Президентът на Русия Владимир Путин внезапно се озовава пред същия проблем, пред който беше изправен и украинският лидер Володимир Зеленски: как да каже „Не“ на изключително непредсказуемия и стремителен американски президент Доналд Тръмп, без да си навлече гнева му, пише Politico.
Готовността на Украйна да се споразумее за незабавно 30-дневно прекратяване на огъня след преговорите със САЩ в Саудитска Арабия прехвърля тежестта директно върху Путин да направи същото, пише медията в анализ.
Тръмп се гордее със способността си да сключва сделки и избухна срещу Зеленски, за когото смята, че е пречка пред евентуално споразумение. Той се ядоса, защото реши, че украинците на искат мир, и им отряза военната помощ.
Сега, след разговорите между представители на Вашингтон и Киев в Рияд, е ред на руснаците. Държавният секретар на Тръмп Марко Рубио даде да се разбере, че „топката е в полето (на Русия)“ и отбеляза, че ако Москва не подпише прекратяването на огъня, „тогава, за съжаление, ще знаем каква е пречката за мира тук“.
След като възобнови американската военна помощ за Киев във вторник, Тръмп също така обясни на Кремъл какво ще се случи, ако пренебрегне прекратяването на огъня, като каза: „Ние просто продължаваме“ и предупреди, че „много хора“ ще бъдат убити.
Първите сигнали от Русия не са особено обнадеждаващи
Само часове след предложението за прекратяване на огъня руските сили започнаха въздушна атака срещу родния град на Зеленски Кривий Риг, в която загина 47-годишна жена, съобщи областният управител. Русия удари и Киев, Харков и Одеса. Четирима души загинаха, след като ракета порази кораб със зърно в пристанището на Одеса.
Тръмп каза, че се стреми към разговор с Путин, когото похвали през последните седмици като надежден партньор, който иска мир. От Кремъл обаче са предпазливи. Говорителят Дмитрий Песков коментира, че разговор може да бъде организиран в кратки срокове, „ако възникне такава необходимост“.
В сряда сутринта говорителят на руското външно министерство Мария Захарова поля със студена вода идеята за временно примирие. Тя коментира, че Москва ще вземе свои собствени решения за войната и няма да следва примера, даден от Вашингтон и Киев в Саудитска Арабия. „Оформянето на позицията на Руската федерация не се извършва в чужбина поради някакви споразумения или усилия на някои страни“, цитира я официалната информационна агенция ТАСС.
Руският външен министър Сергей Лавров изглежда се въздържа от по-широко рестартиране на отношенията между Вашингтон и Кремъл. Той коментира, че Западът изглежда показва „първи проблясъци на съзнание“, че трябва да работи с Русия, но звучи скептично, че се задава незабавна сделка. „Невъзможно е да се разчита на добрата воля на настоящите опоненти, които са обявили за цел да нанесат стратегическо поражение на Русия“, посочва той.
Лавров идентифицира основен проблем за Путин: че примирието изглежда като стратегическо поражение
Руснаците така или иначе не изпълниха основните си стратегически цели във войната. Путин искаше кратка война, за да свали Зеленски, да превземе Киев, да осуети гравитацията на Украйна към Европейския съюз и НАТО и да я подкопае като суверенна демокрация.
Руските власти не крият, че целта им си остава да се изтощи украинската държава и отправят максималистични изисквания към Киев. Те претендират за още по-обширна украинска територия, ограничаване на военния капацитет на Украйна и на чуждестранни миротворни мисии. Простото прекратяване на боевете не е крайната цел на нахлуващата армия.
Влиятелният руски депутат Константин Косачев, председател на комисията по международни въпроси на горната камара на Думата, също предупреждава, че Русия не е приключила с битките. Той настоява, че споразумение за прекратяване на огъня ще бъде сключено само при условията на Москва. Той посочва в публикация в Telegram, че „Русия напредва“ и допълва, че „истинските споразумения все още се пишат там, на фронта, което трябва да го разберат във Вашингтон“.
Реакцията на Москва не е изненадваща
Путин посочи по-рано тази година, че временно споразумение за прекратяване на огъня е неприемливо, защото би било от полза само за Киев и неговите западни съюзници. „Целта не трябва да бъде кратко примирие, не някакъв вид почивка за прегрупиране на силите и превъоръжаване с цел последващо продължаване на конфликта, а дългосрочен мир, основан на зачитане на законните интереси на всички хора, всички страни в този регион“, коментира руският президент през януари.
През последните няколко седмици руски официални лица се наслаждаваха на спектакъла с главни действащи лица Тръмп и Зеленски, защото изглеждаше, че Зеленски се разпада, а Тръмп се придържа към гледната точка на Москва. В средата на февруари руските държавни медии не можеха да си сдържат възгласите как Русия се връща на върха на международната политика след разговорите в Саудитска Арабия между американски и руски официални лица, водени от външните министри на страните.
Тази среща беше първият контакт лице в лице на високо ниво между американски и руски делегации, откакто Путин нареди инвазията в Украйна преди три години. Държавните медии в Русия и служителите на Кремъл видяха това като голяма победа за руския президент.
Кремъл злорадства и след като Тръмп спря военната помощ за Украйна този месец и прекъсна споделянето на разузнавателна информация след скандала между него, вицепрезидента му Джей Ди Ванс и Зеленски в Овалния кабинет на Белия дом. Имаше очевидно удоволствие и от факта, че Вашингтон не покани представители на Европа в дискусиите за бъдещето на Украйна и че Зеленски беше критикуван от Тръмп в яростни забележки, особено когато го обвини, че е „диктатор без избори“. Захарова коментира, че „нахалната свиня най-накрая получи подобаващ шамар“.
Украинците и техните европейски съюзници положиха дружни усилия, за да обърнат нещата. Това наложи Зеленски да смекчи неподчинението си и да се откаже да настоява за приоритизиране и съгласуване на гаранции за сигурност за следвоенна Украйна, преди да седне на масата за преговори за прекратяване на огъня. Той освен това остави разговорите в Саудитска Арабия на влиятелния си началник на кабинета Андрий Йермак, вместо сам да води делегацията.
Тръмп трябва да види, че проблемът е Путин
От ноември, когато Тръмп осигури преизбирането си, украинците, съветвани от съюзниците си от САЩ, решиха да прилагат стратегия, за да избегнат антагонизма на непостоянния Тръмп. Идеята беше, че те трябва да оставят на Путин да разочарова Тръмп, въпреки опасенията, че руският президент може да изопачи желанието на американския за сделка в негова полза.
„Тръмп трябва сам да заключи, че Путин не желае да прави никакви отстъпки – не на Украйна, а на него“, коментира американски лобист, работещ за украинците, пред Politico през януари, като говори при условие на анонимност. „Това трябва да бъде повтарящ се процес и през цялото време Украйна трябва да бъде конструктивната страна. Тръмп и неговите помощници трябва сами да изпитат руснаците и тогава ще видят“, добавя източникът на медията.
Тази стратегия се разпадна, когато Зеленски не можа да се сдържи, предизвикан от вицепрезидента Джей Ди Ванс в Овалния кабинет. Сега стратегията се връща в релси и Москва ще трябва бързо да реши как да изиграе Тръмп.
Изглежда малко вероятно руските генерали да искат каквото и да е забавяне точно сега. Те успяха да напреднат бавно, но последователно в Донецка област на Украйна и са на прага на пробив в съседната Днепропетровска област.
Руската армия направи и значителен пробив в руската Курска област, като е близо до обкръжаването на около 10 хил. елитни украински войници, които защитаваха превзетата територия в Русия. Руските командири също планират да увеличат атаките си с балистични ракети и безпилотни самолети, според украинското военно разузнаване, което наскоро прогнозира, че Москва вече има капацитета да започне едновременни атаки с участието на 500 дрона.
В такава ситуация на Путин няма да му е лесно да каже на своите генерали, че е време за прекратяване на огъня. Той обаче трябва да се тревожи за реакцията на Тръмп, ако реши да пренебрегне Вашингтон и продължи с войната. Руският вестник "Комерсант" посочва, че отговорът на Кремъл ще стане по-ясен едва след посещението в Москва на Стив Виткоф, специалния пратеник на Тръмп. Кога може да се случи това – все още не е ясно. Руските медии съобщават, че той се очаква в Русия скоро и преди евентуален телефонен разговор между Тръмп и Путин. Говорителят на Кремъл Песков отхвърля информацията, че ще има посещение на Виткоф.
Ако се съди по начина, по който Путин води предишни дипломатически кръгове с американците през последните години за Сирия и Украйна, той вероятно ще избере да продължи дискусиите, ще повдига различни възражения и ще прави поредица от объркващи контрапредложения. Тонът на Путин се предава по-скоро като печален, отколкото с конфронтационен, но той трябва да действа внимателно. Единственото, което интересува Тръмп, е да постигне сделката си, а той не обича никой да го спира.
преди 1 седмица Сега е ред,Тръмп да си сложи очилата и да види с кого разговаря.Путин е в позиция на по- добър,по-богат,по- красив и още 1000 по.......кой не разбра,че той определя условията на играта? ЛУД И БОГАТ МОГАТ ДА ПРАВЯТ,КАКВОТО СИ ИСКАТ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица "След разговорите между Киев и Вашингтон в Рияд САЩ дадоха на Кремъл да разбере, че топката е в неговото поле." Дрън, дрън. Какви сметки и пазарлъци са правили господарят и слугата в Рияд, това си е техни сметки, ама без кръчмаря. А кръчмарят си гони задачите. На война парите са важни. ФАЩ и ФЕС наляха $450 млрд финансова и военна помощ. Това са 9 пъти руския военен бюджет и няма как да се отрече ролята им. И какво спечели Ze? Нови гробни полета. А на "Банкова" е спокойно. Що бре Жужо? отговор Сигнализирай за неуместен коментар