IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фед трябва да балансира между оптимизма от ваксините и икономическия колапс

Очаква се централната банка на САЩ да повиши икономическите си прогнози за следващата година

16:53 | 16.12.20 г. 2
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Erin Scott/Bloomberg</em></p>

Снимка: Erin Scott/Bloomberg

Федералният резерв (Фед) днес ще даде първия сигнал за това как коронавирусната ваксина е променила икономическите перспективи в САЩ и дали бизнесът, работниците и семействата се нуждаят от повече помощ от централната банка, докато ваксинацията обхване по-голяма част от населението.

Заключението на последното политическо заседание на Фед през 2020 г. ще касае бурна година, през която американската централна банка намали лихвените проценти, ускори закупуването на облигации и предприе други извънредни мерки за овладяване на икономическия колапс от пандемията, пише Ройтерс.

Пейзажът обаче се е променил драстично, откакто Фед проведе последната си двудневна среща в началото на ноември, като пускането на ваксина срещу COVID-19 и друга на път почти сигурно ще подобри перспективите за 2021 г.

В тримесечните икономически прогнози, публикувани за последно през септември, служителите на Фед прогнозираха, че икономиката ще се разшири с 4% през следващата година, а равнището на безработица ще спадне до 5,5%. Анализаторите очакват данните да бъдат ревизирани в положителна посока, т.е. да има по-голям икономически ръст и по-голям спад на безработицата.

По-малко ясно е дали Фед ще реши да съсредоточи своите 120 млрд. долара в месечни покупки на активи по начин, който да намали още дългосрочните лихвени проценти. Това може да помогне на индустрии като жилищното строителство, които са ключови за дългосрочните ипотечни заеми.

Това е ход, за който мнозина на финансовите пазари призовават и очакват в даден момент, въпреки че служителите на Фед в по-голямата казват, че все още не са готови да го направят.

Коронавирусът се разпространява бързо, с над 200 000 нови случая на ден в цялата страна, а бизнесът се сблъсква с двойно предизвикателство - подновени ограничения и по-изплашени потребители, докато растежът на работните места се забавя - убедителни причини за Фед да предприеме действия.

От друга страна, „обещанието за ваксини и възможността за по-голяма фискална подкрепа може да накара Фед "да изчака и да види“, коментира анализаторът от Cornerstone Macro Роберто Перли.

Законодателите в Конгреса междувременно преговорят за друг пакет от федерални стимули, за да помогнат на засегнатите фирми и семейства, но сделката се оказва трудна.

Фед трябва да публикува решението си за политиката и икономическите прогнози в 21 часа българско време. Председателят на Фед Джером Пауъл ще проведе пресконференция половин час по-късно.

Анализаторите очакват Пауъл и колегите му да дадат насоки за един важен аспект на паричната политика - колко дълго Фед може да продължи и при какви условия може да намали месечните си покупки на държавни облигации. Лихвеният процент на централната банка е почти нулев от март, така че покупките на облигации сега са най-предпочитаният инструмент за влияние върху икономиката.

Анализаторите очакват Фед да обвърже всякакви намаления в изкупуването на облигации със значително подобрение в икономиката, така че вероятно институцията ще се въздържа от намаление на схемата за покупки на активи поне до края на следващата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:53 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 6 rate down comment 2
дядя Вова
преди 3 години
Къде виждате баланс?Аз само мокър сън в това "маневриране".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 2
дядя Вова
преди 3 години
Фед трябва да балансира между оптимизма от ваксините и икономическия колапс ФЕД трябва да балансира между нечии мокри сънищаи реалността:САЩ са фалирали отдавна!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още