IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Развод по европейски с въглищата

Година след Зелената сделка пазарлъците още продължават, а последният Европейски съвет отново промени правилата на играта

10:57 | 05.01.21 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

2020 година беше различна. Тя донесе промени в много аспекти на личния и обществения живот и разтърси икономиките. Сега, когато годината вече е история, Investor.bg събра най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция "Икономиката през 2020 г.".

През 1882 година Томас Едисон проектира първата в света електроцентрала, изгаряща въглища. Централата е построена край Лондон и е с мощност от едва 93 киловата, с ограничен брой потребители, но в състояние да разбие монопола на газовите компании. И това се случва в момента, в който Пощенската служба в града става клиент на въглищната централа.

Почти 140 години по-късно въглищата вече са мръсна дума, а газът се завръща отново, този път като по-чистата алтернатива на въглищните централи, които в много държави доминират при производството на електроенергия.

В последните години светът се съгласи, че без да бъде спряно използването на въглища, няма да има намаляване на емисиите въглероден диоксид и по-чиста околна среда. Така след подписването на Парижкото споразумение през 2015 година инвестициите във въглищни мощности намаляват значително на запад, а в последните месеци Европейският съюз (ЕС) амбициозно се зае да поведе индустриалния свят към поствъглищната ера в енергетиката.

През декември 2019 година Европейската комисия представи една от най-амбициозните си цели за последните години - въглеродна неутралност на европейската икономика до 2050 година. Всички мерки са записани в Зелената сделка, но пазарлъците по нея съвсем не са приключили, а тепърва започват.

Като част от тях година по-късно правилата се измениха и лидерите на ЕС се разбраха за по-рязко намаляване на емисиите въглероден диоксид до 2030 година като междинна цел преди въглеродната неутралност. Но това беше изтъргувано срещу възможността държавите, разчитащи на въглищата, да могат да инвестират европейски средства в транзитни технологии, като например газ и ядрена енергия, което променя съществено правилата на играта.

Но само дни по-късно се оказа, че и това не е окончателно - при договарянето на средствата във Фонда за справедлив преход Съветът и Европейският парламент се разбраха, че този фонд няма да инвестира в проекти за изкопаеми енергийни източници, включително газ и ядрени мощности, а между другото - и за производството на тютюневи изделия.

Месец след официалната заявка за въглеродна неутралност от Брюксел представиха и идея за компенсиране на част от дейностите по преминаването на зелената вълна. По този начин беше намерен отговор на исканията на някои държави, сред които Полша, Чехия и България, които настояваха за отчитане на различията между държавите, нивото на развитие на икономиката и повече компенсации.

На първо време това е Фондът за справедлив преход. В началото беше решено в него да има 7,5 млрд. евро, но с обещания, че тези средства могат да привлекат между 30 и 50 млрд. евро частни инвестиции, заеми и национално финансиране на мерките.

В последните дни на 2020 година сумата в него набъбна до 17,5 млрд. евро, основно след настояванията на Европейския парламент. Текстовете още не са добили финалната си форма обаче и очакванията са това да стане в първите месеци на 2021 година.

Фокусът на този Фонд е насочен към регионите, които в най-голяма степен ще изпитат ефектите от Зелената сделка - основно въглищните региони в ЕС. България също ще получи пари от този фонд, защото пред страната ни предстои голямо предизвикателство - да се раздели с въглищните си централи, на които разчита за производството на около 40% от електроенергията. В зимните месеци този процент достига и до 60 на сто.

Не само Маришкият басейн може да разчита на пари от ЕС за енергийната трансформация. Брюксел идентифицира аналогични проблеми в Перник и Кюстендил, а правителството се опитва да вкара още няколко региона, сред които Ямбол, Сливен и Хасково, откъдето идва голяма част от работната сила за въглищната индустрия.

От къде тръгваме: Картината в Европа

В периода 2000 - 2020 година в света са инсталирани 1364 гигавата въглищни мощности, показват данните на End Coal. Основната част от тях (1123 гигавата) са в Китай и Индия. Пикът на новите въглищни мощности е през 2015 година, когато в света са инсталирани 105 гигавата. В края на тази година беше подписано Парижкото споразумение за климата и въглищата официално станаха мръсна дума за инвеститорите.

Най-много нови въглищни мощности в последните 20 години в Европа е изградила Германия - 13,8 гигавата. В следващите 10 години те ще трябва да бъдат затворени. Така Берлин отново е на добре отъпкания път за предсрочно затваряне на мощности след като преди години се отказа от ядрената енергия. Остават ѝ опциите на възобновяемите източници и на природния газ.

Страната вече е готова със схемата за компенсация на предсрочно затваряне на мощности, а Европейската комисия официално даде своето одобрение на идеята. В началото на декември се проведе и първият търг, на който беше изтъргувана компенсацията за няколко въглищни мощности, които от 2021 година ще спрат да произвеждат електроенергия.

Последна актуализация: 08:58 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 2 rate down comment 0
zelka007
преди 3 години
да , ти ще я заложиш ли на обратното ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 1 rate down comment 1
georgi_shum
преди 3 години
Хаха :) ела се пробвай :) Дудуче :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 3
Императорът
преди 3 години
Хахахахах, а не се ли сещаш, ***, че първата ми работа ще е да вкарам тебе и такива като тебе в урановите мини, където ще работиш на 12-часовма смяна, докато първо светнеш като крушка, а после - се озъбиш?Зелков - ти си тоя, дето сънува разни работи. Казах, че правя МИСЛОВЕН ЕКСПЕРИМЕНТ. Ти би ли си заложил тимберицата, че ВЕИ могат да подсигурят, без фалове и прекъсвания, снабдяването с енергия на Европа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 0
julian.popov.90
преди 3 години
От 1882 со 2020 не са 240 години. За какъв монопол на газовите компании говорите през 1882? Става дума за ограничено улично осветление на газ. Газът не се завръща, потреблението му в Европа намалява и ще продължи да намалява. Светът не се е съгласявал за въглищата, а единствено за емисиите, и все още спори..... и т н
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 4
georgi_shum
преди 3 години
Аз съм да кандидатираме Мазньо за дудуче. Даже съм готов да го финансиран за изборите. И дано спечели, само за да свърши като оригиналното Дудуче - ***.силен,зас.трлян и об.есен с главата надолу. За да служи за прдупреждение на всякакви Деби.лно инфантилни типове. Единственият проблем, че поради природната си физическа ощетеност дори и така, жалкото телце на Мазньо ще предизвиква повече смях и подигравки, отколкото страх, ама опита си струва :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 1
Whitestar
преди 3 години
Зад тълкуването на всичко случващо се със зелената енергия и преходът към нея стоят много коментари с тенденциозен характер и некомпетентно отношение. Със сигурност се инсимулира по отношение на преходните технологии, екологичността на зелените технологии, та дори и с отказа от ядрена енергетика! Цифрите и договореностите между страните най-често са достояние само на експертите, а често са и държавна тайна. На този фон се спекулира с всякакви не научни тези и варианти като не ефективните ПАВЕЦ, ВЕЦ на р. Дунав и т.н. Тук, в този ред на мисли можем и да се за питаме защо все още не работи пари-газовата електроцентрала в Провадия, кое е нерентабилнито на АЕЦ Белене и седми блок, и т. н. без шанс да получим смислен отговор!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
импе , не е нужно да чакаш 12 години , само поглеждаш към уругвай или нова зенландия , държави съпоставими с българия като население , промишлено производство и БВП , и виждаш че е възможно и днес ...има едни предпазни капачки , слагай ги на контакта до леглото ти , случва се да бръкнеш с палец в него и затова почваш да сънуваш разни неща за дворци , любовници , царедворци , разни оргии тип калигула ... :))) ... внимавай , не искаме да те изгубим преждевременно , приятно ни е да си дебатираме туканка с теб ... :))) ... и определно не сънуваме такива зловещи и разкрепостени сънища с твое участие ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 3
Императорът
преди 3 години
Зелков, всички тия туфлеци симулират дейност и се пърчат на гърба на нормалните горива - и защото - алчни за субсидии - знаят, че няма да им се търси сметка. Нека направим един мисловен експеримент:Представи си, че аз съм един общоевропейски Дуче. Свиквам в кабинетът си всички тия пърчовци с ВЕИ и им казвам:- Господа, реших, вашата енергия да стане единствено разрешена в Европа. За целта ви давам 12 години, за да изградите нужните мощности, имате цялата ми подкрепа. Ще станете ужасно богати, ако направите това. Но знайте, че провалите ли се, ще ви държа сметка. Ако оставите Европа без ток, ще заповядам да изловят и разстрелят пред очите ви жените ви, децата ви, любовниците ви, бабите ви, братчедите ви, кучетата ви, внучетата ви и всички други свързани с вас, а после - да отсекат вашите тимберици. Утре ви чакам отново тук, за да кажете дали се наемате със задачата.Е, Зелков - обзалагам се, че на другия ден никой няма да пъкне, а моите агенти ще трябва да ги издирват тия тарикати из дебрите на Патагония !!! Ако обаче кажа същото на шефчетата на компаниите за газ и слуз, те ще си хвърлят шапките до небето и на другия ден ще ме чакат пред дворецът от четири сутринта !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 2
Oбичам България
преди 3 години
Ако те е страх от технологиите, може да отидеш да живееш при амишите в САЩ. Пусни по ТВ-то някой предаване за тях... същите технологии като ТВ и Интернет, които са ти снемали инфо и са те направили ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 2
Oбичам България
преди 3 години
Много слаб *** си :-) тъжно му става на човек за роботи като теб :-(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още