IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Илон Мъск предлага бегъл поглед върху своя мащабен „таен план“

Милиардерът е готов да увеличи значително годишното производство на Tesla до 2030 г., за да ускори подмяната на глобалния автопарк с по-екологични автомобили

18:00 | 03.04.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Илон Мъск, визионер, главен изпълнителен директор на Tesla Inc. и най-богат човек на планетата, сподели подробности относно своя трети мащабен таен план, за който спекулират привържениците му в интернет. Във фокуса на този план попада възможността за консолидиране на различните бизнес начинания на предприемача в една корпоративна империя, пише Fortune.

Откакто Мъск сподели в края на миналата година, че работи усилено по своя трети план, свързан с Tesla, шест години, откакто разкри информация за т.нар. Part Deux, инвеститорите продължават да спекулират яростно какво може да представлява това.

Докато в края на март се подготвяше за своето пътуване до Германия, Мъск написа в Twitter, че SpaceX и Boring Company ще изиграят важна роля в стратегията за развитието на Tesla.

тесла1 тесла1

Милиардерът пише също, че ще разшири своя автомобилен бизнес до „екстремни мащаби“, което може да е свързано с идеята му да продава по 20 млн. превозни средства годишно през 2030 г. Това е повече от комбинираните глобални продажби на Toyota Motor и Volkswagen Group – световни лидери в автомобилния пазар. Подобна стратегия трябва да стимулира ежегодната замяна на 1% от съществуващия глобален автопарк в размер на 2 млрд. превозни средства с двигатели с вътрешно горене.

Освен това изкуственият интелект ще играе основна роля в този план, смята Мъск. Това може да е препратка към проекта за хуманоиден робот Optimus, който ще бъде основният фокус на предприемача през тази година въпреки липсата на доказателство за концепция, откакто идеята беше представена за първи път миналия август.

Той не отговори на запитването на инфуенсъра Сойър Мерит в Twitter по какъв начин и дали изобщо неговата компания за мозъчни импланти на Мъск Neuralink ще има участие в плана. Neuralink, която планира да проведе първия си клиничен тест на интерфейс, който свързва човешкия мозък с компютър през тази година, напоследък попада в медийните заглавия - от подвеждане на регулаторните органи през проблеми с корпоративната си култура до тормоз на шимпанзета.

тесла тесла

Тунел, изграден от Boring Co. в САЩ. Снимка: Bloomberg L.P.

Сигналите на Мъск, свързани с третия таен план, потвърждават, поне отчасти, някои от прогнозите на Morgan Stanley. Анализаторите на банката очакват, че двете основни разклонения на т.нар. „Мъскономика“ (Muskonomy) – това, което стои зад космическите полети и бизнесът за копаене на тунели под земята – могат да се присъединят към най-големия производител на електромобили в света.

Позовавайки се на връзките между Tesla и подразделението Starlink на SpaceX, което предоставя широколентов интернет чрез мрежа от спътници в ниска околоземна орбита, анализаторите от Morgan Stanley написаха: „Отдавна виждаме връзката между сателитите и транспортни мрежи от следващо поколение“.

Спекулациите за обособяване на всеобхватна холдингова компания под управлението на Мъск, която обединява различните направления на бизнес империята му, се разпространяват откакто милиардерът отбеляза през декември 2020 г., че това е добра идея.

За симпатизантите на Мъск, т.нар. „холдингова група X“ може да се превърне в следващата компания с пазарна капитализация от 3 трлн. долара след Apple.

тесла2 тесла2

За онези с мечи настроения спрямо Мъск подобно развитие би представлявало нов опит за извличане на печалба от продажбите на акции, докато неговите бизнес инициативи все още нямат успех по отношение както на напълно автономните автомобили, така и при полета до Марс. 

Въпреки че напредъкът по четирите стълба на втория основен план, изложен през 2016 г., е налице, засега нито един от тях не е завършен. Освен това плановете на Boring Company за тунела Hyperloop под Лас Вегас бяха силно възпрепятствани - от оригиналната футуристична концепция до обикновен подземен тунел, обслужван от управлявани от човека автомобили Tesla. 

И макар феновете на Мъск да твърдят, че Tesla е много повече от просто производител на автомобили, 88% от оборота ѝ през миналата година идва от доставката на леки автомобили и свързаните с тях продажби на софтуер.

По-важното е, че автомобилите представляват цялата му брутна печалба. Взети заедно, останалите операции на Tesla, включително SolarCity, остават губещи.

В бележката си Morgan Stanley твърди, че автомобилите ще трябва да отстъпят на заден план пред други начинания, за да оправдаят и без това надутата цена на акциите. Инвестиционната банка очаква Tesla да излезе от традиционния модел на собственост като се насочи към приходите от продажбата на софтуер.

Моделът на собственост, използван от традиционните производители на автомобили, се основава на еднократната доставка на превозно средство като основен източник на приходи. Според този вариант следващата реална възможност за нови приходи идва, когато клиентите разменят своя автомобил за нов няколко години по-късно.

В крайна сметка инвеститорите ще трябва да изчакат следващия пост на Мъск в Twitter, за да научат повече за неговия трети план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Ххах..Стагфлация, скъпи приятелю, се нарича ситуация в икономиката на нисък икономически растеж и висока инфлация.Инфлацията си се нарича инфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Хе.Миналата година имаха рекордни маржове автомобилните компании.Ще ми е много интересно да ми посочиш една губеща.А що се отнася до купуването-току що Тесла отчетоха рекордни продажби за първото тримесечие, с 68% над тези през първото тримесечие на миналата година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
supertrader
преди 2 години
Много добре, но кой ще ги купува тези електромобили сега на реалната им цена с толкова много вложени цветни метали за производството им ..Повечето автомобилни компании са на загуба, дълговете им растат като гъби след дъжд. Задлъжняваха когато цените на металите бяха ниски и стабилни, например Фолксваген мисля че имат поне 150 милиада евро заеми, Тойота и те са в някакво такова положение. Инфлация която не бута потреблението да расте, но повишава производствените разходи е стагфлация. Ако разходите се удвоят в рамките на година би трябвало да е хиперстагфлация. Другия начин по който може да се нарече е да си направиш нещо сам или направи си сам това което цяло село да се мъчи не може да ти го причини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още