IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Имат ли ястребите във Фед апетит за голямо лихвено увеличение?

Данните от следващите дни ще покажат как се е отразила войната върху активността на компаниите и с колко са се покачили производствените цени

08:33 | 04.04.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Насрещните ветрове за Федералния резерв на САЩ се увеличават. През миналата седмица още един измерител на инфлацията в страната потвърди бързото покачване на цените, което увеличението на заплатите не може да настигне. Потребителските разходи в САЩ са достигнали 40-годишен връх през февруари, още преди да бъдат наложени санкциите срещу руската инвазия в Украйна и преди да бъдат усетени първите последици от войната, сред които рекордното поскъпване на горивата и суровините.

В началото на март стана ясно, че покачването на потребителските цени също се е изстреляло до многогодишен връх, достигайки 7,9% на годишна база през февруари. Ръстът следва отскок от 7,5% през януари и е довел до пети пореден месец на годишно увеличение от над 6% на инфлацията.

Затова и не е случайно, че редица представители на банката изразиха в своите коментари подкрепа за по-голямо увеличение на лихвата на някое от следващите заседания. Един добре познат проблем за Фед обаче е разликата между думите и действията.

Комуникационната стратегия на американския регулатор е базирана на внимателен подход, който цели максимално да облекчи удара върху финансовите пазари и да ги подготви за следващата стъпка.

Методът е добре познат и вкоренен в начина на работа на Фед - затова и немалко анализатори коментираха, че увеличението на лихвата с 25 базисни пункта през март не е било събитие, т.е. решението не е изненадало нито пазарите, нито икономистите. Този подход обаче крие своите недостатъци, а именно страха от разочарование. Изказванията на банкерите и прогнозите за лихвите водят до затвърдени очаквания - такива, които впоследствие Фед се колебае да разочарова и може би именно този страх от разочарование накара банката да избегне по-агресивното затягане на паричната политика на последното й заседание.

Плановете на регулатора за лихвите показват, че през тази година може да има още шест лихвени повишения, но въпросът за това в какъв размер ще са те остава.

Затова и в центъра на вниманието за инвеститорите тази седмица ще е докладът от заседанието на Фед от март, който ще покаже имат ли апетит ястребите* в банката за лихвено увеличение от 50 базисни пункта и точно колко голям е той.

"Бързото поглъщане на безработните от пазара на труда може да означава, че Фед може рязко да увеличи лихвите, за да пребори инфлацията, без да увеличава безработицата, поне не в дългосрочен план", пишат икономистите Анна Уон, Йелена Шулятиева, Андрю Хъсби и Елиза Вингер в своя бележка, цитирана от Bloomberg. Според тях регулаторът е бил готов да завиши лихвите с 50 базисни пункта още през март, но войната в Украйна е осуетила тези планове.

"Войната веднага ускори инфлацията, но неблагоприятният ѝ ефект върху растежа и пазара на труда тепърва предстои да се прояви", смятат експертите.

Друг важен индикатор, за който ще се оглеждат инвеститорите, са бъдещите планове на Фед за рекордно големия му баланс. Гуверньорът Джером Пауъл заяви, че планът за баланса ще бъде изложен ясно - сигнал, че темата е била обсъждана на срещите на Комисията по открити пазари.

Освен Фед тази седмица Европейската централна банка (ЕЦБ) също ще публикува доклада от своето заседание - само седмица преди следващото си решение за паричната политика на Стария континент. През март европейският регулатор изненадващо реши да промени темпа на прекратяване на старата програма за покупка на облигации APP.

Покупките на нетни активи ще са на стойност 40 млрд. евро през април, 30 млрд. евро през май и 20 млрд. евро през юни. "Размерът на покупките през третото тримесечие ще зависи от данните и ще отразява променящата се оценка за перспективите", посочиха тогава от банката на сайта си.

За сравнение на предходното си заседание в началото на февруари ЕЦБ реши покупките по APP през второто тримесечие да са на стойност 40 млрд. евро, а през третото - 30 млрд. евро. От октомври нататък сумата трябваше да се свие до 20 млрд. евро месечно, а малко след прекратяването на програмата финансовата институция планираше да започне да повишава лихвите.

Следващото заседание на регулатора предстои да се състои на 14 април.

Тази седмица пазарите ще следят и още една голяма централна банка - Японската централна банка (ЯЦБ). Предстои във вторник да бъдат публикувани данните за разходите на домакинствата в Япония през февруари. Очакванията са статистиката да покаже свито потребление поради опасения от рецесия.

Австралийската централна банка ще вземе решение за пътя на паричната си политика, като масово прогнозите са лихвените проценти да останат без промяна. Някои икономисти обаче очакват повече лихвени повишения тази година след обявените предизборни планове за разходи, описани в скорошния бюджет.

През седмицата отново ще бъдат публикувани данни за инфлацията в различни страни, в т.ч. за покачването на производствените цени на Стария континент, след като данните на европейската статистическа служба Евростат показаха, че потребителските цени в Европа са нараснали със 7,5% през март.

Статистиката ще покаже как се е отразила войната в Германия, Франция, Великобритания, Китай и др., където ще бъде публикуван индексът на мениджърите по поръчките (PMI), какви са били продажбите на дребно в Европа и какви са били промените на пазара на труда в различни страни.

Ето какво конкретно ще следим в следващите дни:

Понеделник ще започне със статистика за продажбите на дребно в Австралия. По-голямата част от данните ще дойдат от Стария континент. Ще бъде публикуван търговският баланс на Германия за февруари, както и за безработицата в Испания. В Европа се да стане ясно и с колко са се покачили производствените цени и дали ще има промяна в инвеститорските нагласи през април.

Гуверньорът на Английската централна банка (АЦБ) Андрю Бейли ще направи изказване. В САЩ се очакват данни за фабричните поръчки през март. Борсите в Китай ще са затворени в понеделник поради отбелязването на национален празник.

Във вторник се очаква информация за индекса на потребителските цени в Южна Корея, както и за разходите на домакинствата в Япония през февруари.

Австралийската централна банка ще вземе решение за размера на лихвения си процент през април.

На Стария континент ще бъде публикуван индексът на мениджърите по поръчките (PMI) за редица страни, сред които Испания, Италия, Франция, Германия, Великобритания, както и за цяла Европа. В САЩ и Канада се очакват данни за търговския баланс през февруари, като в САЩ ще бъде публикуван и PMI индексът извън производството. Борсите в Китай и Хонконг отново ще са затворени.

Средата на седмицата ще започне с данни за PMI индекса в Китай и в Германия, където ще има статистика и за фабричните поръчки. Във Великобритания се очаква да бъде публикуван PMI индексът в строителството. В Европа отново ще има данни за производствените цени през февруари, а в Испания ще стане ясно има ли промени в потребителските нагласи. В САЩ ще бъдат публикувани традиционните данни за щатските резерви на суров петрол, а в Канада - индексът PMI на Ivey. Същия ден ще бъде публикуван докладът от заседанието на Федералния резерв през март.

В четвъртък ще стане ясно какъв е бил търговският баланс на Австралия през февруари, както и дали е нараснала безработицата в Швейцария през март. Кредиторът Halifax ще публикува данни за поскъпването на жилищата във Великобритания през март, докато в Германия ще стане ясно свило ли се е промишленото производство през третия месец на годината. На Стария континент ще бъде публикувана статистиката за продажбите на дребно през февруари, като ще бъде публикуван и докладът от заседанието на ЕЦБ от миналия месец. Същия ден ще има изказвания на представители на АЦБ и на Фед, а в САЩ ще стане ясно нараснали ли са молбите за помощи при безработица през изминалата седмица.

В петък ще има данни за испанското промишлено производство през февруари и за продажбите на дребно в Италия през същия месец. От другата страна на океана и по-точно в Канада ще бъдат публикувани статистики за пазара на труда, включващи данни за заетостта, за безработицата, за нивото на участие в работната ръка, както и за заетостта на непълно работно време.

*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:12 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още