IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Китай иска да завладее света чрез автоматизация?

Страната има агресивен план за бъдещата си индустриална политика

16:05 | 08.01.22 г. 8
<p>
	<em>Снимка: Noriko Hayashi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Noriko Hayashi/Bloomberg

Докато светът се насочваше към 2022 г., борейки се с най-новия вариант на вируса, Китай разкри подобрената версия на индустриалната си политика Made in China 2025. Предишните версии може да са предизвиквали тревога в страни като САЩ, но това е тази, която трябва да държите под око, пише Анджани Триведи в свой коментар за Bloomberg.

Държавните планировчици пуснаха петгодишния план за развитие на интелигентното производство в края на декември, който има за цел да дигитализира 70% от големите предприятия в страната. Сега Китай ще се концентрира върху изграждането и притежаването на промишлени роботи, както и модернизирането на оборудването и процесите, използвани в производствения сектор.

Тези идеи не звучат толкова бляскаво като нанотехнологиите, новите материали или роботи, които постоянно заплашват да откраднат работата на хората - сектори, на които беше обърнато внимание в предишния план Made in China.

Най-новата му версия обаче има потенциала да помогне на Пекин да се превърне във фабриката на бъдещето с изключително ефективни и прецизни машини във време, когато най-голямото препятствие на САЩ пред конкурентоспособността е точно това, пише Bloomberg TV Bulgaria. С глобалните вериги за доставки в състояние на безпорядък, намерението на Китай да надгради огромния си промишлен производствен сектор и екосистемата около него, за да засили ролята си на световен доставчик, е проницателno и прозорливo: Пекин ще направи по-добре това, което вече прави добре.

Ядрото на най-новия интелигентен производствен план е нарастването на приходите в сектора на промишлената роботика в страната с годишен темп от 20% през следващите три години и удвояване на плътността на роботите - път към приемане на автоматизацията. Те вече са не само във фабриките, но и в складовете, логистичните центрове и други свързани области, които карат целия сектор да работи по начин, който повишава производителността, включително в по-добри и повече електрически автомобили, батерии и електроника.

Освен това Пекин възнамерява да създаде малки и средни компании, които са фокусирани върху много специфични сектори. Става дума за това, което той нарича "малки гиганти" , които са глобално конкурентни и от съществено значение за индустриалните технологии. По този начин Китай също така иска да намали зависимостта си от чуждестранни компании.

Министерството на индустрията и информационните технологии на Китай призова за подобрения в области като високопрецизни редуктори на скоростта, серво системи, контролери на роботи и интегрирани интелигентни сглобки според анализатори от Daiwa Capital Markets Hong Kong Ltd. Всичко това са ключови компоненти, използвани в оборудването на автоматизираната промишленост, която помага при контрол на движението и други функции на машината.

Въпреки че тези цели изглеждат амбициозни, те са в съответствие с глобалната тенденция към автоматизирани фабрики: през 2021 г. имаше 126 робота на 10 000 служители в целия свят, спрямо 66 преди пет години. Китай е най-големият пазар – той има 44% от роботизираните инсталации и се нарежда на 9-то място по гъстота в световен мащаб, спрямо 25 място само преди пет години, според Международната федерация на роботите. Междувременно САЩ с дял от 8% са на 7 място.

И все пак, само защото има план, не означава, че той ще проработи. Компании като Estun Automation, най-големият производител на индустриални роботи в Китай, са се разраснали чрез придобиване на чуждестранни фирми, а не чрез скокове в технологиите. След това тези предприятия бяха разширени, за да създадат вериги за доставки около тях. Държавните субсидии също се забелязват в печалбата на компанията. Властите наскоро заявиха, че ще насърчават дейността по сливания и придобивания в сектора.

Би било небрежно да се каже, че това е просто поредният опит на китайските политици да се придвижат към технологични иновации или да разработят план като няколко други плана в съветски стил, които страната е изработила от 50-те години на миналия век. Вместо това Пекин признава, че, за да се развива и да запази водещата си роля на глобален производствен център, ще трябва да надгради постигнатото. Служител на министерството наскоро каза, че „все още има пропуски и слаба индустриална основа, а качеството, стабилността и надеждността на ключовите компоненти не могат да отговорят на нуждите за високопроизводителни самостоятелни машини“, съобщават държавните медии.

САЩ и други страни също говорят за модерно производство. Въпреки това е постигнат ограничен напредък. Глобалната верига за доставки, която накара компаниите по целия свят да се борят да произвеждат стоки с всички правилни части навреме, показва това ясно. Тя също така постави въпроса за иначе често вземаната за даденост роля на фабриките и техните работници, корабоплаването, логистиката и складовете, разкривайки недостатъците в индустриалния комплекс на САЩ.

Погледнато от този ъгъл, планът на Пекин е точен: поддържането на света в зависимост от Китай възможно най-дълго.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Тия алабализми ги остави за тия, дето не са ходили в Китай. Населението има нужда от разрешение да пътува от една област в друга. Навсякъде е смрад и мръсотия, като влезеш в китайска тоалетна и има огромни локви урина по пода, а децата имат специална "технология" *** - с цепнато дъно, като им се доходи просто клякат където им дойде и действат. Виждал съм по тротоарите да тече пик.ня. А китайска служителка, отгоре с костюм, отдолу с джапанки, да си пере гащите на обществена чешма. По пазарите е страшна смрад и мръсотия. Има няколко града витрини, които се показват на туристите, останалото са огромни общежития от високи блок до блок, от които можеш да си срежеш вените, ако те разпределят там. Средните и малките градове са като феодални общности, там дори и не си помислят, че е възможно някъде другаде да идат ли да правят нещо, различно от казаното от местния феодал. В промишлените градове и Пекин е тлкова мръсен въздуха, че все едно пушиш по 2 кутии цигари на ден. Цитирания влак е немски влак Маглев, купиха 1 и го окрадоха като технолигия, както правят с всичко останало. Общество на партийни секретари, местни феодали с държавно подкрепяни фирми и феодални роботи - население. Айде задръж си Китая!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 4
blazingspeed
преди 2 години
Внедряването на високи технологии в Китай върви с безумна скорост. Вече някои булет влакове имат постоянно 5g от където директно ще се стриймват репортажи за олимпиадата. Китай чупи всякакви рекорди по редуциране на бедността. Такова нещо досега не се е случвало в човешката история. Скоро гледах сравнение на метрото в някакъв петоразреден град с това в Ню Йорк... безумие. А това как се контролира ковид, футуристичен филм непонятен и непостижим за останалия свят. Моловете и ресторантите пълни, фабриките на 3 смени, ври и кипи. Средно по 171 нови случая на ден при близо милиард и половина население. Сега хейтърите ще експлодират да обясняват как всичко това е пропаганда :).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 3
bgMan
преди 2 години
Китай ще бъде изолиран и контролиран по политически причини както Русия. Никой и нищо няма да завладява. Дори и досега могат да произвеждат много неща но нямат индустриални стандарти за качество и надеждност на произведеното. Само западните продукти проектирани извън Китай и произвеждани по всички спесификации на западните системи за надеждност и качество са нещо, което може да се наложи в глобален план.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 6
redcretin
преди 2 години
Докато служат на света като евтини роби, им се позволява да говорят каквото искат :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 6
АнтиФъшкист
преди 2 години
Зельо ти разбра ли чи китайцити минаха наркуманцити пу сички параметри итн. И с тия прублеми пак ги минаа, без да грабят, убиват и 700 военни бази по света. Ко американску си купи от магазина, чи ни са сещам? Пералня, тостер, телефон, лиген? Саму фисоку технологичен бърбън. Там няма производствени прублеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още