IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Напрежението със САЩ поражда страхове от финансова „желязна завеса“ в Китай

Интернационализацията на юана е задължителна, смятат анализатори

11:11 | 20.08.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Рязкото ескалиране на напрежението със Съединените щати предизвика опасения в Китай от задълбочаваща се финансова война, която би могла да доведе до изключването на страната от глобалната доларова система - опустошителна перспектива, която някога се е смятала за илюзия, но сега не е невъзможна.

Китайските власти и икономисти през последните месеци бяха необичайно открити при обсъждането на най-лошите възможни сценарии, предава Ройтерс.

Тези опасения също съживяват призивите за укрепване на глобалната сила на юана, която изглежда намалява заедно с тази на долара.

„Интернационализацията на юана беше добра възможност. Сега това е задължително условие", каза Шуанг Динг, ръководител на икономическите изследвания в Standard Chartered и бивш икономист от Народната банка на Китай.

Въпреки че пълното разделяне на двете най-големи икономики в света е малко вероятно, администрацията на Тръмп настоява за частично отделяне в ключови области, свързани с търговията, технологиите и финансовата дейност.

Вашингтон отприщи редица действия, санкциониращи Китай, включително предложения за забрана за листване на китайски компании, които не отговарят на американските счетоводни стандарти, на борсите в САЩ и забрани за китайските приложения TikTok и WeChat.

„Широката финансова война вече започна ... най-смъртоносната тактика все още не е използвана", казва Юн Йондинг, икономист от подкрепената от държавата Китайска академия на социалните науки.

Юн заяви, че окончателното санкциониране ще включва изземване на американските активи в Пекин, които притежава над 1 трилион долара от държавния дълг на САЩ.

Но наричайки американските лидери „екстремисти“, Юн заяви, че разединяването не е невъзможно, така че Китай трябва да се подготви.

Високи залози

Всеки опит на Вашингтон да откъсне Китай от доларовата система или в отговор Пекин да продаде голям дял от американския дълг може да нажежи финансовите пазари и глобалната икономика, смятат анализаторите.

Фанг Синхай, старши регулатор на ценни книжа, заяви, че Китай е уязвим към американските санкции и трябва да направи „ранна“ и „истинска“ подготовка. „Такива неща вече са се случвали на много руски компании и финансови институции“, каза Фанг на форум през юни, организиран от китайската медийна група Caixin.

Гуан Тао, бивш директор на отдела за международни разплащания в Китайската държавна администрация за валута, а сега главен икономист в BOC International, също заяви, че Пекин трябва да се подготви за отделяне.

„Трябва психически да се подготвим, че САЩ могат да прогонят Китай от системата за сетълмент в долари“, каза той пред Ройтерс.

Гуан призова за по-широко използване на китайската система за сетълмент в юани, в Трансгранична междубанкова платежна система, в глобалната търговия. Повечето от трансграничните трансакции в Китай се уреждат в долари чрез системата SWIFT, което според някои прави страната уязвима.

Новите усилия

След петгодишно затишие Пекин съживи усилията си за глобализация на юана.

През миналия месец шанхайският централен офис на Китайската народна банка призова финансовите институции да разширят търговията с юани и да поставят приоритет върху използването на местна валута при преки инвестиции.

Управителят на централната банка Йи Ганг каза, че интернационализацията на юана протича добре, като през първата половина на 2020 г. трансграничният сетълмент е нараснал с 36,7% на годишна база.

Делът на юана в световните валутни резерви е надхвърлил 2% през първото тримесечие, каза Йи. Освен това той надмина швейцарския франк през юни и стана петата най-използвана валута за международни плащания с дял от 1,76%, според SWIFT.

Един от начините за ускоряване на трансграничния сетълмент е да се намали цената на износа в юани, предложи Томи Си, ръководител на изследванията в OCBC Bank.

Друг начин е използването на предложения цифров юан при трансгранични трансакции при валутните суапове между централните банки, заобикаляйки системи като SWIFT, заяви Динг Джанпинг, професор в Шанхайския финансово-икономически университет.

Китай има бързи планове за разработване на суверенна цифрова валута, докато Китайската народна банка е заета с подписването на валутни суап сделки с други централни банки.

Шуанг Динг от Standard Chartered каза, че Пекин няма друг избор, освен да се подготви за "ядрената опция" на Вашингтон да изгони Китай от системата на долара.

 „Пекин не може да си позволи да бъде хвърлен в безпорядък, когато санкциите наистина стигнат до Китай“, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 2
Иван Митев
преди 3 години
Централните банки на САЩ и Китай неправилно емитират пари.Грешката на централната банка подсигурява за щети.Чрез търговско и друго противопоставяне, САЩ и Китай се опитват за някакви ползи за спасение от катастрофална криза.При грешката на централната банка е с национален стопански крах. Резултатът е: САЩ или Китай ще изпревари другата държава с начало на криза.За устойчив държавен просперитет е необходима правилна емисия пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още