IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Зов за пробуждане за тех-концерните

Браншът е засегнат от двоен удар – свои собствени грешки и външен натиск от страна на политиците

09:11 | 22.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Коя американска компания ще мине първа границата от 1 трлн. долара по пазарна капитализация? Това е от известно време насам популярна загадка на Wall Street. Концернът за потребителска електроника Apple се смята за горещ кандидат за постигане на този етап от развитие, но и онлайн търговецът на дребно Amazon често е считан за фаворит. Всеки предполага, че това ще бъде компания от технологичната индустрия, и това предположение е логично. Apple, Amazon, Facebook и холдингът на Google – Alphabet, придобиват все по-голяма тежест в борсовия индекс S&P 500.

В никоя друга индустрия САЩ не играят толкова доминираща роля. А за разлика от банките на Wall Street, например, технологичната сцена отдавна успя да си научи урока и да запази приятелско и човешко лице въпреки нарастващата си власт. Много хора намират нейните предложения за неустоими: обичат фантастичните устройства на Apple, оценяват евтиното и удобно пазаруване в Amazon и използват на воля безплатните услуги, предоставени им от Google и Facebook. И тъй като в Силициевата долина нито едно предизвикателство не се счита за твърде голямо, предприемачите тук не се ограничават само до полезни неща за дигиталния живот, но също така искат да са лидери и тогава, когато става въпрос за побеждаването на болести или предотвратяването на пътнотранспортни произшествия.

Но сега тази водеща индустрия е в отбрана и трябва, повече от когато и да е било, да се запита дали отговаря на своите собствени изисквания. Културираният от самата нея неин образ като доброволец и подобрител на света е сериозно разклатен. Аферата, свързана със злоупотребата с данните от Facebook, напомни на хората за тъмните страни на социалните мрежи. Фаталната катастрофа с кола на Uber предизвика спор за надеждността на автономната технология за шофиране. 

И след като пред няколко месеца тези събития вече бяха изиграли известна роля за  технологичните акции, американският президент Доналд Тръмп продължи с предизвикателна серия от атаки срещу Amazon. Големите технологични компании, доскоро любимци на финансовите пазари, загубиха няколко стотин милиарда долара от пазарната стойност само за няколко седмици. Лошото настроение засегна и компании като Apple, които не са пряко засегнати от отрицателните медийни заглавия.

Така браншът е засегнат от двоен удар – свои собствени грешки и външен натиск. Няма съмнение, че политическата обстановка е по-сурова. Тръмп е по-близо до преработващата промишленост, отколкото до Силициевата долина, а атаките му срещу Amazon нямат много общо с фактическите аргументи, а с неприятностите му с Washington Post, обственост на Джеф Безос, основателят на онлайн търговеца.

Въпреки това, дори ако Facebook се представи като жертва, компанията трябва да погледне до голяма степен в собствената си градинка за скорошния скандал с данни. Точно както твърде бавно реагира срещу коментарите на омразата на платформата, тя направи твърде малко за защитата на потребителските данни - в продължение на години. Фактът, че съмнителен британски специалист по данни на Cambridge Analytica успя да получи информация за милиони членове на Facebook с доста прост трик, се вписва напълно в картината. Това също така е и индиректно обвинение за това колко често Facebook е бил подмамен от актьори с политически интереси. Преди неотдавнашния скандал социалната мрежа вече бе смутена от манипулации с руски произход.

Неотдавшаните сериозни трудности за технологичната индустрия може да се  окажат временно явление. Вероятно настроението на финансовите пазари ще се засили през следващите няколко седмици, ако фирмите представят добри финансови резултати. А освен това - бъдещият потенциал на технологиите, идващи от Силициевата долина, си остава висок. Въпреки това тези кризи са зов за пробуждане. Те костваха симпатии, които трябва да бъдат възвърнати. Тъй като дават на долината образа на индустрия, която преследва интересите си, независимо от загубите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още