IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

На юана няма да му е лесно дори с намеса от Китайската народна банка

Силата на китайската валута е достигнала своя връх, според анализатори

18:35 | 04.06.21 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Юанът се справи добре, но трендът може да се обърне, дори ако Китайската народна банка се въздържи да предприеме по-нататъшни стъпки за охлаждане на ралито.

На китайската валута вероятно ще ѝ е по-трудно да поскъпва оттук насетне, тъй като сезонните изплащания на дивиденти от китайските фирми, регистрирани в Хонконг, ще се увеличават, а доларът получава тласък от нарастващия дебат сред служителите на Федералния резерв за намаляването на стимулите, пише Bloomberg.

Дебатът за перспективите пред юана се фокусира върху ролята на централната банка на Китай, след като властите повишиха изискването за валутния резерв и отприщиха поток от реторика във връзка с ръстовете на валутата.

Нарастващите пречки пред по-нататъшните ръстове ще помогнат на централната банка, която се опитва да овладее валутата, като същевременно се придържа към целта си да я направи по-ориентирана към пазарен валутен курс.

„Силата на юана достигна своя връх“, коментира Чи Ло, старши икономист от Китай в BNP Paribas Asset Management в Хонконг. Той очаква търговията с юана да се осъществява в диапазона от 6,4 до 6,6 за долар тази година, което предполага спад с 3% от сегашните нива.

юан юан

Юанът се изкачи до петгодишен връх спрямо кошница от валути на търговски партньори миналата седмица, подсилен от притока в акции и облигации, както и подобряващата се икономическа перспектива. През това тримесечие валутата се представи по-добре от повечето други азиатски валути.

Печалбите обаче може би са достигнали своя максимум засега. В четвъртък валутата изгуби 0,4%, а в петък почти няма промяна в азиатската търговия.

Очакванията за "еднопосочно" поскъпване на юана намаляват след неотдавнашната корекция, посочва China Securities Journal в доклад, като се позовава на неназовани анализатори.

Междувременно се очаква китайските фирми, листнати в Хонконг, да изплатят около 16,8 млрд. долара дивиденти през юни, което е с близо 10 млрд. долара повече от предходния месец, според изчисленията на Bloomberg, базирани на фирмените декларации. Освен това през юли и август вероятно ще бъдат преведени общо 50,6 млрд. долара дивиденти, което означава, че въздействието на компаниите, заменили юана с хонконгски долари през тримесечния период от юни, ще бъде най-голямото за годината.

Разбира се, сезонът на дивидентите едва ли ще доведе до драстичен срив на валутата. Все пак не всички компании трябва да продават юани на спот пазара за хонконгски долари, които вече може да притежават и могат да използват за плащанията.

Чуждестранните фондове освен това ще продължат вложенията в китайски облигации, особено с предстоящото включване на книжата във водещия индекс на FTSE, осигурявайки друг източник на подкрепа за юана.

Засега търговското напрежение може да представлява друг риск за юана. Президентът Джо Байдън подписа в четвъртък заповед за изменение на забраната за инвестиции на САЩ в китайски компании, лансирана от предшественика му Доналд Тръмп. В заповедта са включени 59 фирми, които имат връзки с китайската армия или индустрията за наблюдение.

Юанът може да се сблъска и с натиск от юг заради търговията с облигации между Китай и Хонконг, която се очаква скоро да излезе онлайн. Всичко това се случва точно когато Пекин повиши инвестиционната квота за местни трейдъри за закупуване на задгранични ценни книжа в края на май.

Въздействието на долара също ще бъде от решаващо значение, след като юанът се изкачи до тригодишен връх спрямо зелената валута миналата седмица. Нарастват спекулациите, че Фед може да започне да намалява програмата си за изкупуване на облигации през тази година - ход, който ще засили зелената валута, тъй като икономическото възстановяване на САЩ набира сила.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още