IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Голямото фрагментиране на интернет

Атаките на САЩ срещу TikTok и WeChat могат допълнително да усложнят ситуацията

09:25 | 23.08.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Китай и Съединените щати някога действаха като противници, когато ставаше дума за управлението на интернет.

Пекин наложи тежката си държавна ръка. Той блокира големите чуждестранни уебсайтове, приюти китайските технологични фирми, докато те разработваха алтернативи на западните конкуренти, и държеше затегната хватката си около това какво споделят хората онлайн. Съединените щати държаха на отвореност в глобален мащаб, която помогна на поколения интернет гиганти да доминират света, пише The New York Times.

Но когато президентът Тръмп издаде заповеди, които през следващия месец могат да доведат до американска забрана на най-популярните, създадени в Китай приложения – TikTok и WeChat, Белият дом подсказа, че е готов да приеме тактиките на Пекин. В петък държавният глава стигна още по-далеч, като нареди на китайския собственик на TikTok да предаде американските си активи и всякакви данни, които услугата е събрала в САЩ.

В понеделник администрацията на Тръмп добави още рестрикции върху възможността на китайския технологичен гигант да купува компютърни чипове, произвеждани в чужбина и ползващи американски технологии. Този ход следва по-ранна инициатива на Белия дом от този месец за изтласкване на китайските приложения и телекомуникационни компании от американските мрежи с твърдението, че представляват заплаха за националната сигурност.

Заедно тези стъпки предвещават една нова, по-инвазивна американска философия за технологична регулация, която е по-близка до протекционистката философия на Китай, макар и без целите на цензурирането на съдържание и контрола на населението. Тази промяна може да засегне американски интернет гиганти като Facebook и Google, които се възползваха значително от безграничните дигитални възможности извън Китай, както и интернет гиганти като Tencent и Alibaba, които се опитват да направят експанзия на Запад.

Ако повече страни последват Тръмп и базират дигиталния си контрол върху дипломатическите си наклонности, протекционистките цели или новите притеснения за сигурността на гражданите, интернет може да се превърне силно фрагментирано място.

“Една широка забрана без съмнение ще предизвика отмъщение и може да допринесесе за фрагментиране на интернет, на каквото сме свидетели през последните години и което авторитарните правителства подкрепят“, твърди Рон Дейберт, директор на изследователската група Citizen Lab към Munk School of Global Affairs and Public Policy към Университета на Торонто.

Китай и Съединените щати имат различни отправни точки, когато става дума за управлението на високотехнологичните индустрии. Комунистическата партия няма никаква толерантност към това гражданите да се изразяват свободно срещу нея онлайн или да се организират извън сферата ѝ на контрол.

Никак не са тайни амбициите за създаване на по-добра експертиза на китайските компании в напреднали технологии, което според чуждестранните конкуренти понякога кара властите да дават на местните фирми нечестни предимства.

Заповедите на Белия дом, насочени срещу TikTok и WeChat, които се очаква да влязат в сила на 20 септември, бяха определени като мерки за защита на американските граждани от заплахите за събиране на данни от Пекин. Изглежда, че те произтичат от идеята, че Китай трябва да бъде наказан по някакъв начин за нарушаване на демократичните норми. Този принцип за реципрочност води скорошните конфронтации на администрацията на Тръмп с Пекин във връзка с търговията, индустриалната политика и новините.  

Последна актуализация: 10:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още