IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фед се насочва към сблъсък със сенчестите кредитори

Централните банки по света фокусират вниманието си върху слабо регулирания паричен пазар и хедж фондовете, ипотечните кредитори и другите подобни образувания

11:10 | 17.08.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Федералният резерв и другите централни банки се насочват към сблъсък със сенчестите кредитори, които все повече доминират глобалните финанси,  пише Bloomberg.

Политиците се борят да отворят отново своите икономики в разгара на коронавирусната пандемия, но междувременно започнаха преглед на това, което се обърка с пазарите през март и доведе до безпрецедентни действия от страна на централните банки. Техният фокус е върху слабо регулирания паричен пазар и хедж фондове, ипотечни кредитори и други подобни образувания. 

Някои регулатори вече обърнаха внимание на сделките с огромен ливъридж, включващи съкровищни бонове на САЩ, като един от източниците на сътресения. „В много случаи те са достигнали системно значение“, казва генералният директор на Банката за международни разплащания Агустин Карстенс за небанковите източници на кредити. Според него е време за повече регулация на този сектор.

Залогът е голям, ако това доведе до по-строг контрол. Алтернативните финансисти са основни доставчици на кредити за домакинствата и компаниите, което прави безпроблемното им функциониране ключово за здравето на финансовите пазари и икономиката. Затова и небанковите организации са впрегнали лобистите си във Вашингтон, за да спрат обвиненията към индустрията. 

В тяхна полза е, че за разлика от срива на Уолстрийт по време на световната финансова криза, породен от банките, сенчестите кредитори не са предизвикали скорошния срив. Вместо това стресът на финансовия пазар беше предизвикан от здравна криза.

Няма дим без огън

„Често трябва да видим пушека от дулото на пистолета, за да извървим пътя на реформите и в момента сме точно на този етап за небанковите кредитори“, коментира анализаторът на Capital Alpha Partners Иън Кац.

Това много ще зависи от резултатите от изборите в САЩ през ноември. Победа на демократите би увеличил шансовете за мащабни реформи, включително и законодателство в стила на Закона Дод-Франк от 2010 г., който наложи някои ограничения на банките, но в голяма степен не засегна небанковите кредитори.

„Нуждаем се от нов Дод-Франк“, коментира бившият управител на Фед Джанет Йелън.

От Brookings Institution призовават за укрепване на Съвета за надзор на финансовата стабилност – група от американски регулатори, ръководена от министъра на финансите, която наблюдава небанковите кредитори.

Ключов двигател за резки промени в цените

Глобалните регулатори смятат, че поведението на сенчестите кредитори през март е довело до резки промени в цените на активите, което е принудило централните банки да залеят пазарите с ликвидност.

В своя годишен икономически доклад Банката за международни разплащания казва, че т.нар. основни сделки на хедж фондовете са ключов двигател на сътресенията, нещо, което фондовете оспорват. Сделките включват закупуване на ценни книжа, използвайки ливъридж чрез договори за обратно изкупуване, като едновременно с това се продават фючърсни контракти.

Последна актуализация: 16:54 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още