IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инвеститорите гледат с нервност към настоящата седмица

Положителният доклад за американския пазар на труда поставя пазарите под допълнителен натиск

08:11 | 08.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Alex Kraus/Bloomberg</em></p>

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Всъщност има положителни тенденции, също и за фондовия пазар: Държавите по света постигат напредък с ваксинациите срещу коронавируса, а пакетът за помощи, планиран от американския президент Джо Байдън, вече напредва все повече.

Dax затвори в петък на ниво от 13 921 пункта, макар и под границата от 14 000 точки. Но на седмична база той отчете общо увеличение с около един процент, тъй като добрите новини понякога изстрелват икономически надежди в Германия нагоре и дори позволиха на Dax да се издигне до рекордното ниво от 14 197 пункта в сряда миналата седмица.

Независимо от това последният положителен доклад за пазара на труда в САЩ оказа натиск върху борсите: След добрите данни за заетостта доходността по американските държавни облигации се увеличи още повече, превръщайки облигациите в сериозна инвестиционна алтернатива.

Тази тенденция може да продължи и през тази седмица. Според Ибрахима Кобар, главен инвеститор в мениджъра на активи Ostrum, нарастването на доходността по държавните облигации би трябвало да има незначително въздействие върху финансовите пазари, само ако е „свързано с икономическо възстановяване". „Но ако лихвените проценти продължат да се повишават заради страха от прегряване или инфлация, пазарите могат да се спънат“.

Лука Паолини, главен инвестиционен стратег в управителя на активи Pictet съветва за спокойствие. „Считаме, че проблемите с инфлацията са преждевременни. Всяко превишаване на целите на инфлацията на централната банка ще бъде само временно“.

Инвеститорите очакват с нетърпение срещата на ЕЦБ

Мартин Люк, който работи като главен инвестиционен стратег за Германия, Австрия и Източна Европа в Blackrock, най-големият мениджър на активи в света, също посочва, че доходността на облигациите досега е нараснала под средното в сравнение с инфлационните очаквания. „Резултатът е, че реалните лихвени проценти, които паднаха допълнително, говорят в полза на прекомерното тегло на акциите“. Икономистите разбират, че реалните лихвени проценти означават номинален лихвен процент минус инфлацията.

Имайки това предвид, инвеститорите очакват с нетърпение срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) в четвъртък. ЕЦБ вероятно ще изрази загрижеността си за развитието на пазара на облигации, предполага анализаторът на Commerzbank М9хаел Шуберт. „Банката вероятно ще увеличи седмичния обем на покупките на облигации - и по този начин вероятно няма да чака до срещата“.

През последните няколко дни водещите банкери на ЕЦБ подчертаха, че ако е необходимо ще  противодействат на нежеланото покачване на доходността на облигациите с увеличени покупки на ценни книжа.

В САЩ председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл потвърди по време на последната си засега поява ангажимента си към разхлабването на паричната политика и по-нататъшни покупки на ценни книжа. Но инвеститорите не успяха да открият изявления, които биха посочили, че Фед ще се намеси на пазара на облигации.

От една страна, нарастващата доходност на облигациите означава по-високи финансови разходи за държавите и компаниите. За банките, от друга страна, това има тенденция да подобрява бизнеса със заеми и ценни книжа с фиксиран доход. Ето защо акциите на европейските банки бяха сред най-големите печеливши в петък. Например акциите на Deutsche Bank поскъпнаха с над три процента в последния ден на миналата седмица.

Цената на петрола напоследък отново се покачи. Брентът от Северно море поскъпна с 4,9% през последната седмица до 14-месечен връх от над 69 долара за барел. В четвъртък ОПЕК+ се съгласи да удължи настоящите ограничения за добив. Освен членовете на картела групата включва и други страни производителки като Русия, Казахстан и Оман, с които организацията си сътрудничи, тъй като световният пазарен дял на страните от ОПЕК непрекъснато пада.

Тъй като експертите очакват скоро световната икономика да се възстанови по-силно от последиците от коронавирусната пандемия, цената на Брент може да нарасне до над 80 долара до лятото, изчислява анализаторът Едуард Моя от брокерската компания Oanda.

Нарастващата цена на петрола насърчи инвеститорите да посегнтат към петролни и газови компании. Индексът STXE 600 за петролната и газова индустрия се повиши с над четири процента до 263,57 пункта от миналия понеделник.

Наближава краят на сезона на отчетите

В края на сезона на отчетите своите бизнес резултати ще представят и Deutsche Post, автомобилният доставчик Continental и производителят на спортни стоки Adidas. В САЩ своите бизнес книги ще отвори Oracle.

По отношение на САЩ Улрих Щефан, главен инвестиционен стратег за частни и корпоративни клиенти в Deutsche Bank, изготвя положително предварително салдо за отчетния сезон: „За първи път от две години насам печалбата на акция нарастват по-бързо от съответните приходи от продажби. Очевидно много компании са успели да увеличат ефективността си по време на кризата“.

В Германия особено търсени са традиционните зависими от конюнктурата акции като Daimler, BMW и VW, както и в химическите компании като Covestro и BASF. Акциите на технологичните концерни - всъщност големите победители в кризата от миналата година - в момента търпят спадове. Германският технологичен индекс TecDax загуби 3,76% през последната седмица, докато американският аналог Nasdaq 100 загуби 1,86%.

Какво още ще следим през седмицата

Понеделник: Настроението в германската производствена индустрия е ослепително, но данните за производството през януари няма да отразяват това. В допълнение към тежестите от коронакризата - особено затварянето на границите, въздействие  ще имат проблемите с доставките, Brexit и увеличаването на данъка върху добавената стойност. 

Например спадът в транспортния индекс и данните за пътните такси отразяват затварянето на границите, спадът в автомобилното производство отразява повишаването на ДДС, а спадуът на износа за Великобритания отразява Brexit. Освен това има понижение в производството на ток, което хвърля сянка върху производството на енергия. Ето защо от DekaBank очакват забележимо намаляване на производството.

Сряда: Инфлацията на потребителските цени в САЩ може да падне през февруари под целта на Фед от 2%. Защото през следващия месец комбинацията от по-високи цени на енергията и благоприятни базови ефекти осигурява ръст над тази граница. Наскоро от Deka предприеха значителни корекции в своята по-широка, но навременна прогноза за инфлацията – в посока нагоре.

И тук цените на енергията (но не само) изиграват своята роля. Като цяло това са доста краткосрочни влияещи фактори, въпреки че в момента средносрочните рискове от инфлацията също се увеличават. Както изследваните стойности, така и инфлационните очаквания, търгувани на капиталовите пазари, рязко нарастват. Тези по-високи очаквания в крайна сметка биха могли да се самоизпълнят.

Четвъртък: Това заседание на Борда на ЕЦБ се провежда под впечатлението за нарастваща доходност от дългосрочни държавни облигации по света. Тази тенденция все повече противоречи на съобщението на ЕЦБ, че ще подкрепи икономическото възстановяване за достатъчно дълъг период с благоприятни условия за финансиране. На пресконференцията президентът Кристин Лагард трябва да се опита да даде по-голяма ориентация на очакванията относно бъдещата парична политика. За тази цел следва да се разгледа по-подробно какво разбира ЕЦБ под благоприятни условия за финансиране. Освен това, въз основа на новите макроикономически прогнози, вероятно Лагард ще покаже, че не се очаква бърз изход от хлабавата парична политика. Не се очакват обаче конкретни мерки.
.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:51 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още