IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как новите технологии ще променят пазара на имоти в бъдеще?

Бързото придвижване, нанотехнологиите, виртуалната реалност и роботите са част от бъдещето на жилищата

09:15 | 09.04.16 г. 3
<p>
	Високоскоростните влакове ще променят драстично свързаността. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Високоскоростните влакове ще променят драстично свързаността. Снимка: архив, Ройтерс

Преди двайсетина години беше трудно да си представим как ще се купуват имоти с помощта на Интернет. Пазарът на имоти обаче се променя много по-бързо, отколкото ние си представяме, пише онлайн изданието globalpropertyguide.com.

След още 20 години новите технологии ще са от първостепенно значение за обществото, включително и по отношение на собствеността и инфраструктурата.

Изданието очертава и осем нововъведения, които ще преобразят пазара на имоти до 2035 г.

Високоскоростните влакове

В бъдеще ултрависокоскоростните влакове ще пътуват 3-4 пъти по-бързо от модерните влакове в момента. Така пътуването между Лос Анджелис и Сан Франциско например може да отнеме само 30 минути.

Времето за пътуване драстично ще намалее, което означава, че съседните населени места на практика ще се слеят в една непрекъсната урбанизирана зона. Същевременно цените в предградията и на земята между отделните градове се очаква да расте.

Китай вече разработва свой собствен проект в тази насока и планира да обедини девет града в един мегаполис, дом на 130 млн. души.

Електрически безпилотни автомобили

До 20 години се очаква шофьорите да са вече в миналото. Според експерти след 2024 г. хората няма да сядат зад волана на автомобили, които не са оборудвани с кибер асистент, а след 2033 г. безпилотните коли вероятно ще са единствените превозни средства на пътя.

Същевременно това ще спести и доста места в градовете, защото тези автомобили ще могат да паркират в по-отдалечени зони за паркиране. Ще се елиминира и нуждата от бензиностанции, защото автомобилите ще се движат на електричество или водород.

Подземно строителство

Тъй като все повече хора се местят в градовете, цените на земята ще продължат да растат и строителството ще е все по-скъпо. Затова и вече има много проекти за строителство под земята. Един от тях е Lowline – бъдещият подземен парк на Ню Йорк, който ще бъде открит през 2018 г. Той е изграден в изоставено депо в Долен Манхатън.

В рамките на следващите две десетилетия под земята ще се появят търговски центрове, спортни зали, спа центрове и нощни клубове. Пример е подземният град в Монреал, който свързва молове, жилищни сгради, хотели, банки и други. В процес на разработка е специална технология, която да осигури светлина, близка до слънчевата, така че да се развива цяла нова среда под земята.

Нанотехнологиите

На фона на скъпата земя обаче нанотехнологиите ще направят същинска революция в строителството. Те ще са особено полезни при създаването на нови висококачествени строителни материали – здрави и еластични нанокабели, самопочистваща се вода, устойчиви на мръсотия повърхности, изключително здрав бетон, материали и конструкции, акумулиращи слънчева енергия, подсилено стъкло и други.

Най-развълнувани от откритията са архитектите, които могат да видят реализирани и най-смелите им фантазии.

Революцията на 3D принтерите

През 2014 г. компаниятаот Шанхай Winsun построи 10 къщи в един ден с помощта на 3D принтери. Заради евтините материали - микс от бетон и рециклирани отпадъци, и независимостта от физически труд къщите струват по 5 хил. долара всяка.

В момента 3D принтерите може и да не са съвсем масово явление, но в рамките на следващите няколко десетилетия те ще са навсякъде. Много проекти ще бъдат реализирани с помощта на тази технология.

Нова концепция за търговията

3D принтерите няма да се използват само в строителството, а и при производството на дрехи, мебели и домакински уреди. Това ще се промени концепцията за търговия. Купувачите все повече ще избират онлайн, а продавачите ще трябва да организират доставката.

Покупка на имоти във виртуалната реалност

Виртуалната реалност скоро ще ни помага да преодоляваме сериозни разстояния. Експерти посочват, че пълното потапяне във виртуалната реалност ще се случи до 2039 г. Така купувачите на имоти няма да имат нужда да излизат от дома си, за да правят огледи.

Business Insider например прогнозира, че пазарът на каските за виртуална реалност ще нараства почти двойно всяка година от 37 млн. долара през 2015 г. до 2,8 млрд. долара през 2020 г.

Роботи и джаджи за управление на жилищата

В близко бъдеще се очертава роботите да се превърнат в новия най-добър приятел на човека, който ще извършва вместо него ежедневните домакински дейности. Автоматизацията, логистиката и обменът на информация ще станат много по-лесни, което вероятно ще понижи и цената на строителството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:12 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 2
MZ/X
преди 8 години
Това с влаковете е глупост, защото пътуването до предградията едва ли ще става с бързи влакове, но дори и да става, спестеното време няма да е значително, защото и днешно време трансферът до гарата отнема най-много време, а да не говорим, че честотата на влаковете няма как да е по голяма от тази на градски транспорт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
scott
преди 8 години
ше пукясам от смех!тове е бъдещето според визионерите.....там искат да НИ НАБУТАТ! Обаче, природата и човешката психика си знаат работата. Очаквам дори 20% от това ДА НЕ СЕ СЛУЧИ! ПОРАДИ: катаклизми, кризи, съпротива. АКО ИМЕ НЕКОЙ, КОЙТО ЗНАЕ СЪС 100% СИГУРНОС КАКВО Е БЪДЕЩЕТО НА ЧОВЕЧЕСТВОТО И ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ - ТОВА Е АТОМНАТА БОМБА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 2
Mesoiadess
преди 8 години
Но истинската революция ще настъпи когато ние самите преминем във виртуалната реалност и всички земляни заживеят на 1 кв. сантиметър .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още