IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Разкритията на WikiLeaks правят Китай още по-подозрителен към чужди технологии

Това може да означава допълнително охлаждане на отношенията на страната с американските технологични компании

18:15 | 09.03.17 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Скорошните разкрития на WikiLeaks дадоха ново оръжие в ръцете на Китай, в момент, в който има все по-голям натиск за намаляване на зависимостта на страната от чуждестранни продукти, които могат да бъдат уязвими от шпионаж, твърдят експерти.

“Нивото на тревога в Китай със сигурност ще се увеличи, а с него и ще бъдат подновени усилията за още по-голямо ограничаване на операциите на американските технологични компании в Китай”, твърди Питър Фърман, председател на консултантската фирма China Firt Capital, която следи технологичния сектор в страната, пише Wall Street Journal.

Документите, публикувани тази седмица съдържат над 8000 страници и претендират, че показват как ЦРУ може да извършва пробиви в компютри, смартфони, телевизори и друга електроника с цел наблюдение. Много от документите са свързани с некитайски марки, като Apple и Samsung Electronics например, макар че има и текстове, посветени на китайски продукти, в това число рутери на Huawei Technologies и търсачката на Baidu. 

Коментарите за китайските продукти са сравнително оскъдни, а в някои случаи дори неясни. Едно от споменатите неща е “Huawei VOIP Collection”, като тук се има предвид т.нар. “voice over internet Protocol” - протокол, свързан с извършването на телефонни обаждания в интернет.

Документът обаче не посочва дали подобни методи са използвани за подслушване. Huawei от своя страна отказва да коментира въпроса.

Файл, кръстен “Small Routers Research - work in progress”, изброява моделите рутери на Huawei и ZTE. Освен това споменава трите държавни китайски телекома и търсачката на Baidu без да дава повече подробности. Телекомуникационните фирми и Baidu отказват да коментират.

Изтеклата информация предлага поглед и към работни бележки, изпращани между колеги, включително оплаквания на служител на ЦРУ за част от настройките по подразбиране за езика на софтуера. “Не говоря китайски”, оплаква се той.

Уебсайтът на WikiLeaks е блокиран в Китай, но държавна медия писа за публикуваните документи, фокусирайки се върху американските компании.

Експерти по киберсигурност твърдят, че Китай поддържа собствен здрав апарат, свързан с кибератаки, макар че Пекин се определя по-скоро като жертва на атаки, а не като извършител.

“Китай се противопоставя на всяка форма на кибератака”, посочва говорителят на Министерството на външните работи на страната. “Призоваваме американската страна да спре да подслушва, наблюдава, шпионира и извършва кибератаки срещу Китай и други страни. Китай категорично ще пази своята собствена киберсигурност”.

През последните години Китай се възползва от информацията за наблюдението, извършвано от САЩ, за да трупа обществена подкрепа за нейните вътрешни технологични продукти. От своя страна американските технологични марки усетиха охлаждането на отношенията си със страната по-ясно след разкритията на Едуард Сноудън за шпионажа от страна на Агенцията за национална сигурност на САЩ през 2013 г.

 
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:03 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 1
Пуки
преди 7 години
Нищо ново сама врякане. Мен ме подслушват непрекъснато и то незаконно и съм сигурен, че не е ЦРУ. Но при липса на законност в България виждаме косъма а не гредата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още