е отбелязала скок на бизнеса си с генеративен AI до 3 млрд. долара по-рано тази година. Резервациите за решения с генеративен изкуствен интелект на Accenture скочиха от 300 млн. през последните шест месеца на 2023 г. до 1 млрд. само за последното тримесечие на 2024 г.
Графика: Bloomberg
По-здравословният резултат от всичко това би бил стартъпите и нетехнологични фирми да спечелят повече. В крайна сметка AI е предназначен да бъде трансформиращ за тях. Но това остава трудно. Изграждането на бизнес около приложения или корпоративен софтуер вече е рисковано поради възможността технологичен гигант да пусне същата функция. Известно е, че създателите на приложения мразят да гледат събитието на Apple World Wild Developer’s Conference от страх, че тяхната идея вече ще може да е нещо стандартно за iPhone.
Разходите за центрове за данни нараснаха с 35% през 2024 г. Графика: Bloomberg
Ситуацията вероятно е по-лоша за новите предприемачи. Прекомерно скъпо е да се занимавате с изграждане на „базови модели“, които се конкурират с ChatGPT, Gemini на Google, Claude на Anthropic или Llama на Meta Platforms.
Така че повечето основатели на стартъпи за генеративен изкуствен интелект се фокусират върху изграждането на услуги, които действат като „обвивка“ около съществуващи модели като GPT-4 на OpenAI, който сам по себе си е в основата на ChatGPT. Проблемът е, че те също рискуват да бъдат прегазени от по-голям играч, който имитира техния продукт. Когато OpenAI пусна безплатно Whisper през 2022 г., това направи живота на цяла група стартиращи компании за разпознаване на реч по-труден.
Финансиране с рисков капитал на технологични стартъпи. Графика: Bloomberg
Предприемачите, изграждащи генеративни AI продукти, най-малкото привличат по-голяма част от финансирането на рисков капитал, въпреки че по-високите лихвени проценти доведоха до спад на финансирането за стартъпи през последната година. Но те все пак трябва да намерят начини да се предпазят от доминиращите играчи.
Един от начините е да се съсредоточат върху изграждането на нишови продукти за области като здравеопазването, правото и финансите. Тези по-нишови възможности за употреба на технологията са по-сложни за Microsoft и Google, като се има предвид техният фокус върху изграждането на системи с изкуствен интелект с общо предназначение.
Има допълнителна причина за оптимизъм, че AI хватката на действащите компании може да се разхлаби. Технологичните фирми говорят повече за преминаване към продажба на по-малки AI модели, фокусирани предимно върху конкретни задачи. Това е подход, възхваляван от привържениците на безопасността на изкуствения интелект като Макс Тегмарк, който твърди, че всезнаещите системи с изкуствен интелект, които технологичните гиганти искат да развият, в крайна сметка ще се окажат катастрофални за цивилизацията. Оказва се, че по-малките модели са по-евтини и по-лесни за управление заради точността си.
Наскоро достигнатото плато във възможностите на изкуствения интелект означава, че фирмите могат да имат и повече възможности да си поемат глътка въздух, за да се опитат да включат генеративния AI в своите процеси и да наблюдават внимателно дали ще им донесе възвръщаемост на инвестициите.
Приходите от AI сървъри на основните доставчици от появата на ChatGPT до днес. Графика: Bloomberg
Две години след като плени въображението на всички, изглежда, че основното наследство на ChatGPT е в осигуряването на пари за най-големите играчи в технологичния бранш. Следващата фаза на AI може да се окаже по-демократична, тъй като по-малките, специализирани модели свалят бариерите за навлизане на пазара. Но засега революцията, която имаше за цел да прекрои нашия свят, най-вече увеличи богатството и влиянието на технологичните гиганти. Кой би предположил, че най-удивителната характеристика на AI ще е да направи най-влиятелните компании в света още по-мощни!
преди 1 седмица ГАРАНТИРАНО: За 21 дни ще правите жесток секс като порнозвезда - ще увеличите трайно пениса си със 7 см и ще започнете да получавате ерекция за 3 секунди (твърда като стомана, колкото дълго искате),прочетете повече тук---- https://come.ac/Menstill отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Роскочината изглежда, все едно е един век назад... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Изкуственият интелект променя буквално всеки бизнес.Който бизнес отказва да го ползва или внедри е обречен, защото поевтинява и улеснява безброй задачи. Персонал ще се съкращава. Вижте какво се случва в АйТи компаниите ...ChatGPT в момента е N1, но Грог тепърва ще го догонва, а е и на друг принцип.Мисля, че информационната революция приключи и идва ерата на изкуствения интелект.Човекът е незаменим за критично важни решения, но за регулярни и стандартни ИИ е без конкуренция.Учете хора ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар