IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо традиционните автомобилни концерни не успяха да се справят с Tesla?

Смелият подход, възприет от Илон Мъск, помага на Tesla да се движи с крачка напред спрямо останалите производители като Toyota и Daimler

10:00 | 01.01.21 г. 5
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;David Paul Morris/Bloomberg</em></p>

Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

През последните години и особено през последните няколко месеца Tesla се превърна в най-ценния автомобилен производител в света по отношение на пазарната капитализация. Компанията на Илон Мъск превъзхожда традиционните си конкуренти благодарение на смелите иновации, както и заради неволната помощ от страна на конкурентните концерни Toyota и Daimler, които имат опит от първа ръка с културата на Tesla, но въпреки това не успяха да забележат нейния потенциал в самото начало, пише Carsalesbase.

Daimler е компанията майка на Mercedes-Benz, а през 2009 г. германците инвестираха 50 милиона евро в стартъпа на Мъск, получавайки почти 10% от акциите на американското дружество. Daimler смяташе, че Tesla има шанс да развие своя бизнес с електрически автомобили. През последните години Мъск многократно заявява, че компанията му вероятно е нямало да оцелее без помощта на германците. Този ход даде на Daimler представа за начина, по който работи главният изпълнителен директор на Tesla: Мъск е готов да пусне на пазара не достатъчно добре изпробвана технология, която да подобри впоследствие, бомбардирайки общественото пространство с непрекъснати актуализации на данните по отношение на производството и продажбите. 

В зората на Tesla Мъск повече се притесняваше повече за темпа на производство, отколкото за рентабилността на компанията, фокусирайки се върху събирането на полезна информация, чрез която да се оптимизират производствените операции.

Традиционният германски подход се сблъска с иновативния начин на работа на Tesla

След придобиването на дела германците помогнаха на Tesla да пусне на пазара своя Model S. В замяна на това Daimler получи достъп до технологията, която Tesla използва в автомобилите си. Технологията на батериите е отразена в автомобила Smart Fortwo Electric Drive, докато опитът в областта на електрическото задвижване е използван при разработването на Mercedes-Benz B-Class Electric Drive.

Въпреки това през 2014 г. германският производител реши да продаде своя дял в Tesla. Концернът се съмняваше в това дали начинът на работа на американската компания някога може да бъде широко практикуван. Традиционният германски подход към научноизследователската и развойна дейност разчита на тестване до постигане на съвършенство, като гарантира, че всички възможни проблеми са открити и изчистени, преди продуктите да попаднат в ръцете на потребителите. Този подход се сблъска с прогресивния начин на работа и мислене на американците, които се фокусират върху радикални идеи и бързи иновации, където потребителският интерфейс и потребителският опит са с по-висок приоритет от качеството на самата продукция. Ако Daimler все още държеше акциите на Tesla, те вече щяха да струват 7,4 млрд. долара, според изчисленията на Bloomberg.

Toyota стигна до същото заключение

Горе-долу по същото време Toyota стартира партньорството си с Tesla. Двете компании решиха да разработят съвместно нов модел през 2010 г. Tesla трябваше да достави системата за електрическо задвижване, включваща батерия, система за зареждане, инвертор, двигател, скоростна кутия и софтуера за второто поколение Toyota RAV4 EV. Японците бяха силно впечатлени от скоростта, с която Tesla разработи технологията, но бързо стигнаха до същия извод като Daimler: подходът на американците не е подходящ за масово производство, тъй като не може да отговори на високите стандарти на Toyota за безопасност и издръжливост.

Въпреки това Мъск реши да продължи с начина си на работа, въпреки че знаеше, че това ще отнеме години преди компанията най-накрая да постигне рентабилност. Отчасти заради „дизелгейт“ популярността на електромобилите нарасна значително, от което Tesla се възползва ефективно. Цифрите от продажбите са се увеличили драстично през последните години и инвеститорите стават все по-ентусиазирани в това отношение. Сега те оценяват Tesla по-високо всяка друга автомобилна компания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 3
Императорът
преди 3 години
Това не променя факта, че са абсолютни просяци, без един цент печалба. А в нормална пазарна икономика - който не печели пари - просто фалира, пък ако ще извънземни технологии да ползва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
khao
преди 3 години
излез от хралупата и виж къв хубав слънчев летен ден е навън... истински първи януари.. голям сечко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 3
khao
преди 3 години
остави го мъска, скоро ще иде на марс и ще иде далеч от теб... я кажи за некой друг мошеник, кажи от какво друго да се пазим, кои акции да не купуваме.... за един приятрл питам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 8
zelka007
преди 3 години
- тесла произвежда собствени процесори за управление на автомобилите си , в които инсталира собствен софтуер за автономност и квото друго се сетиш , другите имат първоначални идеи що е то автономно управление на автомибил ...- тесла имат мрежа от над 20000 собствени зарядни станции по целият свят , разположена и планирана така , че да можеш да направиш околосветско пътешествие дори , другите все още се чудят за стандартите , които да използват ...- тесла има регистрирана собствена платформа за автоматична търговия с електричство , която най-вероятно ще може да доставя възможно най-евтиният ток за зарядните им станции , на всички развити пазари , другите броят мухите по тавана ... - тесла произвеждат автомобили , които са продали предварително по интернет от сайата си , другите пълнят паркингите на дистрибуторите си и чакат ...- тесла имат собстени технологии и мощности за производство на батерии , скоро и собстени добивни технологии и мощности за основните компоненти в батериите , другите чакат импа да инвестира , за да им тръгнат доставките ...- тесла пишат правилата , другите се учат да ги спазват ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 6
Императорът
преди 3 години
Отговорът е един единствен - защото слабоумните политици налагат със сила и репресии икономически неадекватните електромобили !!! Ако реалният пазар свободно определяше представянето на автомобилните компании на база търсене, предлагане, рентабилност, Теслата и останалите електромобилски компании, нямаше да оцелеят никога. Това е истината за всеки, който има очи и нужното съдържание в тимберицата. Относно Теслата и Daimler - да - германците в началото подкрепяха теслата - и видяхме отплатата миналата година - когато Теслата първо купи един производител на батерии, а после анулира договора му с Daimler - за доставка на, поради което германците отнесоха огромна глоба заради неспазено средно ниво на въглеродните емисии... което показва, че мъск, освен всичко друго, е един завършен мерзавец и подлец !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още