IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Mercedes взима най-доброто от Tesla и Ferrari за своя електрически седан EQS

Германските концерни не трябва да следват стратегията на Tesla за по-достъпни електромобили заради високите фиксирани разходи

20:39 | 16.04.21 г.
<p>
	Финансовият директор на Daimler Харалд Вилхем (вляво), изпълнителният дирекор Ола Калениус (в средата) и главният изпълнителен директор на звеното на Daimler за камиони Мартин Даум (вдясно). <em>Снимка:&nbsp;Alex Kraus/Bloomberg</em></p>

Финансовият директор на Daimler Харалд Вилхем (вляво), изпълнителният дирекор Ола Калениус (в средата) и главният изпълнителен директор на звеното на Daimler за камиони Мартин Даум (вдясно). Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Наскоро германската автомобилна група Volkswagen AG предизвика смут със своята шега относно промяната на името на американското звено на Voltswagen. Daimler AG направи подобно нещо, но в случая се оказа, че концернът не се шегува.

Като част от плана на компанията за повишаване на пазарната ѝ стойност чрез разделяне на бизнеса с камиони и марката за луксозни автомобили, германският автомобилен производител възнамерява да промени корпоративното си име на Mercedes-Benz. 

Тази седмица първият ръководител на компанията, който не е от Германия, Ола Калениус, показа, че концернът от Щутгарт предлага много повече от чисто козметични промени, пише Крис Брайънт за Bloomberg. 

По време на лъскавата мултиконтинентална дигитална презентация 51-годишният швед представи новия премиум електрически седан EQS, изграден върху специална платформа за електромобили. Луксозното превозно средство може най-накрая да представи на света достоен конкурент на Tesla Inc. и на новите участници в надпреварата за лидерство в сегмента като Lucid Motors Inc., Nio и Xpeng.

Няколко часа по-късно Daimler обяви печалба за първото тримесечие, която надмина очакванията на анализаторите, подкрепена от силното търсене на автомобилите с марка Mercedes в Китай.

Промяната

Вместо да се сгромолясат на фона на призивите за постепенно прекратяване на продажбите, а оттам и на производството, на автомобили с двигатели с вътрешно горене, германските производители се ангажираха със смели стратегии за електрифициране на портфолиото с идеята да продължат да доминират при глобалните продажби. Те не могат да печелят толкова лесно пари, колкото Tesla, издавайки нови акции, но паричните им потоци от продажбите на автомобили, особено на тези от премиум сегмента, вършат добра работа в случая.

EQS EQS

Пазарната реализация на нови модели винаги е била предпочитаната стратегия за концерните. EQS в случая представлява момент, който има исторически измерения. Автомобилът използва батерии на седана от S-Class, като дава възможност за един бърз поглед към бъдещето на Mercedes отвъд двигателя с вътрешно горене.

Добрата новина за инвеститорите в случая е, че превозното средство предлага пробег с едно (бързо) зареждане от 770 километра, голям дисплей, който обхваща почти цялото табло, много технологични функции и плюшен салон.

И трите големи германски автомобилни производителя (VW, Daimler, BMW) очакват до 2030 г. електрическите превозни средства да представляват около половината от продажбите им. Те влагат милиарди евро в разработването на собствени софтуерни системи, област, в която те все още изостават от Tesla.

Инвеститорите не остават безразлични към техните стремежи. Daimler, Volkswagen и BMW заедно са добавили десетки милиарди евро към пазарната си капитализация през тази година. Това, което Tesla добави към оценката си до момента, е далеч по-скромно.

Дори инвеститорите на дребно, които често по-навик се присмиват на конкурентите на Tesla, са впечатлени от „германската машина“.

В момента бензиновите и дизеловите модели остават в основната на успеха на германските производители, въпреки че те осигуряват средствата, необходими за разработването на електрически превозни средства. 

Благодарение на разрастващите се пазари, на увеличението на цената на акциите и на натрупаното състояние при богатите по време на пандемията, хората са в настроение да харчат за нови коли, особено в Китай.

Ниските нива на запасите и проблемите с производството, причинени от недостига на чипове, подкрепят увеличението на цените на автомобилите, отбелязва UBS. Германското трио вероятно ще добави общо 28 млрд. евро нетна печалба през тази година, според средната оценка на анализатори от Bloomberg.

Снимка: Noriko Hayashi/Bloomberg

Фокусът на Tesla сега пада върху плана да направи автомобилите си по-достъпни. Поради високите фиксирани разходи на германските производители на автомобили, не би било разумно те да следват тази стратегия.

Но Ferrari NV показа, че съществува и заобиколен път към по-висока пазарна оценка: уникалното ДНК на италианската марка подкрепя приходите и печалбата. Италианците обаче не предвиждат да пуснат в продажба електромобил преди 2025 г.

Калениус си е поставил за цел да засили интереса към автомобилите Mercedes като подобри и електрифицира подмарки като AMG и Maybach.

В това отношение Daimler избира най-доброто от стратегиите на Tesla и Ferrari, но за да бъде наистина успешен този план Mercedes ще трябва постоянно да предоставя автомобили с най-високите маржове в своя клас.

Но, съдейки по премиерата на EQS, Калениус вече е открил печелившата формула.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още