Европейският съюз научи своя урок от първия мандат на Доналд Тръмп и сега се опитва да е по-независима по отношение своята киберсигурност. Това създава и възможности за българския ИТ сектор. На това мнение е Любомир Тулев, специалист по киберсигурност и основател и изпълнителен директор на CyberXperts, изказано в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него търговската война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп, ще се отрази предимно на веригата на доставки, оскъпявайки услугите и стоките за крайните потребители. Той обясни, че САЩ и Израел са основни производители на хардуер и софтуер за киберсигурност, което ще оскъпи тези продукти за европейските компании.
Любомир Тулев посочи, че българският IT сектор има добри специалисти и те могат да бъдат използвани като хора, работещи отдалечено за компании на Запад. По думите му България не трябва да се разглежда като евтина работна ръка в Европа.
„Стандартът е по-нисък, отколкото в Западна Европа, но компаниите предпочитат нашата страна, защото разполагаме с добри специалисти, които са много конкурентни“, обясни Тулев и добави, че много западни държави страдат от липса на кадри, което ги кара да търсят специалисти именно в България.
Той отбеляза, че българският финтех сектор е изключително развит, но смята, че има какво да навакса, що се отнася до сектора на софтуер и хардуер за киберсигурност. Той посочи, че с развитието на квантовите компютри се създават опасения, че традиционните модели за криптография ще бъдат разбити твърде лесно. Специалистът по киберсигурност съобщи, че вече много компании разработват именно по-усъвършенствани модели за криптиране на данни, които целят да са устойчиви на квантовите компютри.
Тулев посочи, че днес започва делото срещу Meta, в което компанията зад Facebook е обвинена в изграждане на незаконен монопол. „Това е екзистенциална заплаха за нея, тъй като ако компанията загуби делото, ще бъде принудена да продаде Instagram и WhatsApp, разделяйки се с около 40% от потребителите си“, коментира той.
Експертът напомни, че през годините бяхме свидетели на регулаторен натиск срещу Facebook, но подчерта, че това дело е с много по-голяма тежест за съдбата на компанията.
„Обвиненията срещу Meta са, че придобивайки двете платформи, тя ограничава достъпа на играчи до пазара. От своя страна Meta твърди, че поставяйки няколко приложения под една шапка, предоставя по-добри функции на потребителите“, обясни аргументите на компанията Тулев.
Как световната търговска война ще се отрази на цифровите услуги? Каква е битката за технологии и къде са рисковете при пренос на данни? Как ще се защитават потребителите? Какво предлага IBM с криптографските си разработки?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.