IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какви са плановете на основните производители на батерии за електромобили?

Очаква се глобалните продажби на електрически коли да нараснат повече от 12 пъти до 31,1 млн. броя до 2030 г.

20:02 | 06.10.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Преходът на световната автомобилна индустрия към електрически превозни средства стимулира надпреварата за разширяване на операциите и пазарното присъствие сред производителите на батерии.

Продажбите на електромобили в глобален план се очаква да нараснат над 12 пъти до 31,1 млн. броя до 2030 г. и да представляват близо една трета от общите продажби на нови превозни средства, според изчисления на консултантската фирма Deloitte.

Automotive News Europe представя плановете на основните производители на батерии за електромобили в Азия, САЩ и Европа, от които до голяма степен зависи предлагането на този тип превозни средства. 

Contemporary Amperex Technology

Към края на юни китайската компания Contemporary Amperex Technology (CATL) разполага с годишен капацитет за производство на батерии от 65,45 гигаватчаса (ГВтч) и с допълнителни 92,5 ГВтч, които са в процес на изграждане. Сред клиентите на световния лидер в индустрията по пазарен дял изпъкват имената на Volkswagen Group, General Motors, BMW и Daimler, както и на редица китайски автомобилни производители.

През август компанията обяви план за създаване на производствена база в Шанхай в близост до местната гигафабрика на Tesla, лидерът при електромобилите.

LG Energy Solution

Южнокорейският лидер очаква да разшири производствения си капацитет до 155 ГВтч до края на тази година и планира допълнително увеличение до 430 ГВтч до 2025 г. - което би могло да покрие търсенето на батерии за около 7,2 милиона електромобила.

Концернът планира да инвестира над 4,5 млрд. долара в този производството на батерии в САЩ до средата на десетилетието. Плановете включват два нови завода, изградени съвместно с General Motors в Охайо и Тенеси, което ще позволи на LGES да произвежда общо 70 ГВтч батерии в страната до 2024 г.

LGES вече разполага със завод в Мичиган с годишен производствен капацитет от 5 ГВтч.

В Китай, където компанията произвежда цилиндрични клетки за Tesla, тя е инвестирала около 5,7 трлн. вона (4,8 млрд. долара) и планира да добави към това още 1,5 трлн. вона.

Отделно, LGES инвестира 6,8 трлн. вона в Полша от 2016 г. насам, за да осигури годишен производствен капацитет от 70 ГВтч, като планът ѝ за страната включва още 2,5 трлн. вона инвестиции.

През юли LGES и автомобилният концерн Hyundai Motor Group заявиха, че ще инвестират 1,1 милиарда долара в изграждането на завод за батерии в Индонезия.

Panasonic

Японският разработчик Panasonic произвежда цилиндрични никел-кобалтови батерии в завода си в Невада, САЩ, както и в съоръжения в Япония. Почти цялата продукция е насочена към Tesla.

 Компанията не разкрива своя производствен капацитет, но през май заяви, че се стреми да разшири операциите си в Невада до 35 ГВтч на фона на увеличеното търсене от страна на компанията на Илон Мъск.

Заводът в Невада, построен за 1,6 млрд. долара, е открит през 2014 г.

Panasonic планира да открие тестова линия в Япония тази година, за да произвежда нов вид цилиндрична батерия, проектирана от Tesla, като новата технология трябва да ограничи производствените разходи.

Компанията също така развива съвместно предприятие с Toyota Motor, създадено през февруари, Prime Planet Energy & Solutions, с фокус върху разработването на призматични батерии.

Компанията заяви, че обмисля изграждането на завод за батерии в Норвегия, за да се разшири в Европа, но все още не предоставя подробности по темата.

SK Innovation

Южнокорейският разработчик SK Innovation може да се похвали с общ годишен производствен капацитет от 40 ГВтч - 27 ГВтч в Китай, 7,5 ГВтч в Унгария и останалата част от Южна Корея.

Концернът планира да увеличи капацитета си повече от пет пъти до 220 ГВтч към 2025 г., като разширяването е насочено предимно към американския пазар.

SK изгражда два завода за батерии в Джорджия с общ годишен производствен капацитет от 21,5 ГВтч, които ще започнат производство в началото на 2022 г.

Със своя партньор Ford SK развива инвестиционен план на стойност 10,2 трлн. вона за изграждане на други три завода в САЩ с общ капацитет от 129 ГВтч, които ще могат да покрият търсенето на 2,2 млн. електромобила.

Samsung SDI

Звеното на Samsung Electronics разполага със заводи за батерии в Унгария, Китай и Южна Корея.

За момента компанията не разкрива подробности за своите инвестиции или за производствения капацитет.

През юли Ройтерс съобщи, че Samsung SDI, чиито клиенти са Ford и BMW, може да построи завод за клетки в САЩ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:51 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още