IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Доларът се отласна от дъното

Очакванията са за слабо волатилна сесия в началото на седмицата

12:01 | 19.02.18 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Петър Лавов

Доларът се оттласна от тригодишното дъно срещу кошницата от шестте основни валути в петък, но въпреки това постигна най-голямата си седмична загуба от девет месеца насам. Негативните нагласи в инвеститорите спрямо зелената валута надделяха над високата доходност на американските облигации. Силата на зелените пари е подкопана от редица фактори тази година, включително опасенията, че от Вашингтон може да се водят по стратегията за слаб долар, а останалите основни икономики вървят към олекотяване на монетарните си политики. Доверието на инвеститорите в американската валута ерозира от нарастващите притеснения породени от бюджетния дефицит, който се очаква да достигне близо 1 трл. долара през 2019 г. на фона на правителствените разходи и огромни съкращения на корпоративните данъци. 

Спадът на долара дойде, тъй като доходността на щатските държавни облигации достигна четиригодишни върхове, а по-силната от очакваното инфлация в САЩ подкрепи залозите, че Федералният резерв би могъл да увеличи лихвените проценти четири пъти тази година. Това остави много анализатори озадачени, тъй като по-високите доходи на държавните облигации обикновено се свързват с по-силен долар. Държавните ценни книжа с 10-годишна давност се върнаха под 2,9% в петък. Доларовият индекс, измерващ силата на щатската валута спрямо кошницата от шест основни валути, достигна 0,58% увеличение за деня до 89,10 пункта. Еврото падна с 0,74% до 1,2413 долара, намирайки се под 1,25 долара - тригодишният връх постигнат по-рано рано през миналата седмица.

Главният анализатор по пазарните проучвания на MUFG (Mitsubishi UFJ Financial Group) в Лондон Дерек Халпенни заяви, че доходността на облигациите е по-висока не от очакванията за по-силен растеж, а от страховете за фискалната нестабилност и инфлацията, които излизат извън контрол. Той каза още, че това е причината за възникването на обратна връзка между долара и дългосрочните облигации. "Ако видим някакъв елемент на стабилност, който се връща на пазара на американски държавни ценни книжа и ако доходността започне да се забавя, тези страхове се оттеглят до известна степен и това може да бъде свързано с някакво скромно възстановяване на долара", добави Халпенни. "Американското министерство на финансите има удоволствието да говори бързо и да разхлабва долара, което със сигурност не е останало незабелязано от инвеститорите и другите централни банкери", заяви Крис Търнър главен валутен стратег на ING в Лондон.

Доларът се търгуваше с повишение от 0,17% спрямо японската йена. Това се случи след повторната номинация на Харухико Коруда за губернатор на централната банка на Япония.

Акциите затвориха по-високо в петък и продължиха с шестата си поредна сесия на ръст, завършвайки една изцяло печеливша седмица. Главните измерители се отдръпнаха от високите си нива за сесията за момент след новините за разкритията на специалния съветник Роберт Мюлер за намесата на 13 руски граждани в президентските избори през 2016 г. в САЩ. Пазарът скоро се стабилизира, след като заместникът на главния прокурор Род Розенщайн подчерта на пресконференция, че няма твърдения за американско участие или влияние върху изборите в този конкретен обвинителен акт и, че намесата е изцяло външна.

Индустриалният Dow Jones затвори с 19,01 пункта по-високо на 25 219,38 пункта, като Pfizer беше най-добре представилата се компания в индекса. Dow също така затвори своята шеста поредна печеливша сесия. В разгара на търговията ръстът дори достигна до 232,05 пункта. Широкият S&P500 затвори само с 0,04% по-високо до 2 732,22, обявявайки шестата си поредна сесия на печалба. Комуналните услуги и здравеопазването бяха секторите с най-добри показатели в измерителя. Същевременно технологичния Nasdaq прекрати пет дневния си подем, затваряйки с 0,2% по-малко на 7 239,47 пункта.

Въпреки, че затвориха под върховете си за сесията, основните индекси отбелязаха силна седмица. Dow и S&P500 поскъпнаха с 4,3%, като постигнаха най-доброто си седмично представяне съответно от 2016 г. и 2013 г. Nasdaq скочи с 5,3%, отбелязвайки най-голямото си увеличение на седмична база от 2011 г. Акциите затвориха по-високо през сесията в четвъртък след волатилна сесия. Dow завърши с 306 пункта по-високо, а S&P500 и Nasdaq спечелиха повече от 1%. Те също така се отдръпнаха рязко от дъната си постигнати след дълбоката корекция, наблюдавана през миналата седмица. На 8 февруари основните средни стойности приключиха с 10% под най-високите стойности за всички времена, постигнати през миналия месец. С наближаването на петък S&P500 беше само с 4,9% от изтриването на тези загуби. Dow и Nasdaq трябваше да нараснат съответно с 5,3% и 3,6%, за да компенсират резките си спадове.

В корпоративните новини акциите на Coca-Cola нараснаха с 0,5%, след като компанията обяви по-добра печалба от очакванията. От Coca-Cola заявиха, че най-добре представящите се продукти на компанията са бутилираните води и спортните напитки.

Златото се понижи в петък слизайки от тримесечния си връх, след като индексът на долара се оттласна от тригодишното си дъно, но ценните кюлчета все пак постигнаха най-голямата си седмична печалба от близо две години насам поради слабостта на американската валута и инфлацията. Спот златото е спаднало с 0,04% до 1352,65 долара за тройунция, което е под триседмичния връх от 1 61,76 долара. Щатските американски златни фючърси не промениха стойността си особено и затвориха на 1 358,80 долара за унция. Спот златото се е повишило с 3,2% за миналата седмица, постигайки най-големия си седмичен ръст от април 2016 г. Сред другите благородни метали, среброто е спаднало с 0,68% до 16,759 долара, докато платината е нараснала с 0,56% до 1 006 долара, след като достигна най-високата си стойност от 29 януари на ниво 1 012,70 долара. Паладият е с 2,16% по-високо до 1 039,70 долара за тройунция.

През днешния ден ни очаква слабо волатилна сесия. В Китай, Хонг Конг и Виетнам текат празниците по случай лунната нова година. В Канада празнуват деня на семейството. САЩ честват рождението на Джордж Вашингтон. Други по-малко значими страни за глобалния пазар, които почиват днес са Гърция, Кипър и Тайван. Единственото по-важно събитие за деня ще бъде речта на губернатора на английската централна банка Марк Карни в 20:45 часа българско време.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Здравко Пиринлиев

AUD/CAD

На 11.01. писахме: “Ценовото движение на големите времеви рамки забавя низходящото си ускорение. Това явление фундаментално е подхранвано, от една страна, от подобряващата се австралийска икономика, а от друга от прекупената за последните 8 месеца канадска валута. При пробив на нивото на съпротива от 0,9914 се очаква ценовото движение да достигне кръглата стойност от 1,0000. При наличен пробив тук следващото ниво за преодоляване се явява на 1,0187. Австралийският CPI индекс, измерващ нивото на инфлацията в страната, несъмнено ще окаже влияние при движението на австралийския долар в средносрочен план.”
CPI индексът не успя да реализира покачване в стойността си. Въпреки това, идеята за средносрочно поскъпване при двойката остава валидна.

EUR/USD

От фундаментална перспектива еврото има потенциала за тестване на върховете около 1,2545. Разпродажбите обаче, които видяхме в петъчната сесия, имат възможността да катализират по-дълбока корекция. Около нивото от 1,2300 се очаква да влязат отново купувачите. Очаква се волатилност около изявлението на ЕЦБ тази седмица.

AUD/NZD

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 07:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Spartakk
преди 6 години
Правилно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 1
kloynat
преди 6 години
па живут па видим сложно е за обяснение
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
Spartakk
преди 6 години
ами ти явно си с точната прогноза,но как го реши не е ясно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 5
kloynat
преди 6 години
ти да не си нострадамос за 6 месеца зелените гущери ще струват 1.40лв
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 1
Spartakk
преди 6 години
Възстановяването на зелените гущери е въпрос на време - 6 месеца според мен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още