IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Скокът на цените на жилищата в Европа носи страхове от нов балон

Кризата с Covid-19 не успя да обуздае ръста на цените, който в много европейски градове продължава от десетилетия

21:58 | 10.05.21 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Ако правителството на Швеция постигне целта си, летище Брома в западния край на Стокхолм ще бъде затворено и ще бъде използвано за изграждане на около 30 хил. нови жилища, което ще помогне за облекчаване на недостига, довел до покачване на цените в столицата.

Швеция не е сама в търсенето на иновативни начини за увеличаване на предлагането на жилища и в крайна сметка за намаляване на натрупването на ипотечен дълг, който застрашава икономиката.

В много европейски градове цените растат от десетилетития, подкрепени от комбинация от ниски лихвени проценти, недостига на земя и строителството, които не могат да отговорят на търсенето, пише Ройтерс. 

На бившето берлинско летище Тегел, затворено през ноември миналата година, властите в града планират да изградят над 5000 апартамента. Освен това политиците разглеждат възможността да построят социални жилища на бившето летище Темпелхоф, което се намира в сърцето на града.

„В средносрочен план се нуждаем от около 200 хил. допълнителни апартамента“, заяви берлинският жилищен сенатор Себастиан Шейл и добави, че половината от тези апартаменти трябва да бъдат построени от публичния сектор и да са субсидирани според правилата за социалните жилища.

Въпреки силните ефекти на пандемията върху европейските икономики, които доведоха до сравнения с финансовата криза от 2008 г., ръстът на цените на имотите се ускори през последната година.

Търсенето от страна на работещите от вкъщи, които отчаяно искат пространство за офис, допринесе за скока на цените, а безпрецедентните фискални и парични стимули, насочени към това да задържат икономиките на повърхността, наляха още повече масло в огъня.

Британският министър на финансите Риши Сунак удължи временното намаляване на данъка върху покупката на имоти и обяви нова схема, която да помогне на купуващите за първи път жилище да си осигурят депозит. През април цените на жилищата във Великобритания записаха най-големия си месечен ръст от повече от 17 години.

“Това, което очаквахме да видим, беше почти същото като през 2008 г. – че цените ще спаднат“, коментира Кейт Евърет-Алън, ръководител международни изследвания на жилищния пазар в консултантската компания Knight Frank. “Нямахме представа до каква степен правителствата ще подкрепят пазара“.

В Берлин цените са скочили с 11% през миналата година, сочат данни на Global Property Guide.

А нарастващите наеми са голям проблем за града, където само около 17,4% от населението притежава къщата или апартамента, в който живее. Като цяло в Германия около 50% от населението живеят в жилища под наем и са изложени на влиянието на нарастващите наеми.

С наближаването на изборите в Германия този септември, политиците се борят да покажат на избирателите, че могат да се справят с кризата, обещавайки комбинация от нови социални жилища, повече земи за строителство и по-строги федерални правила срещу прекомерното увеличение на наемите. Но бързо решение е малко вероятно.

Стокхолм, Люксембург, Москва и Братислава записаха двуцифрено покачване през последните 13 месеца, а в малък брой градове (като Мадрид) цените се свиха.

Швейцарската банка UBS подчертава, че Мюнхен, Франкфурт, Амстердам, Париж и Цюрих са градовете в риск от балон на жилищния пазар. В четири от 12-те европейски града в Global Real Estate Bubble Index на UBS жилищата са надценени, включително Стокхолм, а само във Варшава, Милано и Мадрид цените са разумни.

„В краткосрочен план единственото решение (за хората) е... да вземат все повече и повече заеми, а това е притеснение не само за отделните хора, но и за обществото като цяло“, заяви управителят на шведската централна банка Стефан Ингвес.

Тази седмица банката предупреди за нивата на дълга на домакинствата, повтаряйки притесненията на шведската Riksbank и на много други европейски власти относно заплахата за финансовата система.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 1
pesimist4o na kvadra
преди 2 години
Гледам, че си започнал да напипваш посоката на нещата....По-добре късно отколкото никога.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 1
abdul
преди 2 години
Така де, така.Аз очаквам да почнат да обуздаят златото някъде около 4-5K $, медта и алуминия най-вероятно ще са в същия порядък, може и малко нагоре дори.А биткойна ... кой знае.. него не е сигурно, че ще успеят, така че луната ни е граница.Нега обуздаването да продължи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 2 години
Пазар и икономика,отдавна няма.Няма и икономически цикли също така.Има само Централни банки и контролираните от тях лихвени(кредитни),цикли...Това е ,което е останало като процеси..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
abdul
преди 2 години
пазар бе, пазар, кво.След като обуздаят жилищата, ше чакаме и биткойна да го обуздаят.А след това ще обуздават златото и медта и др.Изобщо чака ни едно яко "пазарно" обуздаване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
дядя Вова
преди 2 години
Скокът на цените на жилищата в Европа носи страхове от нов балон Печатането не носи страхове, но това носи. PRESSтитуция или пропаганда?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още