IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как изглежда търговската война през очите на американските фермери?

Много американски фермери са се опитали да намалят насажденията, за да избегнат икономическия спад от загубата на толкова важен експортен пазар като Китай

15:57 | 03.01.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка:&nbsp;pixabay</p>

Снимка: pixabay

Американските фермери се насочиха към засаждането на царевица, след като търговската война между САЩ и Китай, уби пазара на соя. И сега въпреки разведряването в отношенията между двете най-големи икономики в света мнозина от селскостопанските производители все още не знаят какви култури да засаждат през следващия сезон, информира Ройтерс.

В Тексас, Канзас и Колорадо земеделските производители обмислят дали да засаждат по-малко декари царевица и повече сорго, въпреки че Китай почти не инвестира в тази култура. Това е така, защото соргото струва двойно по-евтино от царевицата при засаждането, което се харесва на земеделските производители, внимаващи да не инвестират твърде много при несигурна възвръщаемост.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви миналия месец, че властите в Китай са се съгласили да удвоят покупките си на американски селскостопански продукти през следващите две години като част от търговска сделка от първа фаза. Това донесе краткотрайна утеха на американските фермери, защото Китай все още не е потвърдил ангажимента си и не е подписал каквато и да било сделка.

"Президентът Тръмп каза, че всички ние ще трябва да отидем да си купим по-големи трактори", казва фермерът от Северна Дакота Джъстин Шерлок. „Не мисля, че много фермери ще инвестират много пари, докато не се убедим, че това е една свършена и дългосрочна сделка“, добави той.

Служители на администрацията на Тръмп казват, че търговската сделка от първа фаза с Китай ще бъде подписана през януари, въпреки че много от митата ще останат в сила по време на по-нататъшните преговори. Анализаторите на стоковите пазари и земеделските икономисти предупреждават, че споразумението няма да бъде незабавно решение за икономиката на САЩ, тъй като конфликтът подтикна Китай да развие нови вериги за доставки.

Поднебесната империя засили връзките си с конкурентни на Щатите износители като Бразилия и Аржентина. Отглеждането на бразилска соя се разраства след рекорден износ за Китай през изминалата година, а от своя страна Китай инвестира в инфраструктурата на пристанища в Южна Америка.

От друга страна нуждата на втората по големина икономика в света от соя и сорго за хранене на добитъка намалява заради смъртоносната чума по прасетата, която според експертите е убила около половината от най-голямото стадо свине в света. Китайските компании за отглеждане на свине също започват да се преориентират към хранене на животните с по-малко соя и повече алтернативни фуражи, които не е необходимо да се внасят от САЩ.

"Няма да се върнем веднага там, където бяхме преди 18 месеца - може и да ни отнеме дълго време", заяви Джей Дебертин, главен изпълнителен директор на CHS Inc, най-голямата фермерска кооперация на производителите на зърно в САЩ.

Много американски фермери са се опитали да намалят насажденията, за да избегнат икономическия спад от загубата на толкова важен експортен пазар. Те са засадили 76,5 милиона декара соя през 2019 г., което е с 14,3% по-малко от предходната година, сочат последните данни на Министерството на земеделието на САЩ. Американските насаждения от сорго са били намалени с около 7,5% през 2019 г. до 5,3 милиона декара. Насажденията с памук също са спаднали, след като Китай спря покупките си.

Засаждането на зависими от Китай култури вероятно би намаляло много повече, ако администрацията на Тръмп не беше отпуснала помощ в размер на 24,5 милиарда долара за компенсиране на земеделците за загуби от търговската война. Субсидията даде стимул на много земеделски производители да продължат да засаждат култури като соя, за които знаеха, че ще бъде трудно да се продадат на изгодна цена.

Робърт Йохансон, главен икономист в Министерството на земеделието на САЩ, каза пред Ройтерс, че очаква ограничената търговска сделка да реши проблемите, към които е била насочена правителствената помощ.

Земеделските производители в регионите, зависещи от износа, казват, че не могат да продължат да продават своите култури на по-ниски цени от производствените разходи без още един кръг от субсидии, които да покрият загубите.

През 2016 г. фермерите бяха привлечени от обещанието на Тръмп да разклати бюрокрацията във Вашингтон и се надяваха, че търговската война, въпреки краткосрочните загуби, в крайна сметка ще подобри размера и обхвата на китайските селскостопански покупки.

Но в разрез с тази представа китайският внос на американско сорго през 2019 г. е бил под една десета от обема, закупен четири години по-рано, сочат най-новите данни на правителството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:09 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 4 години
Много американски фермери са се опитали да намалят насажденията, за да избегнат икономическия спад от загубата на толкова важен експортен пазар като Китай---все едно фермерите продават директно, а не през търговци като Каргил ... Американската соя ще иде там където ходеше аржентинската и бразилската. Просто Китай тази година купува по малко защото чумата по свинте им изби около 20-30% от стадата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още