IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Истински проблем: Цените на жилищата в Европа растат въпреки коронавируса

Пазарните наблюдатели очакваха, че те ще останат стабилни или ще намалеят по време на пандемията, но това не се случи

13:38 | 26.05.21 г. 9
<p>
	<em>Снимка: Mikael Sjoberg/Bloomberg</em></p>

Снимка: Mikael Sjoberg/Bloomberg

Европейските икономики са изправени пред ново предизвикателство в резултат на коронавирусната пандемия – балони на жилищните цени, пише онлайн изданието Politico.

Северозападно от центъра на Стокхолм къщите за един милион евро постепенно изчезваха от богатия квартал Брома. Но това се променя.

През миналата седмица два имота, строени през 30-те години на миналия век в предградие извън границите на Брома бяха обявени за продажба на цена от по 1,4 млн. евро. В северозападния край на града къща с гледка към езерото беше обявена за продажба на цена от 1,5 млн. евро.

Това е знаково за днешните времена. Макар че имотите все още не са продадени, статистиката сочи, че може да постигнат солената си оценка.

Средните цени на имотите в Швеция са нараснали с 19% през последните 12 месеца, показаха неотдавна данни на компанията Valueguard. Ръстът е по-голям при къщите, отколкото при апартаментите – 23% спрямо 12%, а в квартала на богатите Брома цените са нагоре с около 25%, казват местни жители, занимаващи се с продажби на имоти.

„Работя като брокер на недвижими имоти от 17 години и никога не съм виждал толкова бърз ръст на цените като през миналата година. Това е екстремно“, коментира Пар Гунарсон, който работи в офиса в Брома на шведската имотна компания Fastighetsbyrån.

Ситуацията в Швеция е показателна за по-широката тенденция в Европа, която изненадва държавните ръководители.
Когато започна пандемията, пазарните наблюдатели като цяло допускаха, че цените на жилищата ще останат стабилни в най-добрия случай и че може дори да намалеят със задълбочаването на икономическото забавяне, но това не се случва.

След като гражданите бяха блокирани в дома си и не можеха да харчат пари в ресторанти или за пътувания, вниманието на много хора се пренесе към подобряването на жилищната площ.

Апетитът към по-голям апартамент или в идеалния случай къща тласна нагоре средните цени на редица жилищни пазари, особено в части от Централна и Северна Европа, сочат данни.

В Нидерландия цените скочиха с 15% през миналата година, а в Австрия ръстът беше с 12%. В Германия цените нараснаха с 11%, а във Великобритания – с 10%.

Швейцарската банка UBS посочи Мюнхен, Франкфурт, Париж и Амстердам сред градовете, застрашени от балони на жилищния пазар, а Стокхолм и Лондон бяха поставени в категорията на надценените жилищни пазари.

Същевременно много централни банки продължиха да наливат масло в огъня, като запазиха лихвените проценти близо до рекордно дъно, за да помогнат на компаниите да оцелеят.

Това позволява също на домакинствата да заемат повече средства, за да се сдобият с мечтания дом.

Сега притеснението е, че с възстановяването на по-широката икономика централните банки ще трябва да повишат лихвите, за да задушат растежа, а купувачите на жилища може да се окажат с дългове, които не са способни да обслужват.

Ако тогава ограничат разходите, това ще нанесе удар на възстановяващата се икономика. Ако трябва да продават новите си домове, това ще разкрие балон точно при спукването му.

„Не искам да използвам думи като разтревожена или неразтревожена, но развитието на цените на жилищата през последните 12-15 месеца е изненадващо“, коментира Сесилия Скингсли, заместник-председател на Шведската централна банка Риксбанк. „Не сме преживявали пандемия в съвременната история, така че не знаехме какво ще се случи, а сега виждаме, че цените растат не само в Швеция, а в много други сходни страни като Франция, Великобритания и т. н.“, допълва тя.

Една от първите банки, които оттеглиха стимулите, беше централната банка на Исландия, която миналата седмица повиши основната си лихва с 0,25 процентни пункта до 1%. Други централни банки в Европа отбелязват растящите цени на жилищата.

В доклада си за финансовата стабилност през май Европейската централна банка съобщи, че макар ръстът на цените на жилищата да варира в 19-те страни, които използват еврото, тенденцията е за повишение.

„Цените на жилищата продължават да растат силно, но рисковете от корекция на цените остават повишени“, отбеляза ЕЦБ.

Агенциите за финансов надзор (FSA), които в много европейски страни отговарят за финансовата стабилност, също наблюдават внимателно развитията.

В Швеция в началото на пандемията FSA позволи на притежателите на ипотечен кредит да спрат редовните плащания по заемите си. Тази привилегия ще бъде отнета на 31 август.

„Рисковете растат до степен, че според нас няма основателна причина да запазим смекчаването на правилата“, заяви ръководителят на шведската FSA Ерик Тедеен пред местни медии.

Във Великобритания данъчното облекчение, което беше въведено за покупките на жилища през юли 2020 г., ще бъде отменено от 30 юни тази година.

Макар икономистите да смятат, че с правилното управление от централните банки, агенциите за финансов надзор и депутатите проблемите на жилищния пазар може да бъдат избегнати, мнозина са притеснени от рисковете за следващата година.

„Малко съм обезпокоена, със стимулите от централната банка и депутатите има риск от прегряване. Това създава опасност от балони в много различни сегменти“, коментира Аника Уинст, главен икономист на голямата скандинавска банка Nordea пред шведския ежедневник SVD.

Засега купувачите в Стокхолм продължават да се борят за мечтаните си жилища, като сделките често се сключват още преди къщата да излезе на отворения пазар.

В Хаселби един от малкото неразработени терени за жилищно строителство в предградието беше обявено за продажба миналата седмица.

На него имаше само мъхести останки от дървена лятна вила от средата на миналия век, но определената му цена все пак беше около 300 хил. евро. Само след няколко дни обявата за продажбата му беше свалена, вероятно защото е продаден.

„Има голям интерес към всяка къща, която излиза на пазара. Когато много хора се интересуват от едно и също нещо, цените растат“, казва Гунарсон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

9
rate up comment 8 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Статията е некоректна. Имотите САМО в големите градове, където има концентрация на бизнес, растат. В Южна Италия има селища, които ти ги подаряват, ако останеш. Я отидете в Източна Германия, без Берлин, да видите цените как "растат".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 1
mvr0306
преди 2 години
Пандемията е удобното обяснение - ако не се лъжа Германия беше почти в рецесия точно преди пандемията. Съответно ЕЦБ "подпомагаше" целия ЕС с разни "инструменти".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 1
khao
преди 2 години
еми те цените са такива заради над 10 годишното печатане... ако не ги вдигнат сега, цените ще се изпомпат още повече ... за това казвам че няма връзка мезду пандемията и цените!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 2
mvr0306
преди 2 години
Неизбежно е инфлацията да тръгне - сега при повечето суровини, имоти, утре и по магазините. НО - според мен ЦБ само плашат - няма да вдигнат лихвите - това ще убие кредитополучателите - фирми, граждани и правителства. По-скоро, след 2-3 години ще имаме някакво голямо мазало...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 2 години
https://***.banker.bg/pari-i-pazari/read/zapadut-startira-vuzhodiashtiia-lihven-cikulЗападът стартира възходящия лихвен цикъл1.Унгария е на първата стартова позиция на "пистата" на лихвените увеличения след като COVID-19 плъзна по света.2.Централната банка на Исландия първа сред "колежките си" от Западна Европа затегна паричната политика, за да овладее инфлационния ръст.3.Преди решението на исландските централни банкери Норвегия привлече внимание като евентуален западен лидер в затягането на монетарната политика със заявката си да качи лихвите още през септември.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 9
khao
преди 2 години
и кво общо имат двете неща, та чак въпреки...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 0
Belcho
преди 2 години
Цените на всичко растат, айде да растат и доходите, че иначе няма как да стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 2
дядя Вова
преди 2 години
Печат лудо, цени лудо. 1:1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 2 години
Въпреки примера от 2008 година и балона тогава ,хората така и не си извадиха поука ,и продължават да допускат същата грешка,както тогава.В статията правилно е отбелязано "балони на жилищните цени.." и "централните банки ще трябва да повишат лихвите, за да задушат растежа, а купувачите на жилища може да се окажат с дългове, които не са способни да обслужват"....все истини доказани въъв историята....Ситуацията е същата и в България.Ако се обадите на 10 обяви за жилища в имотен сайт и попитате защо вдигат цените ,ще ви отговорят,защото пазара се раздвижи ,или защото собственика така реши,....банките ще наливат докато и последния кредитополучател е неспособен да изплаща на фона на тези цени ...В ситуацията не е важна лихвата и нейния размер,защото цените на имотите вече са толкова големи ,че не компенсират ниските лихвени проценти по ипотеките .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още