IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бележат ли успех маневрите на Японската централна банка?

Банката следва упорито идеята за поддържане на почти нулеви лихвени проценти

18:32 | 03.04.22 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Tomohiro Ohsumi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Миналата седмица Япония показа на инвеститорите колко упорита ще бъде в поддържането на почти нулеви лихвени проценти в третата по големина икономика в света, въпреки че инфлацията по света се покачва главоломно и съществува риск йената да отслабне до вредни нива, пише Bloomberg.

Страната беше епицентър на пазарната драма, когато в понеделник Японската централна банка (ЯЦБ) започна четиридневно неограничено изкупуване на държавни облигации, за да предотврати глобалния дългов срив, който заплашваше да разчупи желязната ѝ хватка върху доходността. 

Този ход доведе до рязък спад на курса на йената до най-ниското му ниво от 2015 г. насам, като предизвика множество коментари от страна на официални лица и лична среща между управителя на Японската централна банка Харухико Курода и министър-председателя Фумио Кишида.

Някои твърдят, че ЯЦБ може да отчете историческата си намеса на пазара като успех, а други смятат, че тя просто е спечелила глътка въздух преди натискът отново да се засили.

Нарастване на напрежението

Напрежението се трупаше през март. Докато ускоряващата се инфлация в други части на света подтикваше политиците да оттеглят стимулите и да повишат лихвените проценти, Японската централна банка се открояваше с ангажимента си да ги задържи на долната граница. 

Засегната от десетилетия на минимално поскъпване на цените, централната банка даде знак, че не е склонна да отстъпи, докато не се убеди, че съживяването на инфлацията е устойчиво. Но това само накара трейдърите да се обзаложат, че нейната политика на контрол върху кривата на доходността не би могла да задържи пазара, докато останалата част от света повишава лихвените проценти, за да се бори с инфлацията. 

Бяха направени сравнения с усилията на Австралийската централна банка за ограничаване на доходността, които през ноември след седмици на пазарен натиск бяха прекратени - шокираща победа за т.нар. облигационни блюстители, които сега преследват Япония.

След повишаването на доходността през февруари Японската централна банка беше принудена да се намеси с операция с фиксиран лихвен процент за първи път от 2018 г. насам. Тя обяви еднодневно предложение за закупуване на неограничено количество 10-годишни облигации, отхвърляйки продължилите седмици спекулации за нормализиране на политиката.

Облекчението беше краткотрайно. Доходността на десетгодишните облигации възобнови изкачването си към допустимата от ЯЦБ граница - 25 базисни точки над нулата. А хедж фондовете продължиха агресивно да скъсяват позицията на йената, която бе подложена на нов натиск, след като нахлуването на Русия в Украйна породи безпокойство за зависимостта на Япония от вноса на петрол.

Когато в понеделник ЯЦБ започна да изкупува облигации с фиксирани лихвени проценти, инвеститорите изпратиха обратно послание: "Давайте", което доведе до още по-високи нива на доходност до червената граница от 0,25%. 

Твърда позиция

Но японските политици не показаха признаци на разколебаване. След неограничените покупки в понеделник ЯЦБ предложи тридневен план за още повече покупки от вторник - за първи път се случва да се намесва толкова продължително.

"ЯЦБ изчака до последния момент, за да проведе тази операция с фиксиран лихвен процент, поради опасенията си за въздействието на слабата йена от нейните действия", каза Ясунари Уено, главен пазарен икономист в Mizuho Securities.

След обявяването на удълженото изкупуване - знак, че ЯЦБ не се отказва от ниските лихвени проценти - йената се срина надолу и премина нивото от 125 за долар, тъй като валутата се превърна в предпочитана опция за търговия с разширяващата се разлика в лихвените проценти между САЩ и Япония. 

Последна актуализация: 12:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още