Фрагментираната отбранителна индустрия в Европа в крайна сметка ще успее да създаде големи играчи, които могат да се изправят срещу конкуренти от САЩ и Китай, смята ръководителят на най-големия италиански подизпълнител в сектора на отбраната в Италия, предава Bloomberg.
„Нямам съмнение, че в бъдеще Европа ще намери начин“ да създаде гиганти в областта на отбраната чрез сливания и придобивания, заяви Роберто Чинголани, главен изпълнителен директор на Leonardo в интервю за Bloomberg TV от централата на компанията в Рим. Но консолидацията ще отнеме време и ще трябва да започне със съвместни дружества и партньорства, допълни той. „Трябва да го правим постепенно“, отбеляза Чинголани.
Leonardo, в която италианската държава е най-големият акционер, вече създаде партньорства за опростяване на сектора на отбраната и свеждане до минимум на дублирането на инвестиции.
Разговорите за създаване на европейски космически и спътников лидер със самолетостроителя Airbus и френската аерокосмическа компания Thales напредват съгласно изготвената „пътна карта“, отбеляза Чинголани. Ходът, разглеждан като тест за европейската консолидация, цели по-добра конкуренция с доминиращата SpaceX на Илон Мъск.
Отделно съвместно дружество с германската Rheinmetall за възстановяване на италианската флотилия от бронирани автомобили ще донесе значителни ползи, счита той. Партньорството, създадено миналата година, може да бъде разширено, заяви Чинголани и потвърди, че съвместното дружество е отправило необвързваща оферта за отбранителното звено на Iveco Group.
Автомобилите, които ще се появят от партньорството с Rheinmetall, ще бъдат „по-дигитални, по-взаимосвързани, по-бързи и ефективни“ от конкурентните модели, каза той. „Ще произвеждаме машини, които ще отворят много по-голям пазар“, изтъкна Чинголани.
Изтребители
63-годишният Чинголани беше министър на енергетиката на Италия при бившия премиер Марио Драги, след което застана начело на Leonardo преди две години.
Той заяви, че е отворен за сътрудничество между конкуриращи се програми за изтребители от следващо поколение в Европа, мащабни проекти, които ще струват десетки милиарди евро. Всички решения зависят от правителствата, допълни Чинголани, потваряйки предишни изказвания на ръководителите на партньора BAE Systems и на Airbus, която ръководи конкурентен проект.
Настояването на главния изпълнителен директор за обединяване на отбранителния сектор съвпада с широки усилия за укрепване на военните способности на региона след нашествието на Русия в Украйна през 2022 г. и засилените искания на САЩ при президента Доналд Тръмп съюзниците от НАТО да повишат разходите.
Европа остава „твърде фрагментирана“ по отношение на отбраната, казва Чинголани, с излишък от платформи за изтребители, танкове и хеликоптери и 27 различни национални армии.
„Трябва да се събудим, трябва да създадем нещо като европейско отбранително пространство, трябва да укрепим сътрудничеството сред отбранителните компании“, заяви той. Континентът трябва да стане по-силен, за да бъде „стабилен, по-надежден партньор“ в НАТО, счита Чинголани.
Макар че той защитава по-координиран европейски отбранителен сегмент, компанията се стреми също да се разшири в САЩ чрез публично търгуваното подразделение Leonardo DRS. Докато Тръмп увеличава разходите за отбрана, Leonardo планира да подобри производството в САЩ и да укрепи структурите си, каза Чинголани, без да дава подробности.
„САЩ се справят изключително добре и си сътрудничим по горещи теми“, заяви той. „Има няколко програми, които са много стратегически за бъдещето и които обсъждаме засега“, допълни Чинголани.
Главният изпълнителен директор отчита повишаване на цената на акциите на Leonardo, тъй като военните разходи се увеличават по целия свят. Цената на акциите е нараснала с над 80% и компанията е на пето място сред най-добре представящите се членове на индекса Stoxx Europe 600. Шестте най-печеливши и седем от първите осем са компании в сектора на отбраната.
Leonardo изпреварва европейските акции. Графика: Bloomberg LP
Регионът отговори на исканията на Тръмп за увеличаване на разходите с проява на солидарност и огромна вълна от парични средства.
Европейският съюз планира да отпусне заеми за 150 млрд. евро и да позволи на страните членки да вложат допълнителни 650 млрд. евро в отбрана, без да нарушават бюджетните правила. Великобритания пренасочва помощта за развитие към армията си, а Германия възнамерява да скъса с традицията, като разхлаби конституционните ограничения за заеми, за да се превъоръжи.
Чинголани заяви, че вече наблюдава ръст на поръчките след стремежа за по-високи разходи за отбрана, възникнал заради напрежението в света.
„Намираме се почти във военна икономика и определено отбранителните индустрии са въвлечени. Очевидно имаме нужда от пълни инвестиции в отбрана, защото сме застрашени“, каза той.