IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Задава се нова многомилиардна сделка на пазара на чипове

Американската AMD възнамерява да придобие Xilinx за 30 млрд. долара

08:58 | 12.10.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Насред причинената от коронавируса криза предстои следващата голяма сделка в чип индустрията: AMD възнамерява да придобие конкурента Xilinx в сделка за 30 млрд. долара, съобщава Bloomberg, позовавайки се на източник, запознати с преговорите. Според информацията поглъщането може да бъде обявено официално през тази седмица.

Ако производителите на чипове от Силициевата долина се споразумеят. за трансакцията, това ще бъде второто огромно поглъщане в рамките на няколко седмици. Едва в средата на септември американската компания Nvidia обяви, че ще придобие британския чип дизайнер Arm за 40 млрд. долара. През лятото стана известно, че американският доставчик Analog Device планира да купи местния конкурент Maxim Integrated Products за малко под 21 млрд. долара.

Неслучайно компаниите за чипове тръгват на пазар сега: Досега те преминаха през кризата сравнително добре. През последните няколко дни редица производители представиха резултати, които надхвърлиха собствените им прогнози. Съвсем наскоро - в петък, нидерландският конкурент NXP зарадва инвеститорите си.

Като цяло компаниите за чипове осъществяват сериозни придобивания от години. Едва през тази пролет, когато коронавирусът принуди света да се заключи, изпълнителните директори се сдържаха с такива сделки. С поглъщанията производителите се опитват да разширят продуктовата си гама.

Съвсем наскоро в процеса се включи и германската Infineon. Тази пролет, след деветмесечно изчакване, групата от Dax получи разрешение от антиконкурентните органи да поеме американския конкурент Cypress за около 9 млрд. евро. „С Cypress сега имаме много по-широко продуктово портфолио. Това също ни прави по-издръжливи”, каза директорът по производството Йохен Ханебек пред Handelsblatt. Базираната в Мюнхен компания се стреми да предлага не само отделни чипове, но и цели системи.

AMD се завърна към печалбите

AMD ще получи с поглъщането тласък в бизнеса с центрове за данни. Точно тази област е най-важна за най-големия конкурент на AMD, лидера на световния пазар Intel. Процесорите са мозъкът на всеки компютър. Intel доминира в тази област, но AMD и американската компания Nvidia успяха да наваксат през последните години. С покупката на Xilinx AMD може да проникне и на пазара за телекомуникационни чипове, който в момента се възползва от развитието на 5G мрежите. 

Xilinx произвежда така наречените FPGA. Това са компоненти, чиято функция може да бъде променена от софтуера, дори ако вече са вградени в дадено устройство. В тази област Intel затвърди позициите си преди пет години с покупката на Altera. Тогавашната цена: малко под 17 млрд. долара.

Една акция от Xilinx се оценяваше на 106 долара на Нюйоркската фондова борса в четвъртък вечерта, преди да бъдат публикувани първите статии за предстоящата сделка. Общо компанията се оценява на 26 млрд. долара. Ако AMD всъщност плати 30 милиарда долара за конкурента, това би съответствало на премия от 15 процента.

Това би било малко по-малко от това, което Analog предложи за Maxim през лятото. Сега участващите компании не са пожелали да коментират слуховете за поглъщане. С оценка от около 100 млрд. долара на фондовия пазар AMD струва четири пъти повече от Xilinx. Цената почти се удвои през годината. Вечният конкурент Intel обаче се оценява на 227 млрд. долара.

В петък цената на Xilinx се изстреля с 14 процента, а книжата на AMD отписаха почти четири процента. Наблюдателите оцениха това като вот на доверие от страна на борсата за AMD с оглед огромната сума, която компанията иска да похарчи.

Вътрешноамериканската сделка не е толкова рискована

Фактът, че AMD може дори да мисли за подобно придобиване, се дължи на Лиза Сю. Базираната в Калифорния компания беше на ръба на фалита, когато родената в Тайван електроинженерка пое управлението през 2014 г. Междувременно много производители на компютри и лаптопи отново използват процесори на AMD. Ако сделката за Xilinx бъде успешна, AMD може да оборудва и повече мрежови компютри. С оглед на нарастващия трафик на данни, така наречените сървъри стават все по-важни.

Все още не е ясно как AMD възнамерява да финансира трансакцията. Съвсем наскоро компанията имаше малко под 2 милиарда долара в брой. Това може да означава, че главният изпълнителен директор Сю ще иска да плати най-вече с акции. Това правят и конкурентите: Analog предлага на акционерите на Maxim само собствени книжа, Nvidia добавя обаче и пари в брой.

Плащането с акции е интересна опция за AMD, тъй като наскоро собствената ѝ цена се покачи по-бързо от тази на Xilinx. AMD има ръст  от почти 90 процента тази година, докато Xilinx поскъпна само с осем процента до четвъртък.

Тъй като AMD иска да купи друга американска компания, регулаторните препятствия не са толкова високи, колкото при трансграничното поглъщане. Въпреки това съществува риск: държавните служители разглеждат сделките все по-внимателно. Китай в частност демонстрира сила. За китайците е лошо, когато чип компаниите попаднат в американски ръце, защото президентът Доналд Тръмп използва чиповете, за да окаже натиск върху китайското ръководство.

Добрите отношения с Китай обаче са от съществено значение за всички производители на чипове. Защото тенденцията изглежда неудържима: „Китай надбягва всички“, казва Свен Бауман от германската индустриална асоциация ZVEI. През миналата година производителите на чипове са генерирали 35 процента от световните си продажби там - с един процентен пункт повече, отколкото през 2018 г. Ако китайците се противопоставят, дори американска вътрешна сделка може да се провали.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 1
nobel
преди 3 години
Казано с други думи - инвестирайте в чипове. Очаква се бум в производството. На Земята живеят около 7 милиарда човека. Докато ни чипират всичките много чипове ще трябват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още