IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Дяволът е в детайлите" ще е мантрата на седмицата

Пазарите зорко ще следят изказванията на централните банкери в очакване на данните за инфлацията в САЩ

10:00 | 07.02.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Дяволът е в детайлите – по тази поговорка ще се водят инвеститорите в следващите няколко дни, когато редица централни банкери ще направят изказвания.

Миналата седмица някои от големите централни банки взеха решения за паричната си политика и докато едни отговориха на очакванията на пазарите, други биха могли да изненадат с ходовете си. Затова и в идните дни инвеститорите ще се ослушват за най-малките намеци и сигнали в тона на банкерите, които биха могли да дадат повече яснота какво предстои да се случи през следващите месеци и как банките ще се справят с рекордно високата инфлация, без да влошат икономическия растеж и възстановяването на икономиката от пандемичните спадове.

Разбира се, от своя страна, изказванията на банкерите биха могли да доведат и до раздвижвания на пазарите, които все още осмислят решенията от миналата седмица.

Тогава Английската централна банка (АЦБ) и Европейската централна банка (ЕЦБ) проведоха заседания и в съответствие с очакванията, взеха различни решения. Докато АЦБ продължи със затягането на политиката и повишаването на лихвите, то европейският регулатор остави основните параметри без промяна.

След заседанието председателят на ЕЦБ Кристин Лагард обаче призна, че инфлацията може да се задържи по-дълго от очакваното, а пазарите приеха думите й като намек, че лихвените повишения през 2022 г. не са изключени. Последните данни показаха, че инфлацията на Стария континент е достигнала рекордни равнища за трети пореден месец през януари.

Още в ранния следобед в понеделник е възможно да разберем доколко е сериозна ЕЦБ в намеренията си да се справи с инфлацията – същия ден Лагард ще има изказване. В сряда ще говори главният икономист на АЦБ Хю Фил, няколко представители на Фед, а в четвъртък ще чуем коментар на гуверньора на АЦБ Андрю Бейли, на зам.-управителя на ЕЦБ Де Гиндос и на главния икономист на банката Филип Лейн. През седмицата ще чуем изказвания и на представители на централната банка на Германия (Бундесбанк).

Ето какво конкретно ще следим тази седмица:

Първият ден от седмицата се очертава да бъде спокоен - тогава ще стане ясно повлиял ли е омикрон на потребителите в Австралия и какви са били продажбите на дребно през януари. В Китай ще бъде публикуван общият индекс на мениджърите по поръчките за януари. В Швейцария ще има данни за безработицата през януари, докато в Германия ще стане ясно какво е било промишленото производство през декември.

Може би най-вълнуващото събитие от деня ще бъде изказването на Кристин Лагард. Това ще е второто ù изявление след заседанието на регулатора миналата седмица, когато ЕЦБ очаквано остави основните си лихви без промяна, но загатна, че все пак може да има лихвени повишения през тази година.

Във вторник ще има данни за потребителските разходи в Япония през декември, както и за продажбите на дребно във Великобритания през януари. В Австралия ще стане ясно какви са очакванията на бизнеса в началото на годината, докато в Нова Зеландия гуверньорът на централната банка Ейдриън Ор ще има изказване.

На Стария континент и по-конкретно в Испания ще има данни за промишленото производство през декември. В Италия ще бъдат публикувани данните за продажбите на дребно. В САЩ, Канада и Франция ще бъде публикувана статистиката за търговския баланс през декември.

Вицепрезидентът на Бундесбанк Клаудия Бух ще направи изказване, заедно с представителя на регулатора Бъркхарт Балц.

На следващия ден ще има изказване на представител на Японската централна банка, докато в Нова Зеландия ще стане ясно какви са очакванията за инфлацията. Централната банка на Индия ще вземе решение за лихвения процент. В Германия ще има данни за търговския баланс. Същия ден в САЩ ще бъдат публикувани традиционните данни за запасите от суров петрол и петролни продукти на страната, както и статистиката за продажбите на едро. Лорета Местър и Мишел Боуман от Федералния резерв ще направят коментар, както и главният икономист на АЦБ Хю Пил.

Втората половина от седмицата ще започне с данни от Япония за производствените цени през януари. В четвъртък ще бъдат публикувани и икономическите прогнози на Стария континент, както и очакванията за инфлацията в Австралия.

Заместник-гуверньорът на ЕЦБ Луис де Гиндос ще има изказване, заедно с главния икономист на банката Филип Лейн. Гуверньорът на английския регулатор Андрю Бейли също ще направи коментар, след като миналата седмица разбуни духовете с апела си гражданите да не искат повишаване на заплатите.

Ще бъдат публикувани традиционните данни за молбите за помощи при безработица в САЩ. По-важната статистика от деня обаче ще е тази за инфлацията в САЩ през януари. Данните за покачването на цените, което достигна 40-годишен връх през декември, може допълнително да увеличат шансовете от по-агресивно затягане на паричната политика на Фед и да допринесат за нарастване на доходността на щатските облигации.

Очакванията са цените да са нараснали с 0,5% през януари, достигайки годишен растеж от 7,3 на сто. Това би могло да е най-голямото покачване на показателя от 1982 г. според анкета на Ройтерс.

"Има вероятност да получим данни за инфлацията, които да са трудни за храносмилане, и това би могло да притесни пазарите", каза главният инвестиционен директор в Cresset Capital Management Джак Аблин, цитиран от Ройтерс.

Седмицата ще завърши с изказване на гуверньора на Австралийската централна банка Филип Лоу. В петък във Великобритания ще има данни за бизнес инвестициите, производството, строителството и търговския баланс на страната, както и за брутния й вътрешен продукт през последното тримесечие на 2021 г. В Германия ще стане ясно с колко са се увеличили цените през януари, а Руската централна банка ще вземе решение за лихвения си процент. Ще бъде публикуван и докладът на Фед за паричната политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:10 | 08.11.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още