IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо чисто новият ви смартфон ще се надраска толкова лесно колкото стария?

С годините Gorilla Glass става все по-устойчиво на удари, но не и на драскотини

13:59 | 27.10.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Corning&reg; Gorilla&reg; Glass Facebook page</em></p>

Снимка: Corning® Gorilla® Glass Facebook page

Всяка година вашият любим смартфон получава по-добри спецификации, които водят до по-добра скорост на работа, по-голяма сигурност на данните и по-качествени снимки. Но едно остава непроменено – устойчивостта на надраскване, което не изглежда да се е подобрило с годините, пише в свой анализ The Verge.

Повечето смартфони са покрити с Gorilla Glass - стъкло, направено от Corning, което е специално създадено, за да защитава от падания и други щети.

Но устройствата с това стъкло все още са податливи на драскотини, ако ги поставите в един джоб с ключове или монети. Дори и да не го направите, не отнема много време телефонът да се сдобие с драскотини просто от ежедневната употреба. И ако оплакванията от iPhone X, Pixel 2 и други флагмани през последната година са сигнал за всичко това, ситуацията се влошава при модерните телефони, които се драскат от най-малкото нещо.

Въобразяваме ли си или по-новите версии на Gorilla Glass са по-малко устойчиви на драскотини отпреди? Въпреки че е трудно да се каже със сигурност дали стъклата стават по-лоши, дори данните на самата Corning показват, че няма подобряване на ситуацията. 

Причината за това е едновременно пазарното търсене и самите качества на стъклото. Тъй като то не може да бъде силно устойчиво на падане и същевременно и на надраскване, Corning и други производители на стъкло са принудени да избират кое от двете да поставят като приоритет. За Corning издръжливостта при изпускане е ключова.

Решението на компанията да се фокусира в по-твърди, устойчиви на пукнатини стъкла датира още от раждането на Gorilla Glass. Стив Джобс се обръща към главния изпълнителен директор на Corning със заявка да му направи стъклено покритие, което да защитава iPhone от драскотини и пукнатини. Преди iPhone смартфоните използваха мека пластмаса за дисплеите си, която работеше с писалка, но беше ужасна за интеракция с пръстите. Corning е имала едва шестмесечен период, в който да достави стоката, и именно така се ражда първото Gorilla Glass.

Подобно на първоначалното искане за създаването на Gorilla Glass, целите на Corning днес са оформени от търсенията на производителите на смартфони. След като компании като Samsung, Apple, Huawei и Google по целия свят искат по-тънки и по-леки стъкла, Corning трябва да направи тези тънки покрития по-силни, така че да се запази издръжливостта при изпускане. Вицепрезидентът на Corning за Gorrila Glass Джон Бейн коментира този конфликт пред Digital Trends миналия септември.

„Болка номер едно за потребителите са все още чупещите се устройства, така че поставихме за приоритет изпускането при последните поколения Gorilla Glass”, заяви той.

Смартфоните, които ползват Gorilla Glass 5 – поколението стъкла, представено през 2016 г. и което се ползва в устройства като Galaxy на Samsung, в LG G7 ThinQ и OnePlus 6, са по-издръжливи на падане в сравнение със своите предшественици. А Corning твърди, че най-новото и най-доброто Gorilla Glass 6, което ще се появи по телефоните тази есен, може да оцелее 15 изпускания от метър височина.

За да постигне тази здравина, Corning е трябвало да трансформира стъклото, което по принцип е чупливо. Чрез накисване на стъклото в химическа солена баня, компанията компресира напрежението във вътрешността на стъклото. Това помага да се противодейства на всякакви изпускания и падания на стъклото в бъдеще, след като стъклото бъде поставено на смартфона.

С течение на годините производителите на смартфони започнаха да търсят все по-тънки стъкла в своите нови дизайни, ето защо Corning трябва да работи все повече в тази посока, за да запази устойчивостта. На теория това работи добре и тя произведе повече устойчиви на падане поколения стъкла, но в замяна на това вътрешното напрежение направи стъклото по-податливо на надраскване.

Основният начин, по който производителите на стъкло укрепват материала, е чрез закаляване, което може да се случи чрез интензивно нагряване или чрез химическо третиране, като горепосочената солена баня. Както обяснява проф. Уилям Л. Джонсън вътрешното напрежение предизвиква по-лесното поддаване на стъклото на надраскване на повърхността. Най-просто казано, когато стъклото е по-студено, то се драска по-лесно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още