IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

60% от инвеститорите в имоти в Европа очакват повече покупки тази година

Офисите остават най-предпочитаните имоти от инвеститорите на Стария континент

21:45 | 23.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Hollie Adams/Bloomberg</em></p>

Снимка: Hollie Adams/Bloomberg

Близо 60% от инвеститорите в имоти в Европа очакват да купят повече имоти през 2021 г., което отразява подобряването на пазарните нагласи на Стария континент. Това показва допитване на консултантската компания CBRE сред 400 инвеститори в Европа.

От инвеститорите, които планират да купят повече имоти през тази година, 75 на сто очакват покупките им да са надхвърлят обема от миналата година с от 10% нагоре. В различните страни обаче има известни вариации. Във Великобритания, например, 80% от инвеститорите са изразили желание да купуват повече, а над три четвърти очакват покупките им да нараснат с от 10% нагоре. Макар че повечето френски инвеститори също очакват ръст на покупателната си активност през 2021 г., те също така проявяват най-голям песимизъм сред големите пазари, като близо 20% очакват спад на активността. Това може да се дължи на продължителните мерки за блокада, но CBRE очаква нагласите да се подобрят след отмяната на ограниченията.

Като отражение на относително по-високия им апетит за риск инвеститори от малки компании очакват по-умерен ръст на покупките през тази година, отколкото инвеститори с по-голям обем на управляваните активи.

Инвеститорите очакват Германия да възстанови най-бързо инвестиционния си обем до нивата преди пандемията. Миналата година обемът от инвестиции в страната намаля само с 5% на годишна база спрямо спад от 17% в Европа като цяло.
Холандия заема второ място, а Франция завършва топ три, което е изненадващо, тъй като страната отчете най-големия спад на обемите сред големите европейски пазари през 2020 г. В десетката попадат още Швеция, Великобритания, Норвегия, Швейцария, Дания, Австрия и Финландия.

Лондон е най-предпочитаният град в Европа за инвестиции в имоти, което отразява запазващата се привлекателност и значение на града в света след Brexit. Берлин, Франкфурт, Париж и Амстердам допълват топ пет. В десетката попадат още Мюнхен, Хамбург, Цюрих, Варшава и Лисабон.

На фона на продължаващата несигурност около трайността на пандемията и последиците от нея за икономиката и недвижимите имоти инвеститорите се насочват обичайно към основни активи. Малко под 55% от анкетираните са заявили, че това са най-предпочитаните активи, към които ще се насочат през 2021 г.

Германските инвеститори е най-вероятно да възприемат нискорискови стратегии за покупка на основни активи - над 57% отбелязват това като предпочитаната си стратегия. Малко над 29% от инвеститорите имат предпочитание към стратегии с добавена стойност, като към тях е най-вероятно да се насочват собственици и оператори на имоти. Сред големите пазари анкетираните от Франция и Великобритания регистрират най-голямо предпочитание към стратегиите с добавена стойност на ниво от съответно 30% и 41%.

Две трети от инвеститорите с предпочитание към стратегии за придобиване на основни имоти и имоти с добавена стойност са запазили целевата възвръщаемост на нивата преди пандемията.

Офисите са най-предпочитани

Породеният от пандемията ръст на работата от разстояние и на гъвкавата работа поставя въпроси за бъдещото търсене на офис площи. Но офисите остават най-предпочитания вид имоти сред европейските инвеститори в допитването на CBRE.

На второ място по популярност е секторът на многофамилните жилища, следван от индустриалните и логистични имоти. Инвестициите в жилища привличат силен интерес в допитването на компанията през тази година. Ако към многофамилния сектор бъдат прибавени и инвестициите в алтернативни жилищни имоти като студентски жилища, общият дял на инвеститорите, предпочитащи вложения в жилища, е близо 30%.

Предпочитанията към отделните класове активи варират на големите пазари. Френските и германските инвеститори предпочитат офис имоти. Базираните във Великобритания инвеститори са проявили най-силно предпочитание към индустриални и логистични имоти, холандските инвеститори предпочитат сегмента на многофамилните жилища. Част от тези вариации могат да бъдат обяснени с наличието на инвестиционни възможности на някои пазари. Например, ограничените наличности от многофамилни жилища вероятно са повлияли отговорите на инвеститорите във Франция.

Цените на офисите клас А и на индустриалните и логистични активи са останали устойчиви, тъй като инвеститорите са търсили стабилни парични потоци в дългосрочен план. 93 на сто от инвеститорите в индустриални и логистични имоти не очакват отстъпки в цените или са склонни да надхвърлят офертните цени за този клас имоти. В същото време инвеститорите, насочени към офиси клас А, не очакват отстъпки от цените, но и не са склонни да надхвърлят офертните цени. Други 29 на сто очакват малка отстъпка под 10%.

Инвеститорите очакват значителни отстъпки при търговските площи и хотелите. 92% от инвеститорите, които насочват капиталите си към молове, очакват значителни отстъпки от над 10%. За хотелите 91 на сто от инвеститорите предвиждат сходно ниво на отстъпките. В същото време нагласите не са толкова негативни към площите на търговски улици и офисите с добавена стойност, като близо три четвърти от инвеститорите очакват значителни отстъпки за площите на търговските улици, а 53% - за офисите с добавена стойност.

Исторически ниските лихви карат инвеститорите да търсят доходност – тенденция, която се проявява както при традиционните, така и при алтернативните недвижими имоти. Алтернативните имоти набират скорост в Европа, както и в други региони на света.

На Стария континент най-популярният вид алтернативни имоти са студентските жилища, следвани от домовете за възрастни хора, центровете за данни, здравните заведения и имотния дълг. И тук има известни вариации в Европа от гледна точка на предпочитанията на инвеститорите. Тези от Централна Европа, Великобритания и Франция предпочитат студентски жилища, докато инвеститорите във Франция, Холандия и Германия искат най-много да влагат капитали в домове за възрастни хора. Респонденти от Централна Европа, скандинавските страни и Франция имат силни предпочитания и към центровете за данни. Здравните заведения са най-популярни във Франция и Холандия, докато инвеститорите в Централна и Източна Европа проявяват най-положителни нагласи към имотния дълг.

Европейските инвеститори в имоти предпочитат да влагат капиталите си в границите на континента, като малко под три четвърти от анкетираните са заявили, че нямат планове за инвестиции в други региони през 2021 г. Най-предпочитаният пазар извън Европа е Северна Америка с дял от 14%. Германски, френски и холандски инвеститори са най-склонни да влагат средства отвъд Океана. В същото време под 8% от европейските инвеститори планират да вложат капитали в развитите азиатски страни, водени от британски, германски и френски инвеститори.

Макар че базираните в Европа инвеститори традиционно предпочитат да влагат средства в границите на континента, данните може да отразяват и въздействието на ограниченията за пътувания и свързаните с пандемията рискове, които ще продължат да натежават върху желанието и възможностите на инвеститорите да влагат средства в краткосрочен план.

CBRE очаква, ако ваксинационните кампании вървят по план, обемът от инвестиции в Европа да нарасне с до 5% на годишна база тази година.

Компанията отбелязва, че исторически ниските лихви по кредитите са подкрепили инвестиционните обеми през последните години, но известно повишаване на лихвите спрямо много ниските им нива в момента е неизбежно. Тя посочва, че умерен ръст няма да застраши прогнозите за инвестициите. Освен това повишаването на лихвите отразява по-голямо доверие във възстановяването на икономиката, така че то може да е признак на по-благоприятна среда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:44 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още