IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

София с най-голям растеж на строящите се офис площи в ЦИЕ в края на 2017 г.

Строящите се индустриални площи в българската столица са нараснали със 120% миналата година, показва доклад на Colliers International

21:30 | 19.02.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

В София е регистрирано най-голямото повишение на активно строящите се офис площи в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) в края на 2017 г. с растеж от 24%. Нарастване е отчетено в пет от шестте столици на страните от региона, като Прага е единственото изключение със спад от 7%.

Това става ясно от новия доклад за инвестиционния пазар на имоти в Централна и Източна Европа на консултантската компания Colliers International.

Строящите се индустриални площи в София и Братислава са се увеличили със 120% миналата година, като експертите на Colliers International в региона очакват бум на строежа на офиси. Те обаче предвиждат бум на строящите се търговски площи само в Братислава и Будапеща. Само София и Будапеща могат да пропуснат индустриалния бум, ако наемите не се стабилизират, предупреждават експертите.

Стабилният ръст на БВП в Европа (2,5% на годишна база за 2017 г.) мотивира инвестициите в държавите от Централна и Източна Европа, отбелязва консултантската компания. Повишената активност на местни инвеститори и на такива от ЕС в шестте страни от региона (Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Румъния и България), както и нивата на потребление вероятно ще доведат до достигане на пика на икономически растеж през 2019 г., се казва в доклада.

Компанията прогнозира, че инвестиционните обеми ще се разширят в региона тази година, вероятно над постигнатите 12,9 млрд. евро през 2017 г.

Скоро ли ще настъпи пик?

Ръстът на наемните нива достига високи стойности в сектора на офис площите в региона, което показва стабилна икономическа активност. Строителството в държавите от Централна и Източна Европа предполага сериозен подем в тази сфера. Друга индикация за това е, че инвестициите в хотели са се удвоили през 2017 г. до размер от 988 млн. евро. Подобно развитие обикновено е знак именно в тази посока.

Симптоми за „страх от височини“

Основните рискове включват ръст на инфлацията, недостиг на пазара на труда, високи лихвени проценти, съответно повишени разходи при финансиране на инвестиции в региона, отбелязват от Colliers International. Извън Централна и Източна Европа ЕЦБ може да предизвика изненада на пазарите, като също от своя страна увеличи лихвените проценти. Други фактори, които следва да се имат предвид, са онлайн търговията, данъците и популистката политика, както и прекомерно развитие на проекти, което би могло да се случи през 2019 г.

Двигатели на растежа

Очакванията са настоящото развитие на инвестиционния пазар в Централна и Източна Европа да се запази през 2018 г., като вероятно доведе и до продължаващ ръст на БВП. Германският IFO индекс на бизнес климата остава условие за позитивни очаквания към пазара в шестте страни от региона.

„Пазарът в Европа процъфтява, еврозоната отбелязва здравословен ръст от 2,5% през третото тримесечие на 2017 г. спрямо същия период на предходната година. БВП в шестте страни от Централна и Източна Европа се подобрява в резултат на износа към Европа (и не единствено), инвестиционната и потребителската активност. Въпреки че лихвените проценти (в Чехия и Румъния) се увеличават и тенденцията ще се запази, ръстът ще остане факт  и през 2018 г.“, казва Марк Робинсън от Colliers International. 

Инвестиционните обеми нарастват

Позитивното развитие на  сектора на недвижимите имоти се отразява правопропорционално на инвестиционните обеми. Индикаторът за потреблението EU ESI за шестте страни от Централна и Източна Европа сигнализира за лек ръст на инвестициите в сравнение с предишната година. През 2017 г. техният обем е бил 12.9 млрд. евро – 6% повече, отколкото през 2016 г. (12.2 млрд. евро). Посоката на развитие е позитивна най-малко за следващите 18 месеца.

Защо купувачите да купуват?

В повечето европейски столици се наблюдава ръст на наемните нива, както Colliers прогнозира преди 12 месеца. Този тренд продължава, особено в по-ликвидните пазари като Варшава и Прага. Заетостта на главните търговски центрове е много висока. Това, което следва да се отбележи, е цикличният ръст на наемите на офиси, който се забеляза особено силно към края на 2017 г. и е сигнал за подем на икономиката. Това е видно в най-голяма степен в Будапеща, София, Букурещ и Прага, отбелязват от консултантската компания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:58 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още